atsiimkime nakti        Kviečiame visas/visus spalio 16 dieną, 20:00 val., drąsiai pražygiuoti viena iš Vilniaus stoties rajono gatvių (Pylimo gatve), garsiai išreiškiant nepritarimą smurtui ir kuriamam visuotiniam baimės jausmui. Susitikimo vieta – Gėlių stotelė.

  

Mūsų visuomenėje įprasta bendravimo forma yra smurtas. Lengviausiai identifikuojame fizinį smurtą ir aplenkiame tokią smurto formą kaip psichologinis smurtas. Tyrimų duomenimis 87 proc. moterų patiria psichologinį smurtą (1), beveik pusė – fizinį. Paprastai prieš moteris šeimoje smurtauja jų partneris ar sutuoktinis (91,1 proc. atvejų). Pasauliniais duomenimis smurtas prieš moteris yra tokia pat dažna mirties ar nedarbingumo priežastis (tik retai tai nurodoma oficialiai), kaip ir vėžys. Net ir nėščiosios dažniau būna nužudytos, negu kad miršta dėl komplikacijų nėštumo metu.

 

Nors mūsų visuomenė jau daug girdi ir mato (būtent – mato!) smurto prieš moteris atvejų, tačiau visuomenės sąmoningumas keičiasi labai lėtai ir vis dar aukos yra labiau smerkiamos nei smurtautojai bei dažnai jos nesulaukia reikalingos pagalbos iš aplinkinių. Dažna to priežastis – abejingumas, nenoras kištis „ne į savo reikalus”. Turime suvokti, kad smurtas ir prievarta, naudojama prieš asmenį, yra VISŲ MŪSŲ reikalas. Tai socialinė problema, o ne vien šeimos ar aukos reikalas. Visų pirma tai liečia VISĄ VISUOMENĘ, kurioje vis dar gajos patriarchalinės nuostatos.

 

Taigi ar iš tiesų smurtas prieš moteris mūsų visuomenėje toks dažnas reiškinys? Deja, kaip rodo statistiniai bei tyrimų duomenys, taip. Jungtinių Tautų gyventojų fondo duomenimis kas trečia moteris pasaulyje yra patyrusi smurtą. Lietuvoje, pvz., 2009-aisiais pareigūnai nagrinėjo 11 tūkst. skundų ir pranešimų apie smurtą privačioje erdvėje, iš jų – 7423 dėl smurto prieš moteris (2). Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad moterys dažniausiai smurtą patiria namų erdvėje (smurtaujant partneriui, sutuoktiniui), o vyrai – viešosiose erdvėse. Tačiau smurtas namuose dažnai iš viso nelaikytinas nusikaltimu (?!!!), todėl priešingai nei vyrai aukos moterys pagalbos nesulaukia.

 

alt

 

Visuomenė, reaguodama į smurtą prieš moteris, 1975 metų spalį JAV inicijavo akciją „Take Back the Night”, kuri vėliau išplito po įvairias pasaulio šalis. Fizinis, psichologinis ar ekonominis smurtas neturi būti toleruojamas. Jeigu tai nevyksta su manimi, tai nereiškia kad to nėra visai! Todėl solidarizuokimės kovai prieš smurtą ir susigrąžinkime saugią naktį! Išdrįskime išeiti į naktinio Vilniaus pavojingas erdves, išguidamos/išguidami smurtą ne tik iš gatvės, bet ir iš tarpusavio santykių! Panaikinkime smurtą kaip įprastą bendravimo formą! Siekime, kad smurtas nustotų egzistavęs kaip įprastas mūsų tarpusavio santykių elementas!

 

(1) Dauguma moterų (nuo 30 iki 80 proc.) nelaiko smurtu įžeidimų, žeminančių juokų, barimo, ignoravimo, netgi asmeninio gyvenimo kontroliavimo, nepagrįsto pavydo ir trukdymo bendrauti su artimaisiais bei draugais, ką specialistai vertina kaip psichologinį smurtą.

 

(2) Kaip visame pasaulyje yra įrodyta, statistiniai duomenys, atvejai užregistruoti policijoje parodo tik ledkalnio viršūnę, jie parodo mažiau nei ¼ realiai įvykusių smurto atvejų.

 

Dalyviai gali registruotis socialiniame „Facebook“ tinkle. Jei kyla klausimų, susisiekite su mumis el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba tel. nr. +37061617324

 

FeF info, 2010 10 10