2009 m. balandžio 27 d. – gegužės 16 d. trečią kartą Lietuvoje rengiamas alternatyvus moterų festivalis „Ladyfest Vilnius“. „Ladyfest“ (liet. „Leidifestas“) yra kasmetinis muzikos ir meno festivalis, skirti propaguoti moterų idėjas ir judėjimą visame pasaulyje. „Ladyfest“ kilo iš „Pasidaryk pats“ (DIY – Do It Yourself) etinio judėjimo idėjų. Šį renginį įkvėpė feministinis muzikinis „Riot Grrrl“ judėjimas, atsiradęs 1990 m. Olimpijoje, Vašingtono valstijoje (JAV). Pirmasis „Ladyfest“ įvyko 2000 m., o per pirmuosius ketverius metus visame pasaulyje įvyko 64 tokie festivaliai. Lietuvoje pirmasis „Leidifestas“ surengtas 2007 m. gegužės 10-12 dienomis Vilniuje. Tada jis buvo žinomas „Sabotažo“ pavadinimu. „Leidifesto“ tikslas – kritiškai pažvelgti į vyraujančią lyčių sistemą ir propaguoti lyčių pagrindu diskriminuojamų grupių įgalinimo idėjas, ypač tarp jaunimo.
Kiekviename regione festivalis organizuojamas nepriklausomai nuo kitų, iniciatyvinę grupę dažniausiai sudaro moterys savanorės. Visi „Ladyfest“ festivaliai pasižymi tuo pačiu pavadinimu ir filosofija, tačiau jie pasižymi kiekvienai kultūrai, visuomenei unikaliu turiniu – menais, muzika, filmais, seminarais (workshops), kita veikla. „Ladyfest“ kuria saugią erdvę, kurioje dalyviai ir publika gali ne tik bendrauti ir dalintis savo požiūriais tokiomis temomis kaip seksizmas, lygios teisės, homofobijos įveikimas, žiniasklaidos įtaka, meno vaidmuo, bet ir imtis konkrečių veiksmų ar ieškoti būdų aktualioms problemoms įveikti.
„Ladyfest“ renginiuose dalyvauja įvairios muzikinės, politinės grupės, vyksta paskaitos, seminarai ir diskusijos aktualia lyčių tematika. Per festivalį paprastai išbandoma ne tik tradiciškai moteriškam lyties vaidmeniui „netinkanti” veikla (gitaros, riedlenčių, mechanikos kursai, atviro mikrofono sesijos), bet skatinama įsitraukti ir į tokius užsiėmimus, kaip mezgimas, rankdarbiai, šokiai. Šiais renginiais siekiama skatinti merginų ir moterų saviraišką bei tobulinti jų sugebėjimus. Akcentuojami antiseksistiniai ir antihomofobiniai Leidifesto tikslai ir idealai. Nepaisant skirtingo turinio ir keliamų problemų, visi „Ladyfest“ festivaliai siekia to paties pirmojo „Ladyfest Olympia“ iškelto tikslo – ne tik pabrėžti ir džiaugtis jau esančiu moterų indėliu į kultūrą, mokslą, bet ir šviesti, įgalinti ir įkvėpti publiką „eiti namo ir kurti savo pačios/paties gyvenimą savo erdvėje“.
Alternatyvios tikrovės versijos, kūrybiškos istorijos interpretacijos ir nenutylėtos aplinkybės – visa tai penkiose festivalio „Ladyfest Vilnius. Perrašytos istorijos“ dalyse. Tai tavo istorija – ateik ir užrašyk! Daugiau informacijos: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba tel. 868421923
Festivalio programa
Balandžio 27 d. 18 val. – meno parodos „Ką turėčiau daryti, kad vienaragis ateitų ir padėtų man galvą ant kelių?“ atidarymas. VDA galerija „Akademija“, Pilies g. 44/2, Vilnius. Trukmė: 2009 m. balandžio 27 d. – gegužės 9 d.
Parodoje bus eksponuojami Lauros Garbštienės darbai. Tekstilininkė, geriausiai žinoma dėl savo performansų, video darbų ir fotografijų, savo kūrybą pristato alternatyvios kultūros festivalio kontekste. Lauros kūrybą vienijantis bruožas – intuityvus ir kognityvus pamatinių tikrovės ir kalbos struktūrų suvokimas. Savo darbuose pasirinkdama ribotą meninį instrumentarijų, ji sukuria taip laukiamus prasmės prieaugius. Jos menas nėra realybės reprezentacija, kaip galima būtų spręsti iš pasirodančių politinių diskursų, kontekstų ar pačios menininkės figūrų. Ir nors Laura save transportuoja į meninę tikrovę, o meninė forma tampa gaubiančiąja visuma, turiniu čia tampa ne menininkės figūros ir jos individualybės manifestacijos, bet pasakos su jose aptinkamomis verčių struktūromis, aktantiniais vaidmenimis, modalumais. Menininkė ne tik perrašo, bet sukuria naują tikrovę, kurioje pati paskirsto temines vertes, sukuria galią, subtiliai atskleidžia sielos ir kūno pasijas. Parodoje bus galima pamatyti ir iki šiol niekur nerodytų menininkės darbų.
Gegužės 5 d. 18 val. – plakatų kūrimas. „Kur aš ją mačiau: (ne)žymios Lietuvos moterys“ ir „Moterys ir Vienybės medis“. Vilniaus dailės akademija.
Dalyvės išmoks „cut‘n‘paste“ technikos ir naudos ją kuriant feministinius plakatus. Plakatams bus naudojami raižiniai iš linoleumo, laikraščių ir kitų medžiagų. Plakatuose dalyvės galės įamžinti, jų manymu, svarbias Lietuvos asmenybes, Lietuvos moterų istorijai svarbias vietas, miesto gatves, skverus. Dirbtuvių metu bus ne tik kuriama, bet ir diskutuojama apie sukurtus plakatus: kuo įamžintos vietos ir moterys yra svarbios kiekvienam iš dalyvių, kodėl įtrauktume jas į „savo“ istorijos vadovėlį. Sukurti plakatai bus iškabinti mieste viso festivalio metu. Dalyvių skaičius neribojamas. Dirbtuvės bus įrengtos Vilniaus dailės akademijos patalpose.
Gegužės 6 d. 18 val. – „Ad busters“: kūno kultas reklamoje. diskusijos ir kūrybinis darbas rengiant reklaminius plakatus, iškabas, vėliavas, „speech burbble“ gaminimas ir klijavimas. Vilniaus dailės akademija.
Moterų kūno vaizdiniai reklamoje verčia susimąstyti apie vyraujantį patriarchalinį požiūrį, lyčių stereotipus, pokyčius, kurie įmanomi tik aktyviai priešinantis giliai įsišaknijusiai sistemai. Apie tai diskusijos ir kūrybinis darbas rengiant reklaminius plakatus, iškabas, vėliavas, „speech burbble“ gaminimas ir klijavimas. Sukurti plakatai „atras“ savo vietą reklaminiuose stenduose, miesto reklamos vietoje ir kitos viešose erdvėse. Dalyvių skaičius neribojamas. Dirbtuvės vyks Vilniaus dailės akademijos patalpose.
Gegužės 7 d. 18 val. – radijo laidos rengimas. Radijo stotis „Start FM”, laida „Atviras galas”. „Naujos kartos moterų iniciatyvos“ biuras, Tilto g. 29, Vilnius.
Radio laidos rengimo dirbtuvių dalis. Įrašoma diskusija apie festivalį, Lietuvos moterų (ne)matomumo problematiką, patriarchalinės sistemos pasekmes. Taip pat vyks keletas interviu su Lietuvos aktyvistėmis. Įrašai bus naudojami kuriant radijo „Start FM“ laidos „Atviras galas” transliaciją. Dirbtuvės vyks „Naujos kartos moterų iniciatyvos“ biure. Dalyvių skaičius ribotas. Dalyvių registracija el.paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Daugiau apie „Atvirą galą“ atvirasgalas.blog.hardcore.lt
Gegužės 8 d. 13.00-16.30 val. – seminaras „Taisyklės ir išimtys: socialinio marginalumo gramatika“, Žmogaus teisių centras, Latako g. 3; Vilnius.
Seminare jaunimui konkrečių atvejų analizę pristatys lyčių studijų bei žmogaus teisių ekspertai, o vėliau interaktyviais metodais bus nagrinėjamos atvejų pristatyme iškeltos problemos, pabrėžiant dvi perspektyvas: vizualinę bei biopolitikos. Kalbos:lietuvių, baltarusių, rusų (su vertimu). eminarą rengia Rasa Erentaitė (NKMI), Nadia Gusakovskaja (EHU).
13.30 – 15.15 Atviros diskusijos: Nacionalinis kūnų dikta(n)tas
„Kaip suprantama lytis valstybinėje šeimos koncepcijoje?“
15.30 – 17.00 Atviros diskusijos: Tautinis dizainas, arba vizualiosios gramatikos taisyklės
Gegužės 9 d. 12 val. – orientacinis žaidimas-ekskursija „(Ne)Išgalvotos istorijos“. Vilniaus miesto viešosios erdvės.
Ar žinomos Vilniaus vietos svarbios moterų ir lygių teisių istorijoje? Istorinės Vilniaus vietos ir įvykiai – kaip juose dalyvavo moterys? Žaidimo tikslas – paanalizuoti žinomus įvykius ir Vilniaus miesto vietas iš lygių galimybių ir moterų teisių perspektyvos, išryškinti patriarchalinės kultūros poveikį miesto erdvei, istorijos traktuotei, „(ne)išgalvotų istorijų“ reliatyvumą, sužinoti kuo garsios Vilniaus vietos ir įvykiai svarbūs moterų istorijai, atrasti detalių, įvykių apie kuriuos nutylima ar pamirštama rašant istorijos vadovėlius.
Kodėl nieko nežinome apie moteris, kurios gyveno Vilniuje ir aktyviai kūrė, dalyvavo įvairiose veiklose? Mūsų tikslas yra susipažinti su jų pasiekimais ir nuveiktais darbais gerai žinomų įvykių ir vietų kontekste. Mokslininkės, menininkės, politikės – ar jų nebuvo, ar mums niekas apie jas nepapasakojo? Kodėl nieko neteko girdėti apie aktyvistes, bet žinome tik apie meilužes?.. Šio užsiėmimo metu užpildysime žinių spragą atgaivindami nutylėtas istorijas, aplankysime tas vietas ir „įrašysime” tai, ko nesame skaitę vadovėliuose. Žaidimas vyks DIY (pasidaryk pats) principu, dalyviai kartu bus ir gidai, ir dalyviai, jie patys galės pasidalinti jų girdėtomis istorijomis ir taip išplėsti atskleistų istorijų sąrašą.
Žaidime dalyvaus užsiregistravusios komandos, kurios miesto viešose erdvėse pagal iš anksto suformuluotas užduotis turės rasti atsakymus ir objektus, susijusius su festivalio temomis. Būtina išankstinė registracija iki gegužės 6 d. el.paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Gegužės 9 d. 17 val. – kūrybinės maisto dirbtuvės. Restoranas „Jalta“, Vyginto g. 17A/Kęstučio g., Vilnius. Trukmė 2 val. Tema – spalvos. Moderatorės: Julija Smiskal ir Kornelija Česonytė.
Geras maistas yra labai svarbi kokybiško gyvenimo dalis. Vartotojiškoje kultūroje nebemokame mėgautis nei gaminimu, nei valgymu. Valgymas yra redukuojamas iki fiziologinių dalykų, pamirštant kulinarinių „kelionių“ ir ypatingų gastronominių nuotykių teikiamus malonumus sielai. Maisto ruošimą mes suprantame ne tik kaip svarbų bendravimo ingredientą, kaip kelionę viena iš subtiliausių juslių – skoniu, bet ir kaip vieną iš galimų meninės saviraiškos formų. Maistas ir maisto gaminimas mums yra kaip meno terapija: spalvos, faktūros, kompozicija, bendravimas, kvapai. Kūrybinėse dirbtuvėse remsimės vegetarizmo ir ekologinės sąmonės principais, gaminsime meniškus ir valgomus patiekalus. Nepamirštame, kad maisto tikroji vertė atsiranda tik tada, kai ji yra sąjungoje su ragaujančiuoju, todėl po spalvotos mandalos sukūrimo tiesiog kviečiame ją „sunaikinti“. Dalyvių registracija el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Gegužės 9 d. 20 val. – „Drag kings“ sesija ir pasirodymas, trumpametražių filmų programa „Fucking different“. Soho klubas. Trukmė: 2 val. Moderatoriai: „Dragon Kings” grupė iš Malmės (Švedija).
„Drag kings“ užsiėmimas, kurio metu įkūnijami visuomenėje vyraujantys lyčių stereotipai ir pateikiami kaip žaismingas vaidinimas. Visi „Dragon King“ nariai turi scenos meno ir pedagoginį išsilavinimą. „Būti drag‘u – tai naujos ekspresijos paieškos. Tai leidžia išsklaidyti iliuzijas, kurios teigia, kad būtent lytis nusprendžia žmogaus sugebėjimus ir ypatybes. Buvimas drag‘u turi labai stiprų politinį atspalvį, todėl mums tai yra labai svarbu. Mūsų pasirodymai yra seksualūs, ekscentriški ir pilni energijos, todėl jų tikslas – pralinksminti publiką ir sukelti daug triukšmo!“ - teigia „Dragon Kings“. Dalyviai persirengia priešingos lyties atstovu ir sukuria teminį spektaklį arba gyvenimišką situaciją. Tikimąsi, kad šis užsienyje populiarus veiksmo seminaras padės dalyviams pažvelgti į lyčių ir seksualumo problemas „iš arčiau“. Užsiėmimų metu dalyviai diskutuos apie šias temas, išmoks pakeisti išvaizdą, dalyvaus „Drag kings“ vakarėlio kūrimo procese bei turės progą pasirodyti viešai visai kitaip atrodantys. Dalyvių registracija el.paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Po užsiėmimų – vakarėlis su „Dragon King“ sceniniu pasirodymu! Daugiau info apie „Dragon Kings“: www.dragonkings.se
Gegužės 11 d. 11.00-14.00 val. – tarptautinis apskritas stalas „Socialinės kritikos gramatika“. Europos humanitarinis universitetas, Tauro g. 12, Vilnius.
Tarptautiniame apskritame stale „Socialinės kritikos gramatika“ dalyvaus Vidurio ir Rytų Europos akademinių lyčių studijų specialistai bei lyčių lygybės srityje dirbančių NVO atstovai. Susitikime bus diskutuojama, kiek akademinės lyčių studijos bei pilietinė visuomenė gali prisidėti keičiant marginalumą kuriančią socialinę gramatiką. Kalba: anglų.
15.10 – 16.20 Socialinis veiksmas ir pokytis – mąstyti, rašyti ar daryti? (replikos)
Gegužės 12 d. 20 val. – radijo laidos „Atviras galas“ transliavimas radijo stotyje „Start FM“. Vieta: „Start FM“ būstinė. Trukmė: 1 val. Moderatorės: Elena ir Simona.
Radijas yra viena iš svarbiausių informacijos sklaidos priemonių, kurios dėka (ne)matomos ir (ne)žinomos Lietuvos moterys gali būti išgirstos. Festivalio dalyviai išmoks kurti ir transliuoti radijo laidą. Pamatys visą procesą „iš vidaus“ iš užkulisių. Vyks diskusijos tiesioginiame eteryje, transliuojami įrašai, interviu. Dirbtuvių vieta radijo „Start FM“ būstinė. Dalyvių skaičius į radijo laidos kūrimo dirbtuves yra ribotas, todėl dalyviai turės užsiregistruoti iš anksto. el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Daugiau apie Atviras galas
Gegužės 13 d. 17.30 – origamio užsiėmimai. „Naujos kartos moterų iniciatyvos“ biuras, Tilto g. 29. Trukmė: 1,5 val.
Origami – japoniškas popieriaus lankstymo menas, lankstiniai. Origami nėra vien popieriniai lėktuvėliai ar gervės. Iš popieriaus lankstomi įvairiausios formos, smulkios detalės. Lankstiniai taip pat gali atspindėti tam tikrą tematiką, problematiką. Svarbus pats procesas ir bendravimas, kuriant lankstinius. Dirbtuvėlių metu dalyviai susipažins su origami istorija, išmoks lankstynių meno, diskutuos su lyčių problematika susijusius klausimus. Dalyvių skaičius neribotas, registracija el.paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Gegužės 14 d. 19:30 – šokio spektaklis „1 Kor 15,53“ ir merginų grupės spektaklis „Babytės kalendorius” (rež. E. Špejeraitė). Vilniaus dailės akademija. 19:30 val. šokio spektaklis „1Kor 15,53“. 20:00 val. spektaklis „Babytės kalendorius“ (antropologinis moters tyrimas).
L. Švedaitės ir G. Šuščevičiūtės choreografinė miniatiūra „1 Kor 15,53“ skatina patirti lūžį kasdienybės izotopijoje, tikrovę, kurios patyrimas neįmanomas be grįžimo prie pirminių kultūrinių struktūrų – ritualų. Choreografinė miniatiūra „1 Kor 15,53“ siekia eliminuot kultūrinius, kalbinius ir kitus skirtumus bei grįžti į pirmapradį bendravimo tašką, kuomet mintys, jausmai buvo išsakomi ne kalbinėje plotmėje, bet šneka ir gestais, judesiu, žvilgsniu, kas sugestijuoja ritualinius šokius. Šokis „1 Kor 15,53“ remiasi archetipais, simboliais ir jų vaizdiniais, pagrįstais pirmine ir esmine informacija, žinojimu, ankstesne žmonijos patirtimi, esančia kolektyvinėje pasąmonėje. Kaip tik todėl kūrėjos neatsitiktinai pasirinko dviejų žmonių grįžimo į tradiciją, ritualo kontekstą. Choreografinės miniatiūros kompozicija remiasi dviejų žmonių – partnerių judėjimu. Nuo pat pirmos šokio akimirkos žaidžiamas pasitikėjimo žaidimas, todėl paminėtina, kad šiuo atveju svarbesnis yra ne judesio atlikimas, o jo įgyvendinimas, reikiamybė.
“Babytės kalendorius“ (antropologinis moters tyrimas). Trukmė 1 val. 30 min.
Režisierė ir scenarijaus autorė Eglė Špejeraitė. Spektaklis pastatytas etiudiniu principu, vientisos siužetinės linijos jame nėra. Kiekviena aktorė turi savo etiudą su jo atskiru siužetu, tema ir idėja. Atskirus etiudus jungia bendra tema ir idėja: plėšomo kalendoriaus motyvas scenografijoje ir vizualizacijose; 12 aktorių – 12 mėnesių.
Spektaklyje paliečiamos šios temos: apie moterį, įsimylėjusią savo draugą, apie moterį, sergančią krūties vėžiu, apie moterį, įsimylėjusią kitą moterį, apie meilę sau, apie moterį, svajojančią tapti žvaigžde, apie moterį, laukiančią savo vyro laiškų, apie moteris drauges, mylinčias tą patį vyrą, apie senmergystės filosofiją, apie moterį, aktyviai kovojančią už moterų teises, apie vyrišką idilę moters akimis.
Gegužės 15 d. 17 val. – filmų programa „(Ne)Išgirstos istorijos“: „Nutraukiant tylą“ ir „Šeimos diena“. Seansą pristatys Esmeralda Kuliešytė (Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija). „Skalvijos" kino teatras (nemokamas seansas).
Lenkijoje abortus draudžiantis įstatymas buvo priimtas 1993 metų sausio 7 dieną. Įstatymas buvo patvirtintas, nepaisant didelio skaičiaus protestų bei didžiosios Lenkijos visuomenės dalies prieštaravimo. Teoriškai, abortai gali būti atliekami, iškilus rimtam pavojui moters sveikatai ir gyvybei, neatitaisomų bei sunkių embriono išsigimimų atvejais, esant išprievartavimo sukeltam nėštumui. Praktiškai, legalaus aborto leidimo gavimas iš esmės yra neįmanomas ir prilygintinas stebuklui. Per metus Lenkijoje yra atliekama tik 150 legalių abortų ir iki 100000 nelegalių abortų, nusinešančių šimtus moterų gyvybių.
Panašu, kad Lietuva juda tuo pačiu keliu. Nepaisant vykstančių protestų, visuomenės daugumos prieštaravimo, Seime svarstomas Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektas, kuriuo ketinama praktiškai uždrausti abortus. Lenkijos patirtimi yra vadovaujamasi, kaip pavyzdžiu, “geros praktikos” modeliu, visiškai neatsižvelgiant į abortus draudžiančių įstatymų pasekmes. Nors siūlomo įstatymo projekto autoriai žada moters sveikatos gėrėjimą, abortų mažėjimą, Lenkijos moterų patiriamos tragedijos, beviltiškos istorijos, neoficiali nelegalių abortų statistika leidžia mums tarsi žvilgterėti į ateitį bei pamatyti, kokias neigiamas pasekmes mums gali atnešti abortus draudžiantys įstatymai.
Seansą pristatys Esmeralda Kuliešytė (Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija)
„Nutraukiant tylą“ („Breaking the silence“), Lenkija, 2007, 60 min.
Dokumentinis filmas, atskleidžiantis moterų gyvenimo istorijas jų pačių lūpomis. Moterys iš Lenkijos, Lietuvos, Slovakijos, Moldovos, Gruzijos ir Ukrainos dalinasi patirtimi, įgyta kovojant už moterų seksualinės sveikatos ir reprodukcines teises (teisę į sveikatos priežiūrą, seksualinį švietimą, naujausią kontracepciją, saugų abortą). Filmo autorių tikslas - atkreipti dėmesį į šiame regione vykstančius moterų teisių varžymo procesus, kurie galėtų būti lengvai pašalinti, jeigu įstatymų leidėjai sąmoningai ir teisingai naudotųsi savo įgaliojimais.
„Šeimos diena“ (aut. Gintarė Valevičiūtė), Lietuva, 2008, 15 min.
Lietuvos nevyriausybinių organizacijų kampanijos „Už pasirinkimą“ pastangos užkirsti kelią prieštaringai vertinamai Valstybinei Šeimos koncepcijai bei pasipriešinti siūlomam „Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo” projektui, kuriuo ketinama praktiškai uždrausti abortus Lietuvoje. Galutinis 2008 m. gegužės 15 d., vadinamos Tarptautine šeimos diena, mūšio nelaimi niekas, o pralaimi labiausiai pažeidžiami.
Gegužės 16 d. 10 val. – savigynos kursai (veda karatė meistrė L.Laniauskienė), joga (veda S. Banevičiūtė, K.Česonytė), Sereikiškių parkas. Trukmė: 3 val.
Jogos užsiėmimų metu susipažinsime su jogos filosofija, mokysimės asanų (fizinių pratimų) ir pranajamos (kvėpavimo pratimų) technikų, kurios padeda gerinti gyvenimo kokybę, padeda suvokti save ir gydo kūno bei sielos ligas, atneša ramybę ir pusiausvyrą. Kalbėsimės apie vegetarinę mitybą, prieskonius ir aromaterapiją.
Savigyna tai ne tik kovos būdas, tai mokėjimas suderinti vidinę energiją su fizine būsena. Užsiėmimų metu savigynos meistrė papasakos kam nuo senovės buvo mokomasi savigynos, kokias moteris šioje sporto šakoje turėtume atsiminti ir pamokys kaip jaustis užtikrintai esant poreikiui apsiginti.
Atsipalaiduojant, su pertraukomis ir arbatos ceremonijomis, užsiėmimai vyks Sereikiškių parke. Dalyvių skaičius neribojamas.
Gegužės 16 d. 20 val. – koncertas. Groja: Anatomie Bousculaire (Prancūzija), Diva Scarlet (Italija), Iva Nova (Rusija), Zimbabwe (Lietuva). Vieta: Havana Social Club (Šermukšnių g.).
Neretai kalbant apie roką galima išgirsti tokias stereotipines frazes kaip „gitaros moterims netinka“ arba „rokas yra ne moterų reikalas“. Įsivaizduojant roko muzikantus, retai kada omenyje turimos merginos. Siekdamos perrašyti šį stereotipą, pateiksime auditorijai moterų roko grupes, kurios puikiai valdo tiek gitaras, tiek būgnų lazdeles. Su roko grupių pagalba Vilnių paversime alternatyvios kultūros centru bei įvairių kultūrų, temperamentų bei muzikinių stilių sankirta bei susitikimo vieta. Keliausime ne tik vietoje, bet ir laike - koncerte išgirsime viską pradedant rusų liaudies muzikos motyvais baigiant prancūzišku rokenrolu.
Anatomie Bouscoulaire (Paryžius, Prancūzija)
2001 metais susikūrusi merginų roko grupė „Anatomie Busculaire“ nustebino daugelį klausytojų savo nesutramdoma energija bei įpūtė naujos ugnies į Prancūzijos rock‘n‘rollo sceną. Agresyvi gitara, galingi ritmai, kontrastingas vokalas bei aštri poezija kuria nepakartojamą švelnumo ir agresyvumo samplaiką, savo skambesiu primenančią PJ Harvey, Shanon Wright ar net Cocteau Twins. Per 7 gyvavimo metus grupė sugrojo virš 200 koncertų visoje Prancūzijoje. 2007 metais Los Angeles muzikiniuose apdovanojimuose „Anatomie bousculaire“ buvo apdovanota kaip geriausia metų grupė grunge kategorijoje. 2008 metų pabaigoje pasaulį išvydo naujas grupės albumas pavadinimu „Metastazes en Treillis“, kurį išgirsti turės galimybę ir Lietuvos auditorija. Daugiau info: www.anatomiebousculaire.com arba Myspace
Diva Scarlet (Bolonija, Italija)
Merginų roko grupė „Diva Scarlet“, gimusi 2001 metais Bolonijoje, jau spėjo sugroti daugiau kaip 200 koncertų, išleisti du albumus bei sukurti įspūdingą vaizdo klipą dainai „Vuoi“, transliuotą daugelio Italijos muzikinių televizijos bei radijo programų (MTV Italia). Pirmasis grupės albumas „Apparenze“ (Apparences) buvo išleistas 2004 metų birželį bei sulaukė daug teigiamų reakcijų tiek iš klausytojų, tiek iš Italijos muzikinės žiniasklaidos (žurnalai „Mucchio selvaggio”, “Venerd? di Repubblica”, “Rockit”, “Mescalina”). Pristatydamos „Apparenze” albumą, merginos apkeliavo didžiausius Italijos roko klubus bei svarbiausius itališkus muzikos festivalius, tokius kaip Nepriklausomo roko festivalis (Independent Rock Festival) bei Tora! Tora! Tora! Festivalis. „Diva Scarlet“ muzika yra itin emocionali bei galinga. Klasikiniu sąstatu – būgnai, bosas, dvi gitaros bei balsas – atliekama muzika, įprasminta itališka lyrika bei melodijomis, yra mėgiama tiek publikos, tiek muzikos kritikų. Grupę neretai galima išvysti tokiuose televizijos projektuose kaip Rock Tv, Roxy bar, jas transliuoja daugelis Italijos radijo stočių. 2006 metais su „Apparenze“ turu apkeliavusios visą Italiją, merginos kartu su muzikos prodiuseriu Giulio Ragno Favero pradėjo įrašinėti antrąjį albumą. Albumas pavadinimu „non+silenzio“ („No more silence“), bendradarbiaujant su žymiais muzikos prodiuseriais, buvo įrašytas 2007 metų vasario mėnesį, o 2008 metų balandį buvo išleistas Bolonijoje. Daugiau info: www.divascarlet.it arba Myspace
Iva Nova (Sankt Peterburgas, Rusija)
Iva Nova susikūrė 2002 m., kai 5 merginoms iš Sankt Peterburgo kilo idėja suburti naują kolektyvą. Sujungusios modernų roką su rusiško folkloro elementais - kaimiškus motyvus su miesto beprotyste – Iva Nova išgavo tvirtą ir „užvežantį“ skambesį, kuris nepalieka nei vieno abejingo! Savitos grupės dainos, kurios sukuriamos naudojant Rusijos folkloro lobynus, yra lengvai įsimenamos ir jausmingos. Purvina fuzuota gitara, karštligiški ir ekspresyvūs būgnų ritmai, gyvas bosas ir rusiško akordeono energija – visa tai paverčia beprotiškom ne tik jų dainas, bet ir pačius pasirodymus, kurie virsta lyriškų dainų ir punk energijos užtaisu. Iva Nova kuria dainas ne tik rusų, bet ir ukrainiečių, Bulgarų, gruzinų kalbomis. Inspiruotos begalinių folkloro išteklių, Iva Nova eksperimentuoja ir su kitais stiliais: polka, ska, džiazu, avangardu, punk. „Iva Nova yra kiečiausia Rusijos moterų grupė“ – skelbia Rusijos Rolling Stone žurnalas. Iva Nova pripažįstama ne tik viena iš geriausių grupių gimtajame Sankt Peterburge, bet ir sostinėje – Maskvoje. Daugiau info: www.iva-nova.ru arba Myspace
Zimbabwe (Vilnius, Lietuva)
Grupę, neseniai atšventusią savo šešių metų sukaktį, sudaro Juliana (vokalas), Eliza (gitara ir vokalas), Aleksėjus (bosinė gitara) ir Eglė (būgnai). Paprašyti pasiaiškinti dėl tokio egzotiško ir nesuprantamo pavadinimo, jie leidžiasi į samprotavimus apie pasąmonės ir sąmonės srautus, archetipinę simboliką ar afrikietišką kultūrą, kurie jokiais sveiku protu suvokiamais būdais iš tiesų neatsispindi nei muzikoje, nei žodžiuose. Visgi, niekas neprieštarauja, kad menas ir pasąmonė yra kažkokiais būdais susiję. Taigi, grupės pavadinimą paliekame kūrybingo klausytojo interpretacijai. Pati grupės kūryba gali būti apibūdinta kaip socialinė kritika ska/punk ritmu, tačiau, atidžiau žvelgiant, ji apima žymiai platesnę erdvę: pradedant ska ritmais, punk elementais ir baigiant emocionaliomis melodijomis.
Prisidengusi smalsumą keliančiu pavadinimu, grupė nusiaubė daugybę Lietuvos ir užsienio miestų, pristatė savo kūrybą Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Baltarusijoje, Austrijoje, Vokietijoj, Švedijoje bei Italijoje. Daugiau info: zimbabwe.hardcore.lt arba Myspace
„Ladyfest Vilnius’2009“ info: www.ladyfest.lt, ladyfest.blogas.lt