Kaip manai, kam skirti ginklai? Matyt, sunku būtų nuginčyti, kad kiekvienas ginklas, kiekviena atskirai paimta kulka yra skirta žudymui, žmonių žudymui. Tiesa, kartais pasitaiko, kad nuvalius kraują, ištaškytų smegenų ir sutrupintų kaulų likučius, jie parodomi reginių ištroškusiai miniai, susirinkusiai, pvz., Gedimino prospekte vadinamųjų paradų metu. Šlykštus reginys, kurio metu dūdų garsais, tobulais judesiais, blizgančiomis sagomis, kokardomis, antpečiais ir medaliais karo industrija bando užmaskuoti savo esmę – viešą gerai apginkluotų ir gerai apmokamų žudikų eiseną. Žudikų, kurie paruošti valstybiniu mastu, už pinigus, atimtus iš mūsų prievarta.
Bet aš čia jau nukrypau... Taigi, ginklų prigaminta kalnai. Patikėkit, planetoje neužtektų žmonių ir gyvūnų kartu sudėjus, norint visus juos panaudoti. Dalis jų sugenda, susidėvi ar tiesiog moraliai (cha!) pasensta. Karo industrijos gigantai nori ginklų vartojimo augimo lygiai taip pat, kaip alaus industrija nori alaus vartojimo augimo. Todėl kiekvienais metais į rinką metami nauji, dar tobuliau žudantys, ginklai, dar tobuliau kaukoles sprogdinančios kulkos. Kiekvienais metais vien tam, kad tokios šalys kaip Lietuva pirktų ir vartotų, pasiraitoję rankoves triūsia jungtinės ginklus reklamuojančių agentūrų, ekspertų ir patarėjų pajėgos.
Bet palaukit... O kur dingsta visi tie sugedę, pasenę ar po karo tapę nereikalingais ginklai? Kažkur girdėjau, kad jie perlydomi į noragus. Britų menininkas Sasha Constable tuo nepatikėjo ir ginklų utilizavimo problemą ėmėsi spręsti pats. Po 30 metų karo Kambodžoje liko daugybė ginklų, iš kurių jis pridarė baldų ir skulptūrų. Lyg ir įdomu, bet ar norėtum pietauti sėdėdamas ant kėdės, padarytos iš šautuvo, kuriuo galbūt buvo nužudyti šimtai žmonių?
Kiek linksmesnį variantą pasirinko šio MP3 grotuvo kūrėjas, savo idėjos įgyvendinimui panaudojęs mokomąją rankinę granatą. Tik tiek, kad nuo šiol jis nebegali skraidyti lėktuvais.
Ginklų perdirbimas ypač populiarus Afrikos šalyse, kurias „geranoriški“ vadinamojo „išsivysčiusio“ pasaulio atstovai tiesiog užvertė ginklais, tuo pačiu pusdykiai išsiveždami beveik visas naudingas iškasenas. Puikus žmogus iš Mozambiko, Goncalo Mabunda, atskleisdamas savo talentą, kartu parodo ir niūrią Mozambiko gyventojų kasdienybę. Ten ginklai tiesiog mėtosi kiemuose, gatvėse ir laukuose. Paklausk savęs, kodėl ne maistas, vaistai, geriamas vanduo, juk tai būtų dešimtis, šimtus kartų pigiau?
Atsakymai seniai žinomi, bet juos geriau surasti pačiam. Pradėti gali nuo straipsnio: www.globalissues.org