Kas šiais laikais nekomentuoja viena ar kita tema? Kas nereiškia nuomonės? Turbūt labai retas, kuris turi kompiuterį ir interneto prieigą. Tai gana įprastas reiškinys. Tačiau komentarų ir nuomonės reiškimo kultūra Lietuvoje (greičiausiai – ne tik) tiesiog tragiška. Tad nieko nauja čia nepasakiau. Atsiverskite bet kurį Lietuvos žiniasklaidos portalą ir pamatysite, ką turiu omenyje. Rasistinių, įžeidinėjančių ir visokių panašaus plauko komentarų tiesiog apstu.
Kodėl man tai užkliuvo? Todėl, kad esu nusivylęs Lietuvos portalais, kurie praktiškai nieko nedaro, kad to nebūtų. Ir kur čia problema, sakysite? Nenori – neskaityk, kaip sakant. Drįsčiau nesutikti. Pats esu šioks toks autorius ir keletą mano straipsnių yra paplitę interneto platybėse. Esu sulaukęs įvairių atsiliepimų. Tiek protingų, tiek tiesiog puolančių mane, o ne kritikuojančių mano pateiktą turinį. Žinoma, galėčiau tai ignoruoti, bet esmė ne ta.
Ne tai, kad aš asmeniškai jaučiuosi įžeistas tų komentatorių, tačiau mane tiesiog siutina, kad vietoj to, jog būtų kalbama apie išreikštas mintis, yra konkrečiai kritikuojamas (teisingiau – ne kritikuojamas, o purvais drabstomas) autorius. Ir ne aš vienas toks. Šis reiškinys toks masiškas, kad netgi pati žiniasklaida daugiau laiko skiria žmogaus kritikai nei jo išsakomoms mintims. Galbūt todėl ir komentatoriai tokie užaugę? Galbūt žiniasklaida stumia žmones išreikšti savo nuostatą ne į turinį, o į patį žmogų?
Taigi kame čia reikalas? Kodėl tai vyksta ir kodėl niekas su tuo praktiškai nekovoja? Pasiteisinimų galima sugalvoti kiek tik nori. Štai keletas jų:
– Komentarų tiesiog per daug, kad juos visus sužiūrėti.
– Žodžio laisvė išsakyti bet kokioms mintims.
– Niekas nenori prarasti publikos.
Pasakysiu: tai absurdiški pasiteisinimai. Visomis prasmėmis. Pirmas punktas galioja tik didiesiems Lietuvos portalams. Ir ta galybės problema išsisprendžia pritaikius tam tikrus metodus, apie kuriuos pakalbėsiu šiek tiek vėliau. Antras punktas – žodžio laisvė įžeidinėti kitus komentatorius ar teksto autorius? Kuris norėtų, kad jį įžeidinėtų? Turbūt tikrai retas. Trečias punktas – jei pataikaujama visiškai nemąstantiems žmonėms, tada žinoma.
Tačiau yra toks dalykas, kaip turinio bei komentarų kokybė. Jei tau, kaip informacijos teikėjui, nusispjaut, kokia pas tave ji yra – tai žinoma, leisk rašyti bet ką. Bet kam tada tos kvailos komentavimo taisyklės, kuriose potencialus komentatorius perspėjamas, kad nerašytų „blogų” komentarų?
Žodžiu, štai ką aš noriu pasakyti. Labai paprastą dalyką: laikas auklėti Lietuvos nuomonės reiškėjus. Taip, auklėti. Kas aš toks, kad turėčiau teisę taip teigti? Aš – žmogus, kuriam rūpi turinio kokybė. Mano mėgstamiausių sąraše yra ne vienas portalas, kur komentarai neretai pralenkia komentuojamo turinio savo įžvalgumu ir kokybe. Tie portalai tiesiog nuostabūs (deja, tik užsienyje). Žmonės tolerantiški, moka išreikšti nuomonę ir labai retai kada kas puola autorius. Tai galioja ne tik komentarams, bet ir diskusijoms.
Tai kaip gi jiems pavyksta išlaikyti tokį aukštą komentavimo ar diskutavimo lygį? Ogi labai paprastai: per griežtą kontrolę. Tokią griežtą, kad nusižengus taisyklėms taikoma maksimali bausmė – draudimas reikšti nuomonę. Viskas labai paprasta. Nusižengei – arba perspėjimas, arba banas (draudimas rašyti ar net išvis patekti į portalą).
O ar nepažeidžia tai dalyvio teisių, ar neprarandama publika? Ne, jokiais būdais. Turinio kokybė tik kyla, o publika auga. Kodėl? Todėl, kad kokybiškas turinys visada susilauks didesnio dėmesio nei tūkstančiais visiškai beprasmių komentarų. Negana to, potencialus komentatorius, pamatęs kokio lygio yra nuomonės, pats gerai pagalvos, ką parašyti, kad neatrodytų kaip visiškas neišmanėlis. Netikite, kad tai veikia? Aš sakau, kad veikia ir dar netgi kuria žymiai draugiškesnes bendruomenes.
Dar, tiesa, dėl dalyvio teisių. Tavo portalas – tavo taisyklės. Dalyvis neturi „jokių teisių”. Tai yra grynai savininkų reikalas, kaip jie elgsis su savo publika. Ir ten, kur aš lankausi – dauguma yra itin griežti. Tu gali netgi parašyti pakankamai „protingą” pranešimą, bet jei būsi nepaskaitęs taisyklių, tave labai greitai išmes. Ir nieko negalėsi nuginčyti. Atrodo, kad taip turėtų tik mažėti dalyvių? Kaip ir minėjau – jų net daugėja. Būtent dėl naudingo turinio ir jo kokybės. O savininkai, kad ir vadovaujasi savo sukurtomis taisyklėmis, jos retai kada būna nesąžiningos vartotojo atžvilgiu.
Tai kodėl Lietuvoje to beveik nėra? Geras klausimas. Taip išeina, kad pas mus niekas nemoka reikšti nuomonės, o portalai beveik nemoderuoja savo skaitytojų komentarų ar diskusijų, nes juk PRARAS savo publiką. Mano nuomone, tai kvaila. Lietuviai, jei ir nelabai moka reikšti nuomonę, jie tą gali išmokti labai greitai. Tereikia nukreipti teisinga linkme. Deja, kaip matau, beveik niekas tuo nesuinteresuotas. Taip, mačiau, kad dauguma didžiųjų portalų yra susivieniję ir bando „auklėti” per neburnok.lt informacinį puslapį. Bet tai bergždžias reikalas. Lietuvis – ne tas žmogus, kuriam informacijos pobūdžio turinys ką nors reiškia. Mes kažkokie „neišsivystę” šiuo reikalu.
Bet tai nereiškia, kad to negalima pakeisti. Galima, ir gana sparčiai. Užtektų kelių mėnesių rimtesnės kontrolės – ir komentarų bei diskusijų kokybė šoktelėtų keleriopai. Žinoma, komentarų ir diskusijų skaičius iš pradžių žymiai sumažėtų, bet tai tik laikinas dalykas. Iki tol, kol žmonės persilaužtų, kad nuomonės reiškimas yra šiek tiek daugiau nei drabstymas purvais.
Bet ar teisinga būtų vaidinti viską žinančius ir pradėti tikslingai nukreipinėti savo publikos elgesį? „Teisybės” diskusija turėtų pasibaigti ties savininko noru – arba tapti kokybiško turinio šaltiniu, arba eilinių blevyzgų portalu. Tegul, tegul populiarioji žiniasklaida leidžia bet kaip komentuoti, bet juk yra tikrai rimtesnių portalų, kurie galėtų susiimti. Tik kažkodėl to nedaro. Mano klausimas, kodėl? Juk dauguma jų siekia sukurti rimtumo įvaizdį, tačiau realybėje beveik nieko nedaro, kad tai įvyktų. Taigi dar kartą atviras klausimas jiems: KODĖL?
Čia galima grįžti prie pirmojo punkto, kad visgi jų gali būti per daug, kad viską pavyktų sužiūrėti. Be to, komentatoriai dažnai tai atlieka anonimiškai. Kaip juos sukontroliuoti? Galiu nustebinti – anonimiškumas internete tai tik iliuzija. Jei nesate programišius (hackeris), jus susekti yra labai paprasta. Taigi pamirškite apie iliuzinį anonimiškumą. Vadinasi, anonimiškumo problema atkrenta.
Kiekis? O kas sakė, kad būtina viską sužiūrėti? Tereikia pradėti gaudyti nors dalį komentarų, kurie neatitinka jūsų portalo taisyklių. Anksčiau ar vėliau dalyviai pradės suvokti, kad už netinkamą elgesį jie gali prarasti galimybė reikšti savo nuomonę. Nori nenori tai privers juos nors trumpam pamąstyti prieš rašant. Tas pamąstymas ilgainiui virs į kokybišką nuomonės reiškimą. Tai veikia, sakau iš patirties. Kai aš patenku į kokybiško turinio portalą ir man kyla noras „pasireikšti”, aš natūraliai suvokiu, ar mano išsakytos mintys bus kam nors naudingos ir „kokybiškos”. Nes netikęs komentaras labai greitai pasimato tarp aukšto lygio nuomonių. Ir tai suveiks su didžiąja publikos dalimi – garantuoju. Kodėl taip sakau? Todėl, kad tai veikia ir atvirkštiniu būdu. Jei komentarai yra itin žemo lygio, retas kuris susimąstys prieš reikšdamas savo nuomonę. Juk neatrodys kvailesnis nei kiti. Paprasta.
Bet visgi noriu grįžti prie esminės komentavimo problemos, kuri vyrauja Lietuvos portaluose. Tai, kaip ir sakiau, bandymas sumenkinti – ne nuomonę, o jos reiškėją. Leiskite paklausti, ar tai duoda nors kokios naudos, jūsų, kaip portalo savininkų, požiūriu? Aš nematau absoliučiai jokios naudos, o tik parodymą, kad portalas yra žemo lygio. Kodėl tai toleruojama? Man nesusiveda galai, kai skaitau komentarus ir 90% jų atakuoja nuomones reiškiančius. Tai tiesiog absurdas. Ir nereikia čia kalbėti apie žodžio laisvę ar natūralią žmogaus reakciją. Šio reiškinio reikia atsikratyti, jei mes norime išlipti iš kūdikio vystyklų.
Tai yra tik pirmas etapas, bet jis labai svarbus. Tegu nesutinka jūsų portalų dalyviai. Tegu maištauja, priekaištauja. Tegu. Niekur jie nedings. Papyks, kad kažkas bando kontroliuoti jų nuomonės reiškimą ir praeis. Mano portalas – mano taisyklės. Bet pagalvokite apie rezultatą, kuris bus pasiektas, kai komentarai galės pralenkti netgi patį komentuojamą turinį. Informacija iškart taps n kartų vertingesnė ir iš vieno straipsnio jūs pasisemsite keleriopai daugiau žinių.
Jei įtikinau, tai turbūt kils klausimas – kaip tiksliai tai padaryti? Kaip visgi sužiūrėti, kad būtų laikomasi visų jūsų taisyklių. Pradžiai – padarykite taip, kad laikytųsi vienos taisyklės. Neįžeidinėti nuomonės reiškėjo. Tegu ginčijasi ir įrodinėja vienas kitam, kad yra taip, o ne kitaip (kad ir be argumentų), bet neleiskite daryti to vieno paprasto dalyko – įžeidinėti kitų. Įgyvendinus vien šį dalyką, iš karto sustiprės nuomonės reiškimas. O metodika, kaip tai kontroliuoti – paprasta. Už pirmą nusižengimą – įspėjimas. Už antra – išmetimas iš portalo. Arba laikinai, arba visam laikui. Kuo griežtesnė bausmė, tuo didesnė baimė. Nesvarbu, kad tą kai kurie neigs. Baimė tikrai bus! Gal atsiras vienas kitas drąsuolis, tačiau jie bus mažuma.
Tiesa, dar norėčiau paliesti tą momentą, kad ne tik paprasti žmonės prastai reiškia savo nuomonę, bet šią klaidą daro dauguma oficialių žiniasklaidos šaltinių. Panašu, kad pagrindinis mūsų žiniasklaidos taikinys yra pats žmogus, o ne jo išreikšta nuomonė. Įsijunkite bet kurį lietuvišką TV kanalą ar nusipirkite bet kurį laikraštį – iškart pastebėsite, kiek dėmesio skiriama žmonėms, o ne jų darbams. Tai tarsi šiuolaikinės žiniasklaidos liga. Jų gal taip neperauklėsim, bet geras pavyzdys užkrečia. Jei Lietuvos visuomenė pradės kitaip reikšti savo nuomonę, nenustebsiu, jei ir oficialioji žiniasklaida paseks iš paskos. Tiesiog reikia auklėti pačius žmones. Ir tai nėra sudėtinga padaryti. Tam galią turi bet kuris portalas. Tereikia šiek tiek noro.
Su šia mintimi norėčiau visus draugiškai pakviesti ir pradėti įgyvendinti šią idėją. Tai nebūtų dar vienas neburnok.lt, tai būtų realus veiksmų planas. Techninę bazę, jei tokia reikalinga, galėčiau suteikti be problemų, nes irstausi interneto platybėse jau daugybę metų. Jei susidomėjote šia idėja, būtinai paplatinkite šį straipsnį. O jei ją taikysite savo tinklapyje, parašykite (Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.). Sukursiu sąrašą portalų, rimtai žiūrinčių į nuomonės reiškimą, kuris bus viešai platinamas.
Pabaigai atsakysiu į galbūt jums iškilusį klausimą. Kodėl man tai rūpi? Ogi dėl labai paprastos priežasties. Šiais laikais informacijos yra begalybė, tačiau kokybiškos informacijos yra labai mažai. Man, kaip žmogui, kuris domisi daugybę dalykų, itin svarbu gauti kuo kokybiškesnės informacijos. Ar tai būtų mokslinis darbas, ar paprasto žmogaus nuomonė – ji gali būti labai naudinga, jei bus teisingai išreikšta. Kodėl mes savo noru kapstome po šiukšlyną, jei galime labai lengvai jį išvalyti? Tai virtualiai pastangų nereikalaujantis reikalas. Tereikia tinklapių savininkams tapti šiek tiek piktesniems ir griežtesniems. Tikiuosi, kad šis tekstas pasieks ir užkrės ne vieną portalą. Ir jei jums rūpi informacijos kokybė – padėkite jam plisti. Viskas yra įmanoma!