Melor Sturua. Afganistano kadrilis
politika

melor sturua        Į „Afganistano akmenį“ buvo atšipęs ne vienos imperijos dalgis – pradedant Čingischano, baigiant britų ir SSSR. Neišmoktas istorijos pamokas dabar sėkmingai kartoja JAV. Karas Afganistane vien šiais metais JAV kainuos lygiai tiek pat, kiek joms kainavo nepriklausomybės, pilietinis, 1812 metų,  JAV-Meksikos ir  JAV-Ispanijos karai kartu sudėjus. JAV Kongreso Tyrimų tarnybos duomenimis, šis karas savo kaina nusileidžia tik Antrajam pasauliniam karui.

 

„Per visą žmonijos istoriją, dar nuo tų laikų, kada Tesėjas kovėsi labirinte su Minotauru, nebuvo sudėtingesnio karo už tą, kurį JAV dabar kariauja Afganistane“, – mano „New York Times“ apžvalgininkė Maureen Dowd. Tačiau Tesėjas nugalėjo Minotaurą, o dabar talibų minotauras nugali amerikietišką tesėją. Visai nesenai Pakistano prezidentas Asifas Ali Zardari, duodamas interviu prancūzų dienraščiui „Mond“, pareiškė: „Tarptautinė bendruomenė, kurios sudėtinė dalis yra ir Pakistanas, pralaimi karą ss talibais. Ir to priežastis – pralaimėtas karas už afganistaniečių širdis ir protą“.

 

Tačiau nežiūrint į visus pralaimėjimus ir kritiką, prezidentas Obama visą problemos sprendimą mato tik karinėje kampanijoje. Jau valdant prezidentui Bushui karinės JAV išlaidos karui buvo astronominės. Tačiau ant „antikarinio arkliuko“ į valdžią įjojęs Obama reikalauja šias išlaidas dar labiau didinti. Ką tik Kongresas patvirtino įstatymą, pagal kurį karui Afganistane skiriama 37 milijardai dolerių. Karinių JAV pajėgų skaičius Afganistane didėja geometrinės progresijos principu.

 

Dabar šiek tiek statistikos, kad butų galima iliustruoti karą ir padaryti prognozes. Antrasis pasaulinis karas JAV kainavo 4,10 trilijonus dolerių, karas Irake ir Afganistane jau kainavo 1,15 trilijono dolerių. Tačiau Antrojo pasaulinio karo metu JAV turėjo 16,1 milijono kareivių, tuo tarpu šiandien – 2,1 milijono kareivių. Karas Vietname JAV kainavo 738 milijardų dolerių, karas Korėjoje – 341 milijardų, Pirmasis pasaulinis – 344 milijardų, karas Persijos įlankoje – 102 milijardų dolerių. (Pentagono ir JAV Kongreso tyrimų tarnybos pateikti duomenys).

 

Karinių technologijų progresas – labai brangus malonumas. Karo dėl Nepriklausomybės metu JAV teturėjo vieną fregatą su 36 pabūklais. Dabar JAV turi daugybę eskadrinių minininkų, kurių kiekvieno kaina – 3,6 milijardo dolerių. Vienas JAV kareivis, dislokuotas Afganistane, šalies biudžetui per metus kainuoja 1,1 milijono dolerių (karo Vietname metu vieno kareivio metinė „kaina“ buvo 132 000 dolerių, Antrojo pasaulinio karo metu – 67 000 dolerių).

 

Tokie finansiniai „kraujo nuleidimai“ neabejotinai turi daugybę neigiamų pasekmių. JAV, visai nesenai pirmavusios pasaulyje pagal piliečių, turinčių aukštąjį išsilavinimą, skaičių, staiga nusirito į 12 vietą. Jėgos naudojimas Afganistane duoda visiškai priešingą rezultatą, negu buvo laukiama. Už vieno JAV kareivio „kainą“ Afganistane galima pastatyti 20 šiuolaikinių mokyklų.

 

Tarp kitko, pulti mokyklą talibų pajėgoms – griežtas tabu. Tarptautinė humanitarinės pagalbos organizacija CARE Afganistane turi 300 mokyklų, ir nei viena iš jų nebuvo užpulta talibų pajėgų. Talibai puikiai supranta, kad mokyklų statyba yra žymiai svarbiau įtvirtinant Afganistano valstybingumą, negu raketiniai ar artileriniai apšaudymai. (O ar šitą tiesą supranta Lietuvos valdžia, uždarinėjanti savo valstybės mokyklas? – vert. past ). Viena sparnuotoji raketa kainuoja lygiai tiek pat, kiek 11 šiuolaikinių mokyklų .

 

Už 246 JAV karių metinę „kainą“ galima finansuoti visą Afganistano aukštojo švietimo sistemą. O atkurti visą Afganistano socialinę ir ekonominę sistemą užtektų ketvirčio JAV karinių išlaidų, išleistų 2010 metais Afganistane.

 

Pabaigai toks palyginimas. Karas už JAV Nepriklausomybę šios dienos kainomis buvo įvertintas 2,4 milijardais dolerių. Lygiai tiek pat Pentagonas išleidžia karui Afganistane per 9 dienas. Už 2,4 milijardo dolerių JAV kadaise gavo Nepriklausomybę, dabar už tą pačią sumą ji skęsta karo beprotybėje.

 
Štai toks Afganistano kadrilis.
 

www.izvestia.ru vertė Vadimas Juška

2010 08 17
 
JAV karo Irake ir Afganistane išlaidos: http://costofwar.com/
 
Kareiviu skaicius irake ir afganistane

 

 

Komentarai  

 
0 # dėkuikre Y-m-d H:i
svarbi informacija
 
 
0 # vavyrishkis Y-m-d H:i
nemanau kad pasauliniu karu ir dar senesniu laiku karo ishlaidu lyginimas yra teisingas. Dabar pinigai yra smarkiai nuverteja.
O del karo.
Amerika suzlugdys jos pacios korporacijos. Shita kara kariauja jau ne amerika o korporacijos amerikos mokesciu moketoju saskaita. Labai graziai Naomi Klein shoko doktrinoj panashius dalykus aprashineja.
Kazkas komentuodamas facebooke JaV kara parashe kad duok durniui kelia tai jis spranda nusisuks. Sutinku su tuo. :D
 
 
0 # Atsakymas.Raffler Y-m-d H:i
Nieko naujo tame straipsnyje nepasakyta.