Korporacinis teisingumas: už 25 tūkst. Bhopalo gyventojų žūtį – 2 metai nelaisvės ir 2100 dolerių bauda
politika

Bhopal        Pirmadienį, birželio 7 d., Indijos teismas simbolinėmis bausmėmis – 2 metais nelaisvės ir 2100 dolerių baudomis – nubaudė 8-is korporacijų atstovus, kaltus dėl vienos didžiausių pasaulyje pramoninių katastrofų. 1984 metų gruodžio 3 dieną iš kompanijos „Union Carbide“ pesticidų gamyklos Bhopale išsiveržė metilo izocianato debesis, dėl kurio Madhja Pradešo valstijos sostinėje per tris dienas mirė apie 10 tūkst. žmonių.

 

        Indijos medicininių tyrimų tarybos (ICMR) duomenimis, iki 1994 metų dėl tos katastrofos mirė 25 tūkst. žmonių, o 150 tūkst. žmonių iki pat šiol serga sunkiomis onkologinėmis ir kvėpavimo takų ligomis.

 

„Kiekvienam kaltajam skirtos baudos po 100 tūkst. rupijų (apie 2100 JAV dolerių) ir dveji kalėjimo metai“, – pranešė teismo pareigūnas. Tarp nuteistųjų yra tuometinis amerikiečių valdomos kompanijos „Union Carbide“ Indijos padalinio vadovas Keshubas Mahindra. Visi nuteistieji šiandien užima aukštas pareigas Indijos ir tarptautinėse korporacijose. Bauda taip pat buvo skirta pačiai kompanijai „Union Carbide“, kuri nuo 1999 m. priklauso JAV korporacijai „Dow Chemical“.

 
 

Korporacijų vadovai iš pradžių buvo kaltinami žmogžudystėmis, tačiau Indijos teismas 1996 metais sušvelnino kaltinimus iki aplaidumo, už kurį maksimali bausmė yra vos dveji metai nelaisvės. „Net ir pripažinus juos kaltais, ką reiškia dvejų metų bausmė?“ – klausė Sadhna Karnik iš Bhopalo dujų aukų kovos grupės („Bhopal Gas Victims Struggle“).

 
 

JAV korporacija „Dow Chemical“, perėmusi „Union Carbide“ teises ir atsakomybę, sako, kad visi įsipareigojimai, susiję su šia katastrofa, buvo sumokėti pagal 470 mln. dolerių vertės susitarimą be teismo, kuris su Indijos vyriausybe buvo sudarytas 1989 metais. Tuo tarpu vietiniai gyventojai ir ekologinės organizacijos teigia, kad kovą už teisybę dar tik pradėjo.

 

Daugiau informacijos: http://bhopal.net

 
Parengė N.K.
2010 06 08

 

 

Komentarai  

 
0 # Indija kaip Amerikos korporacijų kolonijakkk Y-m-d H:i
Visus 1989 m. gautus pinigus pasidalino kiaurai korumpuota Indijos valdžia, Bhopalo gyventojams teko tik trupiniai. O 2100 USD bauda - yikras pasityčiojimas.