Nida Vasiliauskaitė: Lietuva IR fašizmas?
politika

       “Fašistu” sovietiniais laikais galėjai būti pavadintas vien todėl, kad negyvenai “komunalkeje”, nesikirpai plaukų, taikeisi prasmukti be eilės arba numynei koją troleibuse. Daugeliui tas žodis buvo tik populiarus buitinis keiksmas, reiškęs “niekšą”, “išsišokėlį” ar kažką panašaus.

       Kadangi oficiali sistema juo irgi keikėsi, kai kam jis įgavo pozityvų atspalvį: niekšas, kurio “niekšingumu” nelabai tikima, maištininkas nonkomformistas, kurio etikete malonu papuošti save, “vakarietis”, kurio pranašumas garsiai smerkiamas, bet tylomis pripažįstamas.


       Vėliau, sistemai subyrėjus, atgijus svajoms apie smetoniško aukso amžiaus dorybes bei “tautinę mokyklą”, “žmogus iš liaudies” tapo “tautos sūnumi”, o “fašistas” – “patriotu”. “Už dorą ir tautą!” – kas gali būti gražiau? Nepasiduosime ES “politinio korektiškumo” reikalavimams – dar mūsų seneliai dainuodavo daineles apie kopėčiom lipantį žyduką, tokios jau mūsų tradicijos! Eikite-jūs-žinote-kur su savo pamokymais! Čia stovim MES: Lietuva – lietuviams (o lietuvėms – jų “tradicinę vietą”)! Mes – nonkomformistai, mes “mąstome savarankiškai”, mes plaukiame prieš srovę! Kartu su tauta!

        Kartu su Seimu ir policija? Atrodo, kad taip. Po kovo 11-osios. Po neonacių maršo Gedimino prospektu, ramiai filmuoto pro policijos automobilio langą. Gauja su hitlerine simbolika, „Lietuvos“ vardu atvirai grasinanti daliai tos pačios Lietuvos piliečių, niekuo, VRM nuomone, nenusižengė viešajai tvarkai, o mūsų politinėms partijoms nepasirodė netgi verta dėmesio („taip juk ir turi būti, kai patriotai švenčia valstybės dieną“).

        Tiek kairėje, tiek dešinėje: socialdemokratai „nieko negirdėjo“, o konservatorių lyderis Andrius Kubilius reaguoti nematąs reikalo, nes „mūsų pozicija yra žinoma“ (t.y. supraskite tą poziciją kaip norite). Rasa Juknevičienė, visgi, po kelių dienų sunerimo, tačiau ne dėl paties įvykio, bet dėl šalies įvaizdžio užsienyje („Ką dabar apie mus pagalvos??“).

        Kalti čia, be abejo, ne mes, o Lietuvos priešai (pirmiausia, žinoma, Rusija), kurie pasistengė viešai sukompromituoti niekuo dėtą dorą lietuvį-patriotą. Suprantu: nelengva lietuviškiems konservatoriams – kai kuriais svarbiais klausimais (pavyzdžiui, šeimos politikos) jų ideologija nė kiek nesiskiria nuo neonacių, tad kaip čia smerksi savus...

        Dar įdomesnė aukšto VRM pareigūno reakcija. Jam „tai buvo apie 200-tų normaliai nusiteikusių žmonių judėjimas iš vieno taško į kitą tašką“, kurio „pakankamai gerą bendrą vaizdą“ šiek tiek sugadino „keli asmenys“, „galėję šūkauti tam tikrus antitautinius, antirasinius ir toliau kaip mes juos pavadinsime, šūkius“.

        „Keli asmenys, galėję šūkauti“, nors vaizdo medžiagoje užfiksuota daugybė asmenų, kurie ne „galėjo šūkauti“, o neabejotinai šūkavo ir nešėsi fašistinius („kaip mes juos pavadinsime“) lozungus. O pavadinti pareigūnui nelengva: fašizmas, rasizmas, antisemitizmas – terminai paslaptingi, pačiam keista, kad reikia tarti tokius...

        Todėl grėsmė – ne du (ar penki) šimtai neonacių, o mūsų valstybės simpatingas požiūris į juos. Bijoti reikėtų dviejų žodžių – „Lietuvos“ ir „fašizmo“ – sukibimo jungtuku „ir“. Pirmiausia – mūsų pačių sąmonėje.

 

www.DELFI.lt

2008.03.20.

 

Komentarai  

 
0 # Mhm, nežinauRB Y-m-d H:i
Kažkaip dalinuosi per pusę su vertinimais. Fašizmas (ir patriotizmas kaip lengvesnė ligos forma)man yra bjaurus ir apgailėtinas. Ir ta straipsnio dalis kur kalbama apie tai, kad valdžia nesugebėjo artikuliuotai parodyti savo pozicijos yra teisinga ir demaskuojanti. Bet kai kalbama apie viešąją tvarką, man norisi paklausti, o kas tą viešąją tvarką, kurios šiukštu negalima pažeisti, nustato? Nepamenu, kad manęs ar mano tėvų kas būtu klausęs kokios tvarkos norime. Toks įspūdis, kad susirinkę kokie dievai nusprendė, kad viskas turi būti taip ir ne kitaip, o tie kurie nesutinka automatiškai tampa kriminalu. Nori su draugais parodyti savo poziciją, kreipkis į kokį diedą taip vadinamoje savivaldybėje ir jis jau nuspręs ar leisti, ar neleisti. Švaks reikalas. Man dar neaišku kiek visgi žmogus yra laisvas turėti savo , kad ir labai klaidingą, nuomonę ir kokiu laipsniu jis gali ją skleisti.
 
 
0 # konservatoriu ideologijahardsignal Y-m-d H:i
kai kuriais svarbiais klausimais (pavyzdžiui, šeimos politikos) jų ideologija nė kiek nesiskiria nuo neonacių, tad kaip čia smerksi savus...
Labai taikliai pastebeta =]
 
 
0 # to RBZlatanas Y-m-d H:i
_Man dar neaišku kiek visgi žmogus yra laisvas turėti savo , kad ir labai klaidingą, nuomonę ir kokiu laipsniu jis gali ją skleisti._

Turbūt pritarčiau Jūsų abejonėms, jei kalba eitų ne apie subingalvius, o kad ir apie senosios kartos nacionalistus.

Subingalviai, deja, pavojinga publika. Varyti normalią politinę veiklą jie nesugeba, pagrindinis jų argumentas yra kerzas batas į kieno nors galvą. Vargu ar verta cackintis su gatvės banditais (vadinkim žodžius jų tikraisiais vardais). Praktika rodo, kad neverta, o gal net nusikalstama. Žr. į Rusiją.
 
 
0 # oi:)Zlatanas Y-m-d H:i
Vadinkim, žinoma, "daiktus", ne "žodžius". Rašydamas užsimąsčiau:-).
 
 
0 # vel.epa Y-m-d H:i
dar vienas tendencingas patriotizmo iskraipymas ir bbandymas tapatinti ji su fasizmu.

keliu politiku netaiklus pasakymai dar neivardina visos valstybes pozicijos sios eisenos klausimu.kadang i, fasistuojanciu skinheadu eisena sukele audra valstybes dramblo kaulu bokstu kuluaruose, tai pastaruoju metu sis ivykis yra diskusijju objektas viesojoje erdveje.televiz iju kanalai ir diskusiju laidos apie ai polemizuoja visa savait;valdzios virsuneles jau neigiamai atsiliepe ir kalba apie prevenciniu metodu taikyma eisenos dalyviams, bandyma uzkirsti kelia kartojant panasias eisenas.
kyla klausimas, kuri labiau deretuakcentuot i - ar valstybe ir pilieciu renkami atstovai yra pajegus laiku sureaguoti i iskilusias problemas, ar yra bejegiai tinkamu momentu pakirpti sparnus,kai gatvemis zygiuoja profasistine kohorta ir skanduoja nacionalsociali stine epocha primenancius sukius. BK esancias sankcijas reikia taikyti ir nacistinio kirpimo jaunuoliams, ir sovietinius laikus prisimenantimes bei bolsevikines, sovietinio eksperimento mentaliniams palikuonims ir SSRS nusikaltimus neigianciai publikai [ duokit Dievai, kad tokiu nesamoniu daugiau nepasikartotu].

deja, matau viena beda valstybes klausimu :nelaiku sureaguota.tai meta diskreaditacijo s seseli ant valdzios.


Kita vertus, zinant dabartine Lietuvos vidaus politika ir krize, nesunku pastebeti, kad ji giliai grimzda i politini kloako turini.tiek konservatoriai, tiek socialdemokrata i, tiek liberalai ne velnio neatstovauja savo politiniai ideologijai.
ideologijoje musuose mirusi.paralyzu ota ir nebyli.kas atliks elektrosoka ? kritine mase?

sakote, tamsta, atsovauja tas pacias seimos vertybes ir palaiko tradicini seimos instituta? o kaip kitaip...be ar nepastebejote,k ad visuomene nera subrendusi prie homoseksualiu mazumu tesiiu legitimizacijos ,kad viesoji nuomone siuo klausimu yra neigiama, o politiku palaiminimas homoseksualiems asmenims, tarkim, del isivaikinimo ar santuokos sakramento, pastatytu pacia valdzios virsune tarp girnu ir ji taptu savo paties budeliu...visuo mene - tai galingiausias ginklas.o jos nuomone turi kisti palaipsniskai.t ai lietuviskos visuomenes ypatumai.

valdzia bei visuomene nera subrendusi laiku reaguoti i iskilusias problemas.Tai kartojasi jau nuo ATR laiku, Smetonineje Lietuvoje buvo paveluotai uzkirstas kelias okupacijom ir aneksijom, o sovietinis Didziojo Brolio rezimas it vanduo istryne veiklios, ryztingos, modernios ir aktyvios visuomenes pamata.Per 18metu subrendome, bet ar pajegsim ryztingai issitraukti giklus kai to reikes?
 
 
0 # to epaZlatanas Y-m-d H:i
_Per 18metu subrendome, bet ar pajegsim ryztingai issitraukti giklus kai to reikes?_

Tu tik nesijaudink, Salvis, Puritonas ir Žygeivis išsitrauks, kad net pastebėti laiku nespėsi:-)))))) ))).
 
 
0 # to epa2Andriukas Y-m-d H:i
nesubrendom
 
 
0 # to epaa/epa2epa Y-m-d H:i
rasiauu "subrendome", nes jau 18nioliktasis nepriklausomybe s jubiliejus, 18metu - jau integracija i pilnateise i visuomene, nors kai kuriuose EU valstybes pilnametyste - tik nuo 21....anyway, siuo metu svarbus pilietinis visuomenes aktyvumas, pilietinis/ekol oginis ir visoks kitoks samoningumas.
plunksna ir protas - taip pat ginklai.
 
 
0 # epaiAndriukas Y-m-d H:i
"anyway, siuo metu svarbus pilietinis visuomenes aktyvumas, pilietinis/ekol oginis ir visoks kitoks samoningumas."

Jis svarbus, bet kad jo menka menka ant šio svieto.

Šūdą tie metai, man pačiam 18, ir tai nereiškia, kad aš ar mano bendraamžiai subrendo (:
 
 
0 # Andriukuiepa Y-m-d H:i
man ne ka daugiau nei Jum, bet tarp savo bendraamziu matau nemazai aktyvizmo, solidarumo ir aktyvizmo zenklu.Deja, jis iskeliamas i aikste susidarius tam tikrai kritinei masei [ tarkim,paveldos augos problematika,po litine krize valstybes vidaus politikoje, mokytoju streikas, mokiniu palaikymo akcijos, kad ir ta pati alkoholio reklamos draudimo tiesioginiu krepsinio transliacijos metu, Leo.LT protestas,Kovo - 11osios ir neonaciu issukis visuomenei, Kursiu Nerijos zemes lopyneliu prichvatizacija ir t.t], i viska reaguojama, norima keisti, bet svarbu kad zodziai bei norai virstu kunais, o ne savokomis be turinio.Kartais dauguma nieko nelaimi,o pergales veliavas iskelia aktyvi, stoiskai atsilaikiusi bei ryztinga mazuma.

Turbut blogai issireiskiau.Ne subrendom, o dar brestam.
 
 
0 # Kodel pamirsti savo broli ir seseri?Jonas Y-m-d H:i
Nida,labai grazu,kad esi zinoma filosofe,kad gini zmones,kurie yra nekatrosios gimines. Pansionate gyvena tavo sesuo Daile,kurios tu nelankai ,ir kaip Daile sake nenori pripazinti nei jos,nei brolio,kuris yra kurcias. Nida ko vertos tavo filosofijos,jei nenori bendrauti su seserimi ir broliuku,kurie yra invalidai. Gedijes ju? Tai rodo tavo nesubrendima ir menkuma. Tai miesciniska, nepilnaverte,ba iles filosofija. Esi jauna ir manau,kad ateisi i prota,o tie geju,lesbijeciu paradai, vaiku zaidimai. Tai zmoniu kvailiojimai,ku rie neturi rimtu tikslu,tik pasirodyti,kad as esu toks. Na ir buk toks,kam ta reklama?