Krizės ypač smarkiai kamuojama Latvija turi herojų. Juo tapo paslaptingos organizacijos narys, internete išplatinęs šūsnį slaptų dokumentų. Dėl jų nemalonumų gali turėti ne vienas šalies pareigūnas. Praėjusią savaitę organizacija „Ketvirtojo prabudimo liaudies armija“ (4ATA) paskelbė, kad net tris mėnesius savinosi duomenis iš Latvijos valstybinės pajamų tarnybos elektroninio deklaravimo sistemos.
Atsakomybėn patraukti „tuos, kurie išvogė šalį“ grasinantis judėjimas piktdžiugiškai viešina vis naujus slaptus duomenis. Pirmoji viešumo salvė nugriaudėjo internete išplatinus duomenis apie įtarimų keliančius šalies pareigūnų atlyginimus ir jų priedus. Informaciją išplatino 4ATA atstovu prisistatęs nenustatytas programišius, pasivadinęs slapyvardžiu Neo – tarsi pateikdamas užuominą į filmų trilogijos „Matrica“ („The Matrix“) herojų.
Vienas po kito paviešinti duomenys apie Rygos energetikos kompanijų „Rigas satiksme“, „Rigas siltums“, Latvijos policijos vadovų bei „Parex“ banko darbuotojų atlyginimus šalyje sukėlė nemažai klausimų. Pavyzdžiui, mikrodienoraščių tinkle „Twitter“ Neo pateikė įrodymų apie „Rigas siltums“ vadovo Ario Zigurio pernai išsimokėtus priedus. 16 tūkst. latų (apie 78 tūkst. litų) save apdovanojusio bendrovės vadovo darbuotojams lieka griežti dantį – jiems atlyginimai buvo smarkiai apkarpyti, o apie premijas jie galėjo tik pasvajoti.
Vis dėlto garsiausiai nuskambėjo trečiadienį išplatintas dokumentas. Jame smulkiai aprašoma istorija, kaip vos nepriklausomybę atgavusi Latvija 1992 metais buvo įsivėlusi į ginklų kontrabandos skandalą. Istorijos sūkuryje atsidūrė tuometis Latvijos gynybos ministerijos ginkluotės įsigijimų viršininkas Janis Dibrančas. Įtariama, kad jis klastojo dokumentus, susijusius su lenkiškų ginklų siuntos įsigijimu. Šiam latviui tarpininkavo ginkluotę gaminančios Lenkijos kompanijos „Cernex“ vadovas Jerzy Dembrowskis. Šią bendrovę Jungtinės Tautos įtarinėjo pažeidus ginklų embargą Somaliui. J.Dibrančui suklastojus duomenis, pagal kuriuos Latviją turėjo pasiekti tūkstančiai lengvųjų šaulių ginklų. Jie atsidūrė Somalyje – vienos ar kelių konkuruojančių grupuočių rankose. Šią istoriją Latvija ilgus metus laikė paslaptimi.
Kol Neo į dienos šviesą traukia vieną už kitą skandalingesnes istorijas, aukščiausi Latvijos pareigūnai nerimauja dėl kibernetinio saugumo. Šalies prezidentas Valdis Zatleras paragino pradėti tyrimą. Latvijos teisėsauga iki šiol negali pasakyti, kas yra Neo ir ar tai – vienas asmuo. Paslapties skraistė gaubia ir 4ATA judėjimą. Manoma, kad jis įsikūręs Didžiojoje Britanijoje.
Virtualiojoje erdvėje Neo sulaukia vis daugiau palaikymo. „Po Neo kauke slepiasi kai kas daugiau nei žmogaus kūnas. Tai yra idėja, kurios, tikėkimės, jokia jėga nesustabdys“, – aidi Neo palaikymo šūkiai. „Latvijoje pasitikėjimas valdžia šiuo metu itin menkas. Tad bet kuris, galintis pasipriešinti sistemai, taps herojumi“, – sakė politologas Jurgis Kaza. Pats Neo paskelbė nežadantis sustoti. „Matote, net prezidento kanceliarija neišlaikė, ėmė veikti. Greitai atsiras ir kitų valstybinių institucijų, kurioms neatlaikys nervai ir ims svilti padai. Laukite tęsinio“, – intrigą kūrė Neo.
Neo pranešimai „Twitter“ tinkle: http://twitter.com/neo4ata