Lietuvos antipiratinės veiklos asociacija (LANVA) iki liepos 8 d. interneto operatoriams siūlo pasirašyti savanorišką Lietuvos intelektinės nuosavybės rinkos etikos kodeksą. Pagal jį interneto teikėjai įsipareigos asociacijai pateikti autorių teises pažeidžiančių vartotojų asmens duomenis. Bus kuriama „pirataujančių“ interneto vartotojų duomenų bazė, kurią turėdama LANVA žada imtis teisinių priemonių – siųsti įspėjimus „piratams“, o juos ignoruojantiesiems – atjungti internetą. Lietuvos interneto teikėjai šiam kodeksui kol kas nepritarė ir jo nepasirašė, o interneto erdvėje jau kviečiama pasirašyti peticiją „Neleiskime LANVA pažeidinėti žmogaus teisių!“
LANVA pirmininkas Vytas Simanavičius teigia, kad Lietuvos intelektinės nuosavybės rinkos etikos kodeksą turėtų pasirašyti „visi tie, kurie deklaruoja švarią veiklą ir norą dirbti laikantis įstatymų“. Jo teigimu, „ateina laikas, kai operatoriai turi būti švarūs ir laikytis įstatymų“. Tačiau Lietuvos interneto operatoriai kol kas nėra linkę pateikti konkretaus atsakymo dėl LANVA inicijuoto kodekso pasirašymo ir galimybės „skųsti piratus“. Mindaugas Pranskevičius, „Baltnetos komunikacijos“ generalinis direktorius, sako abejojantis, kad interneto teikėjai savarankiškai gaudytų „piratus“, atjunginėtų internetą ar perduotų informaciją trečiosioms šalims.
LANVA aktyviai „stumiant“ antipiratinį kodeksą, o interneto operatoriams lūkuriuojant, interneto erdvėje plinta kvietimas pasirašyti peticiją prieš LANVA veiklą, kuri pažeidžia žmonių teises. Susipažinkite su peticijos tekstu:
_________________
Tikriausiai ne vienas yra girdėjęs apie palyginus neseniai įsikūrusią Lietuvos antipiratinės veiklos asociaciją (LANVA), vadovaujamą Vyto Simanavičiaus, praminto „megztuku“. Nors Lietuvoje ir taip netrūksta autorines teises ginančių organizatorių, šis veikėjas nutarė įsiskverbti į rinką su savo utopiniais tikslais išnaikinti piratus, juos prilygindamas pačiam baisiausiam nusikaltėlių tipui. Negana to, LANVA pastaruoju metu visai suįžūlėjo bandydami gauti tokias teises, kurios vardan kelių žmonių ir savo gerovės pažeistų nepalyginamai didesnės dalies žmonių orumą ir privatumą.
Keletas niuansų, kurie turėtų priversti susimąstyti:
1. Visame pasaulyje atliekamų tyrimų duomenimis, žmonės, nelegaliai laikydami autorinėmis teisėmis apsaugotas kūrinių kopijas, legalios produkcijos nuperka kur kas daugiau nei eilinis, su piratavimu nesusidūręs vartotojas.
2. Radikaliais įstatymų siūlymais, suteikiančias teises „Lanvai“ skverbtis į kitų asmenų asmeninį gyvenimą, yra kurstoma neapykanta ir visuomenės susiskaidymas, kuris ypač krizės metu Lietuvai mažiausiai reikalingas.
3. Smarkus piratavimo apribojimas apribotų vartotojų išlaidas kitose sferose, iš kurių valstybė gauna mokesčius.
4. Kuo smarkiau apribojamas piratavimo mąstas, tuo labiau mažėja bendrasis išsimokslinimas, nes ne visi sugeba įsigyti kartais būtinų dalykų ir ne visiems užtenka legalių resursų, kurie skirti ne vien tik pramogai, o dažnai naudojami ir mokslo tikslais.
5. Piratavimo apribojimas, kišantis į privatumą, siekiant nuo įsikišimo apsisaugoti, verstų žmones prieiti prie sunkesnių nusikalstamų veikų.
6. Įvairių kūrinių autoriai, patekdami į rinką, būna numatę ir piratavimo galimybę bei pelną, atskaičiavus dėl intelektinės nuosavybės patirtus nuostolius, todėl antipiratinės veiklos „persūdymas“ yra ne kas kita, kaip rinkos iškreipimas.
7. Negana to, yra dar šimtai, jei ne tūkstančiai priežasčių, kodėl LANVA veikla turi būti bent jau apribota.
_________________
Peticiją galima pasirašyti www.e-peticija.lt