Minint 80-ąsias Ernesto Che Guevara  gimimo metines (1928.06.14) jo gimtajame mieste Rosarijuje (Argentina) atidengtas paminklas. Tai pirmasis garsaus revoliucionieriaus atminimo monumentas šalyje. Jį pastatė paprasti žmonės, nes Argentinos valdžia iki šiol slopina Che idėjas. Apie 14 000 žmonių iš viso pasaulio aukojo bronzinius daiktus, iš kurių buvo nuliedinta 4 metrų aukščio, 3 tonų skulptūra. Monumento skulptorius Andresas Zerneris pasakojo, kad tarp sulydytų daiktų buvo pirmasis Argentinos mikroskopas, varpų skeveldros ir savadarbės bombos korpusas, kurį praeito amžiaus 4-ajame dešimtmetyje sumeistravo anarchistai.

      Che pasekėjai patys ir nusprendė, kur stovės paminklas. Iš pradžių buvo siūlyta jį statyti Che vaikystės miestelyje – Alta Gracia, vėliau – Buenos Airėse, tačiau po savotiško konkurso nuspręsta, kad paminklas stovės Rosarijuje, kur 1928 m. birželio 14 d  Ernestas Guevara de la Serna ir gimė.   Che atrodo tarsi nužengęs iš 1960 metų Alberto Cordos fotografijos: be ginklo, su karine uniforma ir juoda berete  Skulptūra atgręžta veidu į Laisvės salą, kur palaidoti Kubos revoliucijos didvyriai, Che Guevaros bendražygiai. 
     
     Paminklo autorius mano, kad jei Che Guevara būtų gyvas, jis jokiu būdu nebūtų pritaręs šiai monumento statymo idėjai, bet tai daroma dėl ateities kartų. 
    
     Šiomis dienomis Argentinoje vyksta daugybė Che skirtų renginių. Į Rosarijų atvyko Nobelio taikos premijos laureatas Adolfas Perezas Esquivelis, Kubos rašytojų sąjungos pirmininkas Miguelis Barnetas, generolas R.A. Gonzalezas, kuris kartu su Che kovėsi prieš Batistos režimą, Guevaros duktė Aleida ir apie 150 politinių kalinių. Į Rosarijų taip pat atvyko delegacijos iš Gvatemalos, Venesuelos, Kolumbijos, Brazilijos, Čilės, Urugvajaus, Bolivijos ir žmonės iš visų Argentinos provincijų.

Parengė V.Pajuodienė-Fiokla