Sparčiai brangsta maistas. Per pasaulį ritasi „alkanųjų maištai“
politika

alkanuju_maistaiNuo sausio 1 d. Alžyre net trečdaliu pabrango daugelis maisto produktų, labiausiai išaugo cukraus ir aliejaus kainos. Rezultatų ilgai nereikėjo laukti – 16-oje Alžyro provincijų prasidėjo neramumai, kurie tęsiasi jau ilgiau kaip savaitę.

 

Išaugusios maisto kainos ir masinė bedarbystė Alžyre sukėlė didžiulius pogromus. Žmonės atakavo parduotuves ir reikalavo nemokamai dalinti maistą. Buvo atakuoti ir bankai, padegti vyriausybės pastatai, daugelyje miestų vyko žiaurios grumtynės su policija. Per riaušes Alžyre žuvo penki žmonės, šimtai buvo sužeista, daugiau nei 1000 atsidūrė kalėjimuose.

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 

Sausio 9 d. Alžyro valdžia nusprendė imtis kardinalių priemonių prieš spartų maisto produktų brangimą. Valdžia žada sumažinti muitus ir tikisi, kad pagrindinių maisto produktų – aliejaus, cukraus, miltų – kainos sumažės 40 proc. Žmonės kol kas realių pokyčių nemato ir toliau maištauja.

 

       Kiek anksčiau „alkanųjų maištai“ prasidėjo Tunise, kuriame irgi smarkiai pabrango pagrindiniai maisto produktai. Neramumus šalyje prasidėjo, kai praėjusių metų gruodžio 17 dieną 26 metų gatvės prekeivis Mohamedas Bouazizi susidegino Sidi Buzido mieste, protestuodamas prieš tai, kad policija konfiskavo žemės ūkio produktus, kuriuos jis mėgino pardavinėti, kad užsidirbtų pragyvenimui.

 

Itin kruvino riaušes Tunise įsiplieskė šį savaitgalį. Žuvo mažiausiai 35 žmonės, pranešė Tarptautinės žmogaus teisių federacijos (FIDH) pirmininkas. Sausio 10 d. Tuniso valdžia uždarė mokyklas ir universitetus visoje šalyje. Taip vyriausybė tikisi užkirsti kelią čia formuotis naujiems socialiniams protestams. Šis Tuniso gyventojų sukilimas yra didžiausias nuo praėjusio amžiaus 9-ojo dešimtmečio vidurio.

 


 

„Alkanųjų maištai“ plinta po visą „trečiąjį“ pasaulį. Mozambiką taip pat sukrėtė protestai, kai valdžia nusprendė 30 procentų pabranginti duoną. Masiniai protestai prasidėjo Bolivijoje. Šioje šalyje staiga šoktelėjo kainos, nes valdžia panaikino subsidijas benzinui. Kilus neramumams, prezidentas Evo Moralesas buvo priverstas subsidijas grąžinti.

 

Indijoje per metus maistas pabrango daugiau nei 18 procentų. Labiausiai pakilo svogūnų kaina – net tris kartus. Kylančios svogūnų kainos išprovokavo neramumus kai kuriuose Indijos miestuose, tad vyriausybė valstybinėms parduotuvėms įsakė svogūnų kilogramą parduoti ne brangiau kaip už 35 rupijas (2 litus).

 

Jungtinių Tautų (JT) maisto agentūra paskelbė, kad per 10 metų pasaulinės maisto kainos vidutiniškai šoktelėjo 80 procentų. Praėjusį mėnesį maisto kainos pasiekė dar neregėtas aukštumas, jos pralenkė ir tas, kurios per 2008-ųjų pasaulinę maisto krizę sukėlė riaušes per 30 valstybių. Viso pasaulio valdantieji su nerimu stebi dabartinį šuolį ir baiminasi, kad infliacija gali persimesti ir į kitus sektorius, sukeldama socialinius neramumus.

 

a.lt info

2011 01 11

 

Komentarai  

 
0 # Ką galima pasakyti?kiaunė Y-m-d H:i
Tai neišvengiama. Kai tik stambusis žemės ūkio verslas naudodamasis savo tarnaite valstybe išstūmė ar sunaikino tradicinį žemės ūkį ir įtvirtino pramoninį žemės ūkį, kuris nuo pat pirmo žemės suarimo iki duonos kepalo atsiradimo parduotuvės lentynoje remiasi į naftą ir valstybines dotacijas, maisto krizė tapo ne praeitis, bet neišvengiama ateitis. Nafta neišvengiamai baigsis. Bankai stengiasi, kad nuolatos trūktų pinigų, reiškia ir dotacijos stambiam verslui mažėja. Trečio pasaulio šalyse, kaip matome, jau prasidėjo. Nematau jokių kliūčių trigubint maisto kainą ir Lietuvoje. Ir tai tikrai įvyks, anksčiau ar vėliau.
 
 
0 # klaidaklaida Y-m-d H:i
didziausia klaida yra gyvent mieste.
 
 
0 # Ta miniaViktoras Butas Y-m-d H:i
Ir tų išbadėjusių minia veržiasi pas mus sarmatus. Jai ten Nigerijoi kas kaz keli metai padaugėja 5 milij žmonių. O ėst tai vapšė neturi jie.Kam gimdyti ir turėti po 5 vaikus jai tu vieno neišlaikai. Ir jie čia važiuos. Kuo asocialesni žmonės ir blogiau gyvena, tuo labiau dauginasi.
Apie sausio dienas nerašysiu popso. Nu, o aš tai nuo pat ryto, tai yra vakar vėlyvos nakties nusilakes. Šiandien ketvirtadieenis (pats prisimenu) Čia kaip tas filmas kur ketvirtadienis http://www.youtube.com/watch?v=nc7o7DuFJsM Gal ir suprantu, kad biskuti ne į temą, bet tai labai manau gero filmo anonsas http://www.youtube.com/watch?v=71l-kIhJ5j8 Manau panašus filmas yra tai. Dabar pakalbėsiu teisybia. Šitą filmą matėm kino teatre kartu su paskutiniu žmogum kurį aš mylėjau. Šitą filmą aš mačiau tik vieną kartą ir manau gyvenime daugiau niekada specialiai nežiūrėsiu http://www.youtube.com/watch?v=NyfbsUpRQ8o Susinervinau, einu gert toliau
 
 
0 # aSatanyzmas Y-m-d H:i
O gal laikas pripažint, kad žmonių yra per daug?