tautine neapykanta      Vasario 12 d., ketvirtadienį, Laisvajame universitete (LUNI) Vilniuje vyks vieša diskusija religinės, tautinės, rasinės, lytinės diskriminacijos temomis. Viešės humanitarinių mokslų daktarė, Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė Margarita Jankauskaitė, kuri paskaitys pranešimą „(Ne)diskriminacijos retorika: tarp vertybių ir manipuliacijų“. Užsiėmimo metu lektorė pakomentuos tautinės valstybės ir tradicinės šeimos išaukštinimo mūsų šalyje sąsajas su nenykstančia diskriminacija, paanalizuos, kokie įstatymus leidžiančiosios mūsų valdžios sprendimai daro įtaką tam tikrų piliečių grupių diskriminavimui.

 

Anot apklausų ir tarptautinių tyrimų rezultatų, mes, Lietuvos gyventojai, nesame pakantūs kitokiems. Nors mėgstame didžiuotis savo protėviais, buvusiais, kaip teigiama, ypač atvirais įvairovei. Diskriminacijai mes apskritai nepritariame, tačiau, vos klausimas perkeliamas į asmeninę plotmę, situacija radikaliai pasikeičia: nemėgstame romų, musulmonų, nenorime, kad mūsų aplinkoje būtų vykdomos alkoholikų, narkomanų, prekybos žmonėmis aukų reintegracijos į visuomenę programos. Lektorė teigia, jog mūsų šalyje jau tampa įprasta nepakantumą kitokiems natūralizuoti pasitelkiant tradicinių vertybių retoriką, o šioji geriausiai veikia susieta su privataus gyvenimo lūkesčiais ir baimėmis. Jėgos struktūros valdyti masėms jau nebereikalingos. Dabar hegemoninės galios mechanizmų sėkmė remiasi gebėjimu įpiršti nuostatas ir įtikinti, jog daromi „sveiku protu paremti sprendimai“, „vadovaujamasi bendruoju interesu“.

 

Pastaruoju metu Lietuvos viešajame gyvenime netyla balsai, pasisakantys už tradicinę šeimą, kuri turėtų būti stiprios tautinės valstybės pagrindu. Nuėjus perniek pažadui „gyventi geriau“, visuomenę bandoma vienyti prieš bendrą priešą – homoseksualių asmenų „invaziją“. Tačiau lektorė siūlo pažvelgti, kaip tokia nuomonė atsiliepia ir heteroseksualų diskriminacijai. Baiminantis, kad homoseksualūs asmenys negautų per daug privilegijų kaip Vakarų Europoje, valstybinėje šeimos paramos koncepcijoje šeima nelaikomi ir vieniši vaikus auginantys tėvai (dažniau tai būna motinos), nors Lietuvoje skiriasi daugiau nei pusė sutuoktinių, trečdalis vaikų gimę ne santuokoje. Įstatymo projekte buvo taip aršiai ginami tradicinės šeimos pamatai, kad net pensijas pasiūlyta mokėti atsižvelgus ne tik į paties pensininko uždirbtus, bet ir jo/s vaikų uždirbamus atlyginimus. Kokio dydžio pensiją gautų žmogus, jei ji/s palikuonių neturėjo arba augino neįgalų vaiką?..

 

Po neilgo pranešimo vyks vieša diskusija, į kurią įsijungti galės visi norintys LUNI lankytojai. Visi norintys turės lygias teises pareikšti savo nuomonę. Diskusijos dalyvius prašome užsiregistruoti iki 2009.02.12 (ketvirtadienio) el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. ir atsiųsti 5-6 tezes. Jos iš anksto bus paskelbtos Laisvojo universiteto svetainėje www.luni.lt. Visos nuomonės bus toleruojamos, tad jūsų siūlomos tezės gali būti itin radikalios.

 

Susitikimas su lektore Margarita Jankauskaite ir vieša diskusija diskriminacijos tema vyks Vilniuje, Universiteto g. 5, VU filologijos fakultete, Spaustuvės auditorijoje.

 
LUNI iniciatyvinė grupė
2009 01 10