Kovo 11-osios neonacių maršas: kas prieš, o kas už?
politika
      Praėjo jau beveik dvi savaitės nuo fašistuojančių skustagalvių maršo Vilniaus gatvėmis 2008 m. kovo 11-ąją. Vieni šį neonacių išpuolį griežtai pasmerkė, kiti - nuleido negirdomis, treti - visiškai pateisino ir atvirai pritarė. Aistros šiek tiek nutilo, gyvenimas įgavo kasdienybės spalvą, todėl pats laikas ramiai apsvarstyti visuomenės reakciją į šiuos įvykius ir jų sąlygotus politinių jėgų pasisakymus. Kitais žodžiais tariant, jau galima tiesiai įvardyti „patriotais” apsimetančių neonacių priešininkus ir šalininkus.

      Prieš fašistuojantį „patriotizmą”

      Į neonacių akibrokštą itin operatyviai sureagavo žiniasklaida, visų pirma dienraštis „Lietuvos rytas” - jau praėjus valandai po incidento tauta galėjo žiūrėti į savo „didvyrius” šio laikraščio interneto svetainėje. „Lietuvos rytas” buvo ir pirmoji žiniasklaidos priemonė, tiesiai įvardijusi įvykius kaip fašizmo apraišką. Vienas po kito pasirodė spaudos straipsniai, skustagalvių „patriotų” žygį tapatinantys su neofašizmu: „Kovo 11-osios taurėje - fašistinio deguto šaukštas”, „Vilniuje - fašistų maršas”, „Išniekinta kaukolėmis ir svastikomis trispalvė”, „Skustagalvių eitynės - ciniškas akibrokštas Lietuvai”.

      Netrukus iniciatyvą parodė visuomeninės organizacijos - profašistinį maršą pasmerkė Lietuvos žmogaus teisių centras ir Piliečių santalka. Šios organizacijos atvirai paragino Lietuvos politikus įvertinti šį įžūlų akibrokštą ir kreipėsi į teisėsaugos institucijas su prašymu iškelti baudžiamąją bylą eitynių organizatoriams. Spaudžiami visuomenės, sukruto ir politikai - maršą smerkiančius pareiškimus paeiliui paskelbė keliolika garsių politikų ir visuomenės veikėjų - Virginijus Savukynas, Andrius Baranauskas, Petras Auštrevičius, Romas Sakadolskis, Artūras Zuokas, Leonidas Donskis, Gediminas Kirkilas.

      Praėjus 3 dienoms po skustagalvių maršo atsibudo ir iki tol tylėjusios Lietuvos teisėsaugos struktūros - Vilniaus policija pradėjo ikiteisminį tyrimą. Lietuviškų neonacių ideologus galutinai pribaigė Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, pareiškęs, kad „skustagalvių eitynės – Lietuvos gėda”, ir ilgametis „patriotų” globėjas Vytautas Landsbergis, skustagalvių maršą pavadinęs „antilietuviškais veiksmais”, o jo dalyvius - „pusgalviais provokatoriais”.

      Fašistuojantys „patriotai”, gavę tokį smūgį į nugarą, visiškai pasimetė ir iš pykčio net sudarė „Kovo 11 dienos eisenos dalyvių, patriotų ir skinų persekiojimo pagrindinių organizatorių” sąrašą, į kurį pateko minėtieji ideologiškai artimi „Tėvynės sąjungos” lyderiai su V. Landsbergiu priešakyje.

      Taigi žiniasklaidos ir visos visuomenės opinija neonacių maršo atžvilgiu buvo ypač neigiama - absoliuti dauguma Lietuvos žmonių itin priešiškai žiūri į fašistuojančio „patriotizmo” apraiškas.  Minėti įvykiai parodė ir stebėtiną Lietuvos politinio isteblišmento vienybę smerkiant bei kritikuojant tautinių ekstremistų veiksmus. Jau dabar matyti, kad kai kurie dešiniųjų atstovai, seniau globėjiškai bendradarbiavę su radikalais, šiandien nuo jų griežtai atsiriboja.

      Už radikalų „tautiškumą”

     „Patriotais” apsimetančių neonacių šalininkų pusėje beveik nėra ką skaičiuoti. Rasistines idėjas propaguojantį maršą šiandien palaiko tik jo dalyviai ir organizatoriai. Be atskirų pasisakymų interneto straipsnių komentaruose ir pokalbių forumuose, šiandien galima rasti vos tris oficialius pareiškimus, pateisinančius maršo dalyvių elgesį. Oficialiąją pritariančią nuomonę pirmiausia, aišku, pareiškė „murzininkai” - kovo 13 d. „Vieningojo lietuvių nacionaldarbininkų sąjūdžio” spaudos tarnyba paskelbė, kad Vilniaus gatvėmis žygiavo „patriotiškas jaunimas”. Po to savo nuomonę pasakė ilgametis sąjūdininkas iš Kauno, ultradešiniojo leidinio „XXi amžius” redaktorius Edvardas Šiugžda: „Per radiją transliuojamos „diskusijos“, pokalbiai, kuriuose jaunuoliai, nešę tautinę vėliavą, vadinami ne tik įžeidžiamu skustagalvių terminu, bet ir nacistais, fašistais ir pan.” O triadą vainikuoja nenuilstančio aktyvisto, Lietuvių tautinio jaunimo lygos lyderio Mariaus Kundroto-Puritono opusas, kuriame jis ne tiek teisina akcijos idėją, kiek bando įrodyti, kad nebuvo nei akcijos dalyvis, nei organizatorius. Kadangi maršo šalininkų mūsuose pasirodė tiek nedaug, būtų tikslinga iš arčiau susipažinti su jų originaliomis mintimis:

     
   Edvardo Šiugždos straipsnis                VLNDS pareiškimas                Mariaus Kundroto pasisakymas   

       Esu tvirtai įsitikinęs, kad neonacistinio maršo organizatoriai bus nubausti. Teisėsaugos organai jau pareiškė kaltinimus eitynių organizavimu 2 Lietuvos piliečiams. Tenka tik apgailestauti, kad paprasti mūsų žmonės nesužinos įdomių šio tyrimo detalių. Todėl didesnio viešumo dėlei siūlau skaitytojams susipažinti su interneto svetainėmis, kuriose slepiasi ir tolesnius planus rezga potencialūs tokių maršų eiliniai bei vadeivos:      Bendrą šiandieninę situaciją vertinant ganėtinai teigiamai, mums belieka laukti vienintelio dalyko - kad žodis vistų kūnu, t.y. kad incidentas baigtųsi ne tuščiais politikų plepalais, o konkrečiais veiksmais: 1. Maršo organizatoriai būtų nubausti pačiomis griežčiausiomis bausmėmis; 2. Būtų priimtos įstatymo pataisos, sugriežtinančios teisinę atsakomybę už rasinės ir tautinės neapykantos kurstymą. Tik tada galėsime ištarti, kad Lietuvos valstybė atsižvelgė į savo piliečių nuomonę ir pasirūpino jų saugumu.

      Pagarbiai,
      Adomas Graužinis
     anarchija.lt 2008.03.24


 

Komentarai  

 
0 # vaidybaevaldas Y-m-d H:i
niekas jų nei pasmerkė nei ką, tas paburbėjimas atspindi Lietuvos politiniuo elito siekį išlaikyti fašistėlius politinio gyvenimo pariby, pasakė fe, i palika, bet tai kad tas fe muša, žaloja ir net žudo Lietuvos žmpnes aniem dzin, kad tik potencialūs rinkėjai nuo anų nenusigręžtų... Niekinga. beje panašiai elgiasi ir žiniasklaida tik tai rūpi skaitytojai ir reklamos davėjai. Žiniasklaidos komentaruose pilna fašistynių pasisakymų, o veiksmo - nulis.
 
 
0 # aepa Y-m-d H:i
viskas suprantama.Jau pritaikyti prevenciniai saugumo ir bausmes metodai eityniu dalyviams, bus bandoma uzkirsti kelia marso pakartojimui kitamet.O gal ir ne uz ilgo, jei rudmarskiniai nepabugs, surengs ir nekaltai nuteistu draugu palaikymo akcija?

Taciau.

Straipsnis vel yra perdem suabsoliutintas , valstybes vykdoma vidaus politika surista su profasistine linija plaikanciu jaunimu virve ir t.t

"Jau dabar matyti, kad kai kurie dešiniųjų atstovai, seniau globėjiškai bendradarbiavę su radikalais, šiandien nuo jų griežtai atsiriboja."

Niekad nesu pastebejes,kad kai kjurie desiniuju atsotovai bendradarbiautu su fasiais.tarkim, per koki, pavyzdziui, tautininku saskrydy ir isdygsta viena ar kita grupele skinu, bet tai dar nereiskia globejisko bedradarbiavimo ...Arba apeliavimas i tautinius/patri otinius jausmus...Tai ne tik bendrazmogiskas , bet ir valstybes egzictencijos pamata tvirtinantis akmuo, juolab savaime aisku, per amzius amzinuju zinoma,kad bus apleliuojama ir kitokiems tikslams, ne fasistines bombos gimimui, o samoningumui.....
Valstybes virsunele laikosi neutralios pozicijos siuo atzvilgiu ir musu profasitu jaunuomone nevirs Rusijos lordo Putino "Nashy" judejimo sinonimu.uzteks tirstinti spalvas.vieno ar kito politiko/visuom eninko palaikymas negali iliustruoti valstybes,kaip profasistines jegos uznugario, paveikslo.Kloun u daug yra.Ju buvo, yra, ir bus.

tikekimes, kad bus uzkirstas kelias panasiom eitynem.ar fasistu/nacistu , ar raudonuju,sovie tinio kirpimo komunistu.

antifa!
 
 
0 # zaidimaiVilma Y-m-d H:i
Dvigubi politiku zhaidimai.
Zodziu karas, o realiai...
TOKIU politiku, kaip Zuokas "smerkimai", tai tik nazi reitingus kelia. Visas sustauskinis ir paksinis brudas taip i valdzia sulindo..., gi net bloga reklama yra reklama, o musu tautoj tai varzhteliai visai atvirkshciai sukasi, taigi dabar ishsijuose balsuos uz tvarka ir teisinguma, tauta ir tautine sheima.
 
 
0 # shiaip faktasTo epa Y-m-d H:i
O kaip buvo su Petrusevicium? Lyg ir atsiribojo nuo jo koncervai, bet uzhkulisiuos trauke, kiek galejo ish tiurmos...
Kalba eina apie koncervus ir ejima i valdzia ir visi tie cirkai su atsiribojimais ir yra cirkai.
Kovo 11 tautininkai ir koncervai susiliejo, o su tautininkais ir susiliejo dalis puritonu ir ultradeshiniuju...

O cia iliustracija, kulturine koncervu veikla:
10 metu koncervu valdomam mieste -Panevezi, per oficialia miesto shvente, kuria organizuoja savivaldybe, jaunima linksminti kvieciama grupe DIKTATURA, normaliai..., ir cia kas ?nazi nepalaikymas?
 
 
0 # eiz Y-m-d H:i
tik jus nepamirshkit kad valdzhiai tiek skinheadai(nazi ) tiek pankai(anarcho) atrodo ish to pachio molio drebti ir lygiai tiek pat pavojingi valstybej, taip kad kita karta sharshalas gali boot nukreiptas ir priesh kitus
 
 
0 # aepa Y-m-d H:i
"O cia iliustracija, kulturine koncervu veikla:
10 metu koncervu valdomam mieste -Panevezi, per oficialia miesto shvente, kuria organizuoja savivaldybe, jaunima linksminti kvieciama grupe DIKTATURA, normaliai..., ir cia kas ?nazi nepalaikymas?"

Sito fakto tikrai nezinojau.Aciu Jums, kad pasakete.

del Petruseviciuas.
Petrusevicius turi savo statusa.Ir politinis kalinys,disiden tas, ir kariuomenes kurejas savanoris,dalyv auvo antitarybineje pogrindzio veikloje.ir t.tTokie zmones kaip jis visuomenei daug reiskia,ypating ai tiems,kurie isgyveno pokario laiku pragara,dalyvav o aktyviojoje rezistencijoje, kalejo uz Uralo,lageriuos e ir t.t nors, be abejo, teisineje valstybeje istatymo virsenybe auksciau visko...Anyway, nuteise taip, kaip to reikalavo istatymas, taciau juk nepaslaptis yra istorijos apie dvigubus zaidimus valdzios baruose/kuluaru ose.;-) MAn yra keistas ir perdaug perdetas petruseviciaus puolimas.Px kad yra ginklininkas, bet blogiausia - jis tapo tam tikru puritonisku-des iniuju partiju veiklos auka.
Gaila.nes zmogaus praeitis/jaunys te buvo palyginus ispudinga, o senatve - uz grotu.kaltas ir pats, o ne ka menkesni diskreditacijos seseli ant jos asmenybes meta ir partiju zaidimai.
 
 
0 # ???to epa Y-m-d H:i
jo, "kariuomenes kurejus" anarchistai "labai myli"!
Ir uzhjaucia petruseviciu del ikalinimo. Ginklai -jega! Laisve petruseviciui!
jei rimtai, tai tu tikrai taip ishgyveni del petrushkos?
Taigi jis ultradeshiniuos ius ginklais aprupino, o uzhsodino ji raudoni, kad abromaviciui susprogdint bomba pagamino...o abromavicius byla turejo ant koncervu ir t.t. ir panashiai...
 
 
0 # aepa Y-m-d H:i
esu pacifistas, tai jokiu budu negerbiu ginklininko.tie siog petruskevicius yra nusipelnes savo praeitimi [ jaunatviskas entuziazmas..?] , nors tokiu kaip jis - be gales, nors vezimu vezk [ turiu omeny asmenis,teistus uz kontrrevoliucin e veikla pagal ssrs BK 58straipsni.].G aila jo, nes asmuo sugeba greitai nusivaziuoti, degraduoti.tik siuo aspektu isreiskiu savo gailesti jam.Del jo nepergyvenu - istatymas lieka istatymu, o ir mano idejos,pasaulez iura priestarauja jo idejom ir t.t
be visa to, jis tapo politikos, desiniuju veiklos auka ir to niekas, manau, negales paneigti.vien tai,kad, tarkim, patriotinis bei rudmarskiniu frontas vos ne peticijas [ jei neklystu] organizavo del jo, ar kele audras, dar karta irodo fakta,kad butent ultradesiniosio s jegos ji isiurbe i visa politini spektakli.
del ginklu.Nesu tikras, gal kas, jei galit, mane pataisys, bet kartais ne jis "apginklavo" asmenis -savanorius,kru tine dengiancius parlamento rumus 1991metais? kiek esu skaites, jie gamino ir "molotovo kokteilius"ir pan. O tia blogai? ar anarchistai myli laisve, ar raudonaji totalitarizma?a r kubos revoliucijos stabai pasieke savo tiklsus taikingom priemonem?[aisk u,jie kovojo del kitu tijkslu, bet....].
as kairiuju paziuriu( ne siuolaikinio anarchizmo, nors kai kurie jo postulataii man labai priimtini ir svarbus man), bet stoviu laisves puseje, nesvarbu kaip ji butu buvusi pasiekta.
laimejo taikingi zmones, o ginklai,aciu dievams, nebuvo panaudoti.
taciau si tema ne apie sajudi ir zmones, o apie Petrsuseviciu.K ad jis tieke ginklus ne tik kariuomenei, bet ir seselinem,krimi nalinem strukturom - irgi zinoma.To nepateisinu.any way, nesiruosiu cia teisintis, manau aiskiai issakiau savo poziuri.
 
 
0 # apie "didvyrį"evaldas Y-m-d H:i
Jo Petrusiavičius ir jaunystėj buvo elgėsi didvyriškai, skaičiau ano prisiminimus, kai po pabėgimo iš lagerio kad sulaikant nenušautų puolė į vaikų darželį ir įsimaišė tarp vaikų...tiek čia to didvyriškumo.
 
 
0 # apie "didvyrį" 2evaldui Y-m-d H:i
Matyt, tavo senelis enkavedistas visą gyvenimą pergyveno, kad taip ir nepavyko nušauti "didvyrio" bandito..:-) Dėl to tu net to bandito prisiminimus perskaitei, kad raudonųjų protėvių klaidų nekartotum - kaip Putinas - geriau iššaudysi pusę Beslano mokyklos, bet kelis banditus pagausi:-)
 
 
0 # argumentasevaldas Y-m-d H:i
jo senelis rimtas argumentas, tik idomu apie kurį signalizuojat, bo turėjau du... O Beslano vaikai tai įdomi paralelė, pasirodo Petruisiavičius ne šųiaip sau dangstėsi darželinukais, anas išrado veiksmingą taktiką, kuri ir po pusės amžiaus pasiteisino Beslane... Gėdinga.
 
 
0 # sajudisto epa Y-m-d H:i
Neinervuok ir tikrai nesiteisink:-)M atyt, sajudzio metais, dar lopshy gulejai ir viska tau senoliai papasakojo... Sajudzio laikus atsimenu, nes tiesiogiai tame dalyvavau. Daugiau su zhaliaisiais. Buvo toks zaliuju vadas Saulius Gricius, kuris Sajudziui pasibaigus uzhsitrauke deshiniuju nemalone ir kazhkaip paslaptingai perpjautom venom ishshoko ish 4 aukshto, v.z. "nusizhude"...
tai va kiek Laisvai Lietuvai reikejo zaliuju ir sazhiningu zmoniu.
Del ginklu 1991, tai zmones patys apsiginklavo. Prie sovietu ginklu pas zhmones buvo daug, pas vienus nuo karo likusiu, pas kitus ish sovietu armijos i degtine ishmainytu...
Petrushka gamino bombas. Brazhuoles tilto sprogdinimas, shiaip sprogdinimai ir ne tik politiniai ejo per petrushka. Jo klychka "Rankele", o rankeles jis neteko butent per nesekminga ekeperimenta su sprogmenimis.
O sajudzio tai tu neidealizuok ir didvyrishku savanoriu pastangu. Visi turejo savu savanaudishku tikslu, kas dabar ir labai pasimate...
Nenoriu tersht tavo taurios jaunos sielos, bet "sh" daug ant Lietuvos, ypac deshinej pusej
 
 
0 # :): Y-m-d H:i
"Fašistuojantys „patriotai”, gavę tokį smūgį į nugarą, visiškai pasimetė ir iš pykčio net sudarė „Kovo 11 dienos eisenos dalyvių, patriotų ir skinų persekiojimo pagrindinių organizatorių” sąrašą, į kurį pateko minėtieji ideologiškai artimi „Tėvynės sąjungos” lyderiai su V. Landsbergiu priešakyje"
 
 
0 # :): Y-m-d H:i
Kas per marazmai? Bredas
 
 
0 # Ačiū už reklamą "Adomui Graužiniui"Žygeivis Y-m-d H:i
P.S. Iš čia savo Niką" pasiskolinai: :-)

Antanas Vienuolis GYVENIMO NIEKNIEKIAI I

Gabus notaro raštinės vedėjas, arba, kaip jį vadino bendradarbiai, "kontoros galva", Adomas Graužinis,...