Trišalio futbolo idėją pirmasis iškėlė danų menininkas ir situacionistas Asgeris Jornas, sukūręs originalią trialektikos (trinitarinės struktūros, pakeisiančios dialektiką) sąvoką. Mes dar iki galo neištyrėme, ar jis organizavo konkrečias šio žaidimo varžybas, ar ne, bet stengiamės tai išsiaiškinti. Mūsų manymu, pirmąsias oficialias trišalio futbolo varžybas 1993 metais surengė LPA (Londono psichogeografijos asociacija) per Glazgo anarchistų vasaros mokyklą. Sklinda gandai, kad neoficialias varžybas tarp jaunimo grupių Watforde (Anglija) visu dešimtmečiu anksčiau organizavo pats Lutheris Blissetas, tačiau to įrodyti, deja, neįmanoma. Bet ir be to Blisseto vardas yra neatsiejamas nuo trišalio futbolo idėjos.
Šio žaidimo esmė – agresijos ir konkurencijos (būdingos ir normaliam futbolui, ir bipoliariniam mąstymui) eliminavimas. Skirtingai nuo dvipusio (normalaus) futbolo, komandos neskaičiuoja įspirtų įvarčių. Skaičiuojami tik praleisti įvarčiai, laimi komanda, praleidusi jų mažiausiai. Toks žaidimas dekonstruoja mitinę normalaus futbolo bipoliarinę struktūrą, kurioje „mūsiškiai“ kaunasi su „kitais“, o teisėjas savo mimikomis demonstruoja esąs visiškai „neutralus“ – panašiai kaip žiniasklaida ir valstybinės struktūros, stebėdamos klasių kovą visuomenėje. Trišaliame futbole yra išsilaisvinama nuo skirstymo į nugalėtojus ir „lūzerius“, nes galimybių spektras labai išsiplečia.
Šešiakampis laukas yra suskirstytas į 6 lygiakraščius trikampius, kurių kiekvieni du priešpriešiniai yra skiriami atitinkamai kiekvienai iš trijų komandų. Trikampė zona be vartų vadinama priešakine, o su vartais – užpakaline. Komanda privalo saugoti savo vartus, kad į juos neįmuštų įvarčio. Agresija ir konkurencija eliminuojama dėl paprasčiausios priežasties – kad įmuštum įvartį, privalai kažkaip susiderinti su trečiąja komanda. Bet kuris kooperavimasis sujungiant bendras pajėgas nugalėti vieną priešininką yra laikinas, nes ilgainiui kooperacija pradės megztis tarp pralaiminčios ir vienos iš buvusių sąjungininkių. Čia laimės tie, kurie sugebės geriau ir greičiau susikalbėti, išraiškingiau valdys kūną ir kamuolį, o taip pat laimės atsitiktines pralaiminčios komandos simpatijas.
Suvokiant, kad šis procesas bus laipsniškas, komanda kartais skils į priešpriešines dalis. Tokia situacija gali sudaryti sąlygas abiem likusioms komandoms susivienyti ir visiškai sužlugdyti trečiąją komandą. Trišalis futbolas – tai meistriškumo, įtikinėjimo ir psichogeografijos lydinys. Kai kamuolys išrieda už lauko ribų priešakinio lauko teritorijoje – kamuolį išmeta rankomis iš užribio to lauko komanda (su sąlyga, kad ne jos žaidėjas išleido kamuolį į užribį). Priešingu atveju kamuolį išmeta žaidėjas tos komandos, kurios vartai yra arčiau tos vietos. Jeigu kamuolys išrieda į užpakalinio lauko užribį – jį grąžina į žaidimą vartininkas spirdamas laisvąjį smūgį. Bet jeigu paskutinis, lietęs išriedėjusį kamuolį, yra to lauko žaidėjas – tuomet kampinį kelia žaidėjas iš to lauko, kurio vartai yra arčiau. Pusapskritimis priešais vartus – tai baudos aikštelė, kurioje prasižengus besiginančios komandos žaidėjui, yra skiriamas baudinys į vartus. Dirbtinos nuošalės taisyklė dar nėra pritaikyta.
Pirmąsias trišalio futbolo varžybas ketinama surengti 2009 m. rugpjūčio 18-22 d. per Alytaus meno streiko bienalę. Bus žaidžiama tankiai medžiais apsodinto parko teritorijoje – tai sustiprins psichogeografijos jausmą.
Daugiau informacijos:
The Radical History of Football
The Anarchists' Ball - 3-Sided Football
Three sided football (wikipedia)
Alytaus meno streiko bienalės rengėjai
2009 08 09