Diskusija: Sukilimas Libijoje virsta dar viena okupacija – ką palaikyti?
politika
libija_okupacija       Šių metų kovo 20 d. JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos oro pajėgos įsiveržė į Libiją ir ėmė bombarduoti karinius objektus. Iš oro vykdoma operacija, pakrikštyta ,,Aušros odisėjos" vardu, jau atnešė ir šimtus civilių žūčių. Neatmetama ir sausumos operacijos galimybė, kuri gali baigtis dar viena okupacija.

 

Atrodo, kad 2010 m. pabaigoje Tunise ir Egipte prasidėję neramumai buvo tik dalis JAV strategų gerai suplanuotos programos. Šiandien labai panašu, kad revoliucijų virtinė Šiaurės Afrikoje baigsis standartiniu karu „už žmogaus teises ir demokratiją“, t.y. už naftos resursus. Šią prielaidą patvirtina faktas, kad Vakarų šalys pradėjo karinę intervenciją tik prieš tą šalį, kuri turi daug naftos atsargų, ir atvirai ignoravo valdžios represijas prieš maištininkus visose kitose Šiaurės Afrikos šalyse – Egipte, Tunise, Bachreine.

 

Šiuo metu Libija patenka į pasaulyje daugiausiai naftos išgaunančių šalių dešimtuką. Per metus ji išgauna daugiau kaip 45 mlrd. barelių naftos, o tai sudaro 7-9 trilijonus dolerių. Labai didelė tikimybė, kad Libija bus okupuota kaip ir Irakas, iš kurio JAV bei sąjungininkai, nuvertę Saddamą Husseiną, per metus gauna naftos už beveik 25 trilijonus dolerių.

 

Kita vertus, nereiktų pamiršti pačių Libijos maištininkų, kurie siekia pašalinti jau 42 metus šalį valdantį autoritarą Muamarą. Gaddafį. 1969 metais M. Gaddafio vadovaujama karininkų grupė nuvertė karalių ir Libiją paskelbė Arabų Respublika, kuri vėliau buvo pervadinta į Socialistinę Tautinę Libijos Arabų Džamachiriją. Per ilgus metus M. Gaddafiui pavyko sukurti sudėtingą autoritarinę šalies valdymo struktūrą, nors ir turinčią išorinių savivaldos bruožų. Formaliai veikiančios autonominės liaudies tarybos jokios galios neturi, realią politinę galią turi M. Gaddafio vadovaujama kariuomenė, o realią ekonominę galią – M. Gaddafio proteguojamos valstybinės ir privačios korporacijos.


Kritiškai mąstančiam žmogui šioje situacijoje nelengva apsispręsti. Ką palaikyti – autoritarinį M. Gadafio režimą, iš naftos pinigų sukūrusį gana sotų gyvenimą liaudžiai, ar Libijos sukilėlius, kuriems – greičiau jų pačių nelaimei – karinę paramą suteikė naftos ištroškusi Vakarų imperija? Dešinieji nacionalistai ir kairieji bolševikinio  tipo autoritarai be išlygų palaiko M. Gaddafį, liberalai ir neoliberalai – sukilėlius (iš tikrųjų – JAV, ES ir NATO ekspansiją).


Anarchistų toks pasirinkimas neturėtų tenkinti. Gal įmanomas trečias variantas – palaikyti Libijos sukilėlius, bet ne JAV „Tomahawk“ raketomis, o tarptautiniu solidarumu, kaip kad buvo daroma 1936-ųjų Ispanijos revoliucijos metais? Padiskutuokime.

 

        a.lt, 2011 03 25

 


 

Komentarai  

 
0 # Globalizacinis Tankas juda į priekį.Anonimas Y-m-d H:i
Amerika nori naftos.Nieko daugiau šitas "karas" nereiškia.
 
 
0 # Ką palaikyti?Julius R. Y-m-d H:i
Labai gera, teisinga įvykių analizė. Gadafis žinoma, bjaurus diktatorius, bet štai jį nuvers ir kas bus toliau? Bus geriau - ir svarbiausia, kam? Vakarų puolimas - šiuo atveju beprecedentinis kišimasis į kitos šalies reikalus, yra labai pavojingas precedentas... Kur buvo tie patys Vakarai, sakysim, kai Rusija veržėsi į Gruziją? Kur buvo, daugelyje kitų atvejų, kai jų įsikišimas buvo būtinas? Ar tai nėra Obamos taisymas to liapsuso, kai jis pareiškė, per studentų demonstracijas Teherane, jog tai "vidinis šalies reikalas"? Vienu žodžiu, smirda iš visų pusių, o kai taip yra, nežinai, už ką džiaugtis ir dėl ko pergyventi, ką palaikyti. Kad čia įvelti naftos interesai, yra visiškai očevidno, taip pat parodo Vakarų grubų interesų palaikymą. O dėl Libijos žmonių, čia, bijau, tikrai niekam nerūpi, nors ir naudoja (ypač Europos Sąjunga) gražius žodžius...
 
 
0 # Savo paste radau va kokia "propaganda"Ervinas Y-m-d H:i
Prasidėjus neramumams Libijoje , mane nustebino ten dirbančių specialistų iš Europos bei aplinkinių valstybių gausa . Sausumos sienos perėjimo punktai buvo tiesiog užsikimšę bėgančių nuo „ revoliucijos „ žmonių srautais . Beje , spaudoje nuolat matydavau Libiją , kaip itin baisią ir blogą šalį O va ir pagalvojau , ką gi toje „ baisioje „ Libijoje veikė beveik 1 milijonas užsieniečių ?
Tad praleidau porą vakarų prie visagalio Interneto ir sužinojau, kad :

BVP kiekvienam Libijos gyventojui – 14 192 JAV dolerių.

Valstybė kiekvieną pilietį nepriklausomai nuo jo amžiaus , lyties ir pajamų per metus dotuoja 1000 JAV dolerių suma.

Bedarbio pašalpa – 730 JAV dolerių į mėnesį.

Medicinos sesers alga – 1000 JAV dolerių į mėnesį.

Kiekvienas naujagimis gauna vienkartinę Libijos Valstybės dovaną – 7000 JAV dolerių.

Jaunavedžiai gauna iš Libijos vyriausybės 64 000 JAV dolerių dovaną būstui pirkti .

Vienkartinė Valstybės parama pradedančiam nuosavą verslą – 20 000 JAV dolerių .

Dideli mokesčiai ir bet kokios rinkliavos uždrausti M. Kadafio iniciatyva.

Mokslas ir sveikatos apsauga – nemokami .

Mokslas ir stažuotės užsienyje pilnai apmokami Libijos vyriausybės .

Daugiavaikės ir neturtingos šeimos gali apsipirkit specialiai jiems įsteigtame parduotuvių tinkle visoje Libijoje , už simbolinį antkainį pagrindinėm prekėm.

Ypatingai baudžiami tie prekybininkai , kurie bando sukčiauti ar pardavinėti produktus su praėjusiu realizavimo terminu . Tai kontroliuoja speciali policija .

Dalis vaistų gyventojams teikiami nemokami . Už vaistų falsifikavimą skiriama mirties bausmė .

Būsto nuomos nėra . Ją apmoka Libijos vyriausybė .

Gyventojams elektra teikiama nemokamai .

Libijos teritorijoje galioja „ sausas įstatymas „ .

Perkant išsimokėtinai automobilį ar būstą kreditus apmoka Valstybė .

Tarpininkavimas prekyboje nekilnojamu turtu uždraustas . Galimi tik tiesioginiai pirkėjo – pardavėjo santykiai .

Perkant naują automobilį pusę jo sumos dengia Valstybė.

Kariai gauna 65 procentų automobilio kainos dotaciją .

Benzino kaina – 0.14 JAV dolerio ( apie 30 lietuviškų centų ).

Mokytojo alga – 3000 JAV dolerių per mėnesį .


va jums ir Kadafi...:-)
 
 
0 # .Comandante Y-m-d H:i
Asmeniškai palaikau Vakarų valstybes ir sukilėlius. Nafta tai nafta, bet Kadafio diktatūra, manau, visiems jau užp..us juodai.
 
 
0 # palaikykite savezeitgeist Y-m-d H:i
2 banditams pesantis.
Galvokite.
Aplankykite
ZEITGEIST.LT
THEZEITGEISTMOVEMENT.COM
 
 
0 # įdomulinksmas Y-m-d H:i
tai kada Libijoje išsilaipins LT anarkystų desantas? ;-))
 
 
0 # 'geriau Y-m-d H:i
palaikykit savo triusikus, kad nenusmuktu:-)
 
 
0 # darius pocevičiusfascio Y-m-d H:i
"Dešinieji nacionalistai ir kairieji bolševikinio tipo autoritarai be išlygų palaiko M. Gaddafį,"

Man patinka užeiti į šitą puslapį ir paskaityti kairuolių melą. Tada suprantu, kad visgi esu teisingoje barikadų pusėje.
 
 
0 # iškreiptas straipsnissigurdas Y-m-d H:i
Įvykiais ir istorija Libijoje domiuosi labai daug, todėl norėčiau pasakyti, kad straipsnio autorius į tai, kas dabar dedasi Libijoje, sugebėjo pažvelgti tik iš labai supaprastintos, anti-vakarietiš kos pozicijos. Jau vien ko vertas teiginys, kad „iš oro vykdoma operacija, pakrikštyta ,,Aušros odisėjos" vardu, jau atnešė ir šimtus civilių žūčių.“ - joks nepriklausomas šaltinis nepatvirtino dar NĖ VIENO atvejo, kad vakarų sąjungininkų naikintuvai sukėlė civilių mirtį. Tai teigia tik nacionalinė Libijos televizija, kuri, jei atidžiai domitės Libijos situacija, jau turi melagės antspaudą, nes surežisuoja viską Gadafi naudai. (Konkrečiai dėl civilių mirties, tai kai kurie libiai atpažino per televiziją parodytus kūnus kaip jau seniau dingusius ar Gadafi režimo sulaikytus savo giminačius.) Kitas rašinio teiginys, „Neatmetama ir sausumos operacijos galimybė, kuri gali baigtis dar viena okupacija.“ - tokių minčių net nėra, bent jau aš negirdėjau - gal autorius gali pacituoti šaltinį? Kitas niuansas, autorius sako, kad Vakarai atvirai ignoravo valdžios represijas prieš maištininkus visose kitose Šiaurės Afrikos šalyse – Egipte, Tunise, Bachreine, o įsikišo į Libiją vien dėl naftos. Tai yra labai neatsargiai pasakyta, nes įvykiai kitose šalyse nė iš tolo prilyginami įvykiams Libijoje - Tunise ir Egipte visa revoliucija įvyko pakankamai sklandžiai, kelių savaičių bėgyje, kai tuo tarpu Libijoje armija pradėjo bombarduoti savo žmones iš tankų ir lėktuvų. Ir, apskritai, Vakarai labai lėtai mąstė, ką daryti su Libija, nes būtent dėl invazijos į Iraką niekas nenorėjo labai veržtis į Libiją - sprendimas buvo priimtas tik tada, kai Gadafis pagrasino išžūdyti visus Bengazi miesto gyventojus ir kai jo tankai priartėjo prie šio rytų Libijos miesto.

Kodėl karinė Vakarų operacija Libijoje nėra tas pats, kaip Irakas 2003 metais, labai gerai parašė šis istorikas: www.juancole.com/2011/03/top-ten-ways-that-libya-2011-is-not-iraq-2003.html

Aš suprantu, kad Anarchija.lt apjungia daug anarchistų, kurie prieš bet kokį karinį Vakarų veiksmą pradeda šaukti visokius įdomius dalykus, tačiau reikia žinoti pirma, kas iš tikrųjų vyksta. Aš pats pacifistas ir karo veiksmų paprastai nepateisinu, tačiau Libijos atvejis yra toks, kad tie „sukilėliai“ yra dauguma šalies gyventojų, kurie nori permainų, ir kurie patys paprašė Vakarų padėti jiems nuversti diktatorių, kuris jau ir seniau buvo įtariamas nusikaltimais prieš žmoniją. Reikia skirti tokius dalykus, prieš rašant tokius gėdingus straipsnius, neįsigilinus į šalies istoriją ir tikrąją situaciją.
 
 
0 # skeptiškai vertinkime Rusijos valstybinės žiniasklaidos pareiškimussigurdas Y-m-d H:i
Rusija, kuri iki ne per seniausiai pardavinėdavo ginklus Libijai, nėra visiškai objektyvi Libijos situacijos atžvilgiu, ir kiek rusų diplomatų, tiek vyriausybę palaikančios žiniasklaidos pareiškimai turi būti vertinami atsargiai. Tai juk ir akivaizdu - Rusijos pozicija yra sumenkinti bet kokį Vakarų veiksmą ir rasti klaidų jos politikoje.

Ypač nereikėtų pamiršti, kad Gadafis yra žinomas kaip paperkantis daugybę žmonių tik tam, kad jie tiesiogiai į eterį pasakytų, kad yra taip ir taip - iš ten ir tos pasakos apie „ukrainietiški daktarai patvirtina, kad žuvu civiliai“, nors tuo pačiu momentu Gadafis neįsileidžia į šalį nepriklausomus tarptautinius stebėtojus.

Be to, kiek man žinoma, visi kariniai Vakarų smūgiai buvo nukreipti prieš karines bazes bei žmones atakuojančius tankus. Kokie dar civiliai gali būti karinėse bazėse?
 
 
0 # .L. Y-m-d H:i
Skaitant galvojau lygiai tą patį, ką po to radau Sigurdo komentaruose.
 
 
0 # skeptiškai vertinkime tam tikros rūšies pacifistus+ Y-m-d H:i
"Libijoje armija pradėjo bombarduoti savo žmones iš tankų ir lėktuvų."
Nedidelis patikslinimas: bombarduoti GINKLUOTUS žmones. Kas radikaliai keičia situaciją. Visiems, išskyrus pacifistus sigurdus.

"Aš pats pacifistas ir karo veiksmų paprastai nepateisinu"
... nes karo veiksmus tu pateisini tik tada, kai juos vykdo Vakarai.

"tie „sukilėliai“ yra dauguma šalies gyventojų"
Niekas to neįrodė.

"kurie patys paprašė Vakarų padėti jiems nuversti diktatorių"
Niekas jų neįgaliojo to prašyti.

"rašant tokius gėdingus straipsnius, neįsigilinus į šalies istoriją"
Visų pirma, nesuprantu, kuo čia dėta istorija, visų antra, tavo paistaluose jokios istorijos irgi nėra.

"Kokie dar civiliai gali būti karinėse bazėse?"
O kokie civiliai gali būti ginkluoti ir vadovaujami buvusių armijos karininkų? Kokie civiliai tuo pat metu gali būti sukilėliai?
 
 
0 # krentant bomboms ir raketoms, žūsta civiliaikokliušas Y-m-d H:i
TRIPOLI HOLDS MASS FUNERAL CCTV News http://www.youtube.com/watch?v=uQ80-qFQacY

Sigurdas sakys, kad čia propaganda ir inscenizacija. Bet kaip galima patikėti, kad šaudant galingais nuotoliniais ginklais, nežus civiliai?
 
 
0 # .flumen Y-m-d H:i
Bombing for Peace is like Fucking for Virginity!
 
 
0 # >flumen+ Y-m-d H:i
Būtent. Kai kurių atmainų moralistams dar galėčiau pridurti, kad smerkti civilių aukas, nesmerkiant paties karo - tai tas pat, kas smerkti žagintoją ne už tai, kad jis išžagino, bet už tai, kad žagindamas nenaudojo prezervatyvo. Deja, mūsų laikų "pacifistai" tokių dalykų nesupranta.
 
 
0 # Palaikau Muamarą Gaddafį--- Y-m-d H:i
Visapusiškai palaikau. Kas čia bliauna ir prisišika į kelnes išgirdę žodžius diktatorius, autoritarinis ir t.t., tai siūlau pasidomėti, kokia situacija buvo Libijoj iki "karo" ir palyginti ją su kitomis demokratinėmis valstybėmis, kurios turi panašų kiekį gamtos išteklių. O dėl sukilėlių, tai ar neatrodo keista, kad jie neprotestavo, nenurodė savo aiškių reikalavimų, bet iškart pradėjo puldinėti valstybinę armiją? Man atrodo, kad tie visi sukilėliai iš Bengazio yra fiktyvūs ir smarkiai remiami JAV bei ES. Tik kai prasidėjo sukilėlių atakos, JAV svarstė galimybę duoti sukilėliams ginklų. Tai ar čia ne paskatinimas kariauti. JAV ir ES visa tai suplanavo. Jų priedanga apsaugoti civilius yra visiškas šūdas, nes aukų skaičiai prieš ir po invacijos viską pasako.
 
 
0 # LibijaComandante Y-m-d H:i
Į temą: http://www.marksistai.lt/skaityti/scepsis-ketvirtasis-pasaulinis-karas-libijos-eile
 
 
0 # ka palaikiti?ka palaikiti? Y-m-d H:i
užgauliojimai trinami. red.
 
 
0 # .flumen Y-m-d H:i
We call on the workers of Europe and America to the streets to protest against the new "humanitarian" war in the interests of states and capitalists.We appeal to sections of the International Association of workers to increase their internationalis t and anti-militarist agitation and initiated anti-war demonstrations and strikes.
http://avtonom.org/en/node/15257
__________________________________________________________

Libyan Anarchist Denounces Western Intervention
http://www.wsm.ie/c/libyan-anarchist-denounce-western-intervention
 
 
0 # ne diskutuoti , o DARYTI!!!Lilah Y-m-d H:i
>flumen - taip! Vienareikšmiška i TAIP! Komentaras Nr20 - TAIP! Vienintelis klausimas - tai ką darom? Tenkina LT anarchistus ar netenkina? Baikim bajerius, laiko nėra! Dar kartą - ką darom?
 
 
0 # kapitalaso gal gerai? Y-m-d H:i
Taip, matyt USA ir EU nori pasiimti naftą...Kita vertus vakarų pasaulis gali daryti įtaką visai planetai, karts nuo karto primindamas diktatoriams apie demokratija ir zmogaus teises. Itaka gali daryti nes ekonomiskai stiprus. O ekonomiiskai stipriu padare karai, imperialistinis mentalitetas ir pan. Taigi norint isgyventi siame pasaulyje, kur pvz kokia Kinija neapkecia vakaru, kartais tenka imtis juodu darbu. Nekovokime su tuo, kas mus padare siandien laisviausius planetoje.
 
 
0 # DEBILIŠKASSKIRMANTĖ Y-m-d H:i
DEBILIŠKAS PORTALAS. JEIGU JUMS ES IR JAV- MAITVANAGIAI, TAI KAS TATA DIKTATORIUS, ŽUDIKAS IR 40 METŲ BANDITAUJANTIS KADAFIS? TURBŪT ANGELAS...