2009 m. sausio 29 d. paskelbtame visuotinime Prancūzijos streike dalyvavo apie 2 milijonai žmonių. 2009 m. kovo 19 d. Prancūzijoje prasidėjo antrasis visuotinis streikas. Šią dieną profsąjungos paskelbė Nacionaline darbininkų veiksmo diena. Daugiau nei milijonas protestuotojų ketvirtadienį išėjo į Prancūzijos gatves. Streiką palaiko apie 75 % Prancūzijos gyventojų. Jį organizuoja aštuonios didžiausios šios šalies profsąjungos (CGT, CFDT, FO, CFE-CFC, CFTC, Solidaires, FSU, Unsa). Dirbantieji protestuoja prieš skurdą didinančią prezidento Nicolas Sarkozy ekonominę politiką. Su nedarbu jau susidūrė du milijonai žmonių, panašu, kad per ateinančius metus nedarbas išaugs iki 10%.
Profsąjungos teigia, kad 26 milijardų eurų stimuliavimo paketas, kurį Prancūzijos dirbantiesiems gruodį suteikė prezidentas Sarkozy, buvo neveiksmingas. Jų nenuramino ir 2.4 milijardo eurų, skirtų mokesčių mažinimui ir socialinėms paslaugoms, skirti po sausio streiko. Dirbantieji siekia, kad jis pakeltų minimalų atlyginimą ir atsisakytų planų mažinti darbo vietų skaičių viešajame sektoriuje.
Streiką trečiadienio vakarą pradėjo transporto tinklų darbuotojai. Pirmosios demonstracijos įvyko Marselyje, Lione ir Grenoblyje. Pagrindinė streikininkų demonstracija buvo surengta Paryžiuje. Nacionalinis geležinkelio operatorius SNCF dėl streiko turėjo atsisakyti 40 % greitaeigių traukinių ir pusės regioninio transporto. Nutraukta trečdalis skrydžių į Paryžiaus Orly aerouostą, sutriko elektros tiekimas. Streikuojantys geležinkelininkai privertė atsisakyti naktinių traukinių reisų. Prie akcijos prisijungė ir valstybinių įstaigų darbuotojai. Visoje šalyje mokymo procesą nutraukė daugelis valstybinių mokyklų.
Tačiau autobusų ir metro sistema Paryžiuje veikia normaliai – buvo išleistas įstatymas, pagal kurį streiko metu privalo būti teikiamas minimalus kiekis transporto paslaugų.
Daugelis žmonių piktinasi, kad daug didžiųjų kompanijų, tokių kaip naftos gigantas „Total“, atleidinėja darbuotojus, o tuo pačiu uždirba rekordinius pelnus. Prancūzijos šiaurėje esančios „Continental“ gamyklos darbuotojai, kuriems buvo pranešta apie įmonės uždarymą, administracijos vadovus apmėtė kiaušiniais ir viešai degino savo pagamintą produkciją – padangas. Pietvakariuose esančios vienos „Sony“ gamyklos darbininkai, reikalaudami didesnių kompensacijų už prarandamas darbo vietas, buvo paėmę įkaitais savo darbdavius
Pagal libcom.org pranešimus parengė kp
2009.03.21.
{dmotion}k50jL3dAMHcPGPXUtC{/dmotion}