Kovo 28-ąją, 11 val. ryto tūkstančiai Londono gyventojų rengs taikias demonstracijas miesto centre. Taip miestas taps dalimi kampanijos, kuria siekiama mesti iššūkį globalinės finansinės krizės problemas svarstysiančiam G20 susitikimui. Pagrindinis akcijos šūkis – „Žmonės – pirmoje vietoje“.
Akcijos organizatorių kreipimesi teigiama, kad ir iki bankų žlugimo pasaulis kentė skurdą, nelygybę ir klimatinio chaoso grėsmę. Ir visa tai dėl to, kad pasaulyje buvo sukurta ekonomika, gyvavusi iš nuolatos didėjančios skolos – tiek bankams, tiek aplinkai. Organizatoriai teigia, jog mūsų visų ateitis priklauso nuo ekonomikos, grindžiamos teisingu lėšų paskirstymu, sukūrimo, galimybės visiems dirbti bei oro teršimo karbonu mažinimo.
Viena iš akciją organizuojančių grupių – karingų dirbančiųjų tiesioginio veiksmo blokas ragina imtis griežtesnių veiksmų.
„Pasaulinei krizei sukėlus pasaulio ekonominę recesiją, tai jaučiame visi – kainos kyla, atlyginimai mažėja, prarandami darbai, sunkėja paskolų našta. Pasaulinės valdžios ir finansų institucijos verčia mus apmokėti jų klaidas, o pačios randa būdų pasipelnyti iš krizės. Tuo metu, kai didieji bankai gauna milijonines subsidijas, pašto tarnybai gresia privatizacija ir masiniai atleidimai. Valdžia ir bosai, gindami savo interesus, nebegali sulaikyti dirbančiųjų klasės įniršio, kuris vis labiau pastebimas po dešimtmetį trukusios priverstinės „socialinės taikos“.
Neseniai Lindsay naftos perdirbimo įmonėje įvykusiuose neoficialiuose (wildcat) streikuose darbininkai veikė patys, nepaisydami profsąjungų nurodymų. Simpatiją jiemns išreiškė tūkstančiai sustreikavusių visos šalies dirbančiųjų – šio entuziazmo neišdildė net Thatcher laikų prieš profsąjungas nukreipti įstatymai. Dirbantieji nuostolių nepatyrė – tai pamoka mums visiems. Mes priešiškai žiūrime į tokius šūkius, kaip „Britanijos darbo vietos – britams“, manome, kad reikia remtis ne konkurencija dėl darbo vietų, bet internacionaliniu klasiniu solidarumu.“
Minėtoji grupė kviečia į balandžio 1-osios akciją prie Londono finansinio centro Square Mile. Akcijos pavadinimas – „Atsiimkime pinigus!“. „Balandžio 2 dieną pasaulio lyderiai susitiks į G20 finansinį susitikimą spręsti problemų, kurias patys ir sukūrė. Kai didėja nedarbas, paskolos, skurdas, jie mums liepia susiveržti diržus, nesiskųsti, pasitikėti bankininkais, bosais ir politikais. Galime tik numanyti, ką jie mums pasiūlys – iki šiol jie pasauliui atnešė tik karus Afganistane, Irake ir Palestinoje, koncentravo pasaulio išteklius mažumos rankose, turtingieji ir galingieji tebegrobia mūsų darbo produktus ir laiką, verčia mus kovoti dėl likučių. Gyvename pavojingais nežinios laikais, kai galime rinktis: arba paliekame teisę mus valdyti krizės sukėlėjams, arba nusikratome jų ir organizuojame visuomenę kitaip – taip, kaip geriau mums patiems ir žmonėms šalia mūsų – tiems, su kuriais kartu dirbame ir gyvename.“
Į savo brutalius veiksmus tomis dienomis kviečia „Reclaim the streets“, ramesnieji aktyvistai galės rinktis į Climate Camp – klimato aktyvistų stovyklas.
Bus prisiminta ir istorija
Dar viena iniciatyva „Krachas“ primins visiems, kad šiemet sukanka 360 metų nuo tada, kai Anglijos revoliucijos scenoje pasirodė digeriai – radikalus religinis revoliucinis sąjūdis, laikęs Žemę visų žmonių nuosavybe. 1649-ųjų balandį ši grupė pradėjo bendrai dirbi žemę ant Sent Džordžo kalvos bei pakvietė visus norinčius prisidėti, siūlydami jiems mėsos, gėrimų ir rūbų. Jie siekė sunaikinti kapitalistinę aptvėrimų sistemą.
„Krachas“, kaip ir digeriai, naudodami religinius simbolius, sugrįžta su „Keturiais Apokalipsės raiteliais“, kurie pagal Jono Apokalipsę reiškia okupaciją, karą, badą ir mirtį. Balandžio 1-ąją, Melagių arba kvailių dieną, 11 val. ryto, raudonasis arklys su palyda iš Murgeito geležinkelio stoties pajudės link žvėries pilvo – Anglijos Banko, protestuodamas prieš karą. Iš Liverpulio stoties pajudės klimato atšilimu susirūpinęs žalias arklys, nuo Londono tilto – sidabrinis arklys prieš finansinius nusikaltimus, o iš Cannon gatvės pajudėjęs juodas arklys primins šiuolaikinius žemės aptvėrimus ir užtvertas sienas. 12 val., kvailių dienos vidurdienį, didžiulė minia yra pasiruošusi atakuoti pasaulio galios ir prievartos židinį – Londono banką. Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis.
Oficialiojoje britų žiniasklaidoje mirga patarimai Londono gyventojams būti kantriems, o bankininkams – tomis dienomis neišsipuošti. Taip policija tikisi susilaukti mažesnio protestuotojų įsiūčio. Bankininkams taip pat siūloma atsisakyti nesvarbių susitikimų.
Policija bijosi tokių išpuolių, kaip 2000-ųjų ar 2001-ųjų May day protestų metu, kai anarchistų grupelės, atskilusios nuo taikių demonstracijų, daužydavo parduotuvių langus ir paišydavo graffiti ant karinių memorialų.
Maža anarchistų grupelė „Klasių karas“ (Class War) savo tinklalapyje skelbiasi renginių metu „sudeginsianti bankininką“ ir kviečia kitus prisidėti.
Londono policija ruošiasi į kiekvieną protesto erdvę nusiųsti po tūkstantį pareigūnų, visa tai mokesčių mokėtojams kainuos 7 milijonus svarų (28 milijonus litų).
Policija oficialiais kanalais demonstruoja savo baimę, bet realybė kiek kitokia. Pirmadienį įtakinga teisininkų grupė apkaltino pareigūnus, kad šie imasi vis grubesnės taktikos prieš protestuotojus, kaltina taikius demonstrantus terorizmu ir juos filmuoja. „Teisė protestuoti – esminė demokratijos norma“, teigia jie.
Pagal indymedia.org ir Anarchist News parengė KP
2009.03.27.