„Nematoma ranka” ir lietuviškas liberalizmas
politika

     Neaiškinsiu, kaip man papuolė „Liberalų žinios”, tarkim, radau jas pašto dėžutėje...

     Taigi vartau „gliancinį“ liberališkų žinių laikraštuką (mėnraštį). Tituliniame – interviu su A. Zuoku. A. Zuokas nuotraukoje veik supanašėjęs su R. Paksu: standžiai sučiauptos lūpos, ryžtingas žvilgsnis, o antraštėje – šūkis: „Politinės kovos laimimos rinkimuose, o ne teismuose“, tekste – verksmingas apgailestavimas dėl korupcijos ir oligarchijos įsigalėjimo...

     Toliau eina tekstai apie liberalų kovą už valstybės ir visuomenės interesus, memorandumai ir šūkiai, šūkiai, šūkiai...

 
      „Kurkime, kad būtume laisvi ir laimingi!“ Atrodytų, kad taip šūkauja „gerbiamas“ Kultūros ministras J. Jučas. Bet ne, šis „kūrybos, laisvės ir laimės“ šauklys – apvalainas bankininkas iš Prienų, rinkimų apygardos Nr. 67 kandidatas. Žada Jiezne ir Balbieriškyje renovuoti vandentiekį, Prienuose pastatyti futbolo aikštę su tribūnomis ir modernizuoti gatvių apšvietimą. Na, šiandien viskas yra kūryba ir „verslo menas“...

     Kultūros ministras, liberalas J. Jučas „įmaketuotas“ rubrikėlėje „Mūsų ministrai“, po kuklia antrašte – „Liberalų ir centro sąjungos indėlis į kultūrą“. Arba Lietuvos liberalai keistai suvokia liberalizmą, arba kultūrą, nes jų deleguotas ministras savo pasisakymuose tiesiog trykšte trykšta pasididžiavimu – savo, kaip pinigų skirstytojo, funkcijomis. Ir tikrai, J. Jučas turi kuo „didžiuotis“, nes centralizuota kultūros finansavimo sistema ir kultūros politikos stagnacija, kuri siekia sovietų laikus, prie J. Jučo dar labiau sutvirtėjo ir dar niekad Kultūros Ministerija nebuvo tokia nedraugiška nevyriausybinėms organizacijoms, nevalstybiniams teatrams, laisviems kūrėjams. Labiausiai liberalų puoselėjamas renginys, anot straipsnio, nustebsit – „Dainų šventė“... Va čia tai liberalizmo viršūnė – visaliaudinė, beveik proletariška linksmybė su klumpėmis... Norisi paklausti: o kaip tada J. Mekas ir jo skrybėlė, kaip Gugenheimas? Apie tai nė žodeliu neužsiminta... Nepasididžiuota ir labai liberaliu J. Jučo palinkėjimu skurstantiems Lietuvos menininkams: „važiuot skint pomidorų į Ispaniją“.

     Na taip, laikraštis propagandinis... Bet vis tiek nereiktų taip persistengti „susiliejant su liaudimi“...Ypač kultūros ministrui.

     Štai klasikinio liberalizmo frakcijos pirmininkas Vytautas Kvieska lieka ištikimas Adamui Smithui ir savo teoriniame straipsnyje „Laisvosios rinkos nematoma ranka“ pliekia funkcionierius, pinigų ir resursų perskirstymą per mokesčius ir centralizuotą valstybės aparatą. Aiškiai dėsto, kad jei kam atiduodi savo pasirinkimą laisvai leisti pinigus, tai atiduodi ginklą, o blogiausia tą ginklą atiduoti valdžiai... Jis net iliustraciją kartu su dizaineriu nupaišė, kad idėjas įtikinamiau perteiktų (žr. apačioje). Darbštuolis!

     Laikraščio gale – sportas ir anekdotai. Tik sunku suprasti, kur prasideda sportas, o kur –anekdotai. Pvz., didelė pilvotų „LiCS“ krepšininkų komandos nuotrauka, Švarcnegeris sveikina naują LiCS narį Ž. Savicką...

     Prieš rinkimus niekas nebejuokina ir net nebestebina. Keista tik viena: šio propagandinio laikraštuko redaktorė – jaunutė mergaičiukė Indrė, o ne koks, pvz., Andrius Užkalnis. Šis arogantiškas liberalizmo trubadūras tikrai nusipelnė tapti tokio originalaus leidinio redaktoriumi. Užtenka pamatyti vien jo straipsnių „Lietrytyje” antraštes: Pamoka „viešojo intereso“ gynėjams apie teisinę valstybę", Didžiausias runkelio siaubas – Lietuva kaip UAB”„Kaip pelningiau pardavus Lietuvą?” Tikrai svarus indėlis į liberalizmo sklaidą, tik, deja, šio „rašytojo“ originalumas, matyt. neįperkamas nei liberalams, nei centristams, o gal jie tiesiog nuskurdo, netekę tos „nematomos rankos“ Vilniaus savivaldybėje?

     Nijolė Veksaitė 

Komentarai  

 
0 # Ne viskas jau taip blogai.RB Y-m-d H:i
Tai aš irgi pasirašyčiau po šituo. Šlykštu, kai valdžia lupa iš tavęs pinigus ir po to, susirinkę sunkiai pasiekiamuose kabinetuose, sprendžia kur juos išleisti. Atimk iš jų tą galimybę ir kas liks? Garbėtroškų saujelė, kuri nei bus kam reikalinga, nei kas į juos dėmesį kreips. Tik tiek, kad liberalai nepasako, kad jie nori perimti šitą reikalą (pinigus ir galią) į savo rankas. O žmonės ką? O Prie ko čia žmonės, svarbu verslas, plėtra, investicijos, BVP ir akcijų kursai...
 
 
0 # Bl, citata dingo.RB Y-m-d H:i
Pasirašyčiau po: jei kam atiduodi savo pasirinkimą laisvai leisti pinigus, tai atiduodi ginklą, o blogiausia tą ginklą atiduoti valdžiai.
 
 
0 # libertaraiVilma Y-m-d H:i
Kropotkinas ragino nemoket mokesciu irgi, o ir anarchistai dar vadinami libertarais-komunistais
Bemokestinis komunizmas, kitaip tariant:-)
 
 
0 # to RBen arche Y-m-d H:i
Neužmiršk apie grynąją pinigų galią neoliberalizme. Net ir formaliai nebūdamas valdžioje, kapitalistas su storu pinigų kapšu automatiškai įgyja galią, o tuo pačiu - ir valdžią. O pinigų valdžia dažnai būna daug bjauresnė už valstybinę valdžią.
P.S. Beje, kaip laikosi "Slaptas laisvės kovotojas"?
 
 
0 # TaiRB Y-m-d H:i
juda tas slk, tik žiūriu, kad autorius dėl anarchijos truputį pro šalį šaudo, bet gal dar nieko baisaus kaip amerikėnui.