Vadimas Vileita: „Iki“ darbuotojai susibūrė į profesinę sąjungą
aktyvizmas
          Pirmą kartą Lietuvoje į profesinę sąjungą susivienijo didžiojo prekybos tinklo darbuotojai – „Iki“ prekybininkai, praneša LTV „Panorama“. Išvien su darbuotojais prieš savininkų diktatą jungiasi net kai kurių tinklo parduotuvių direktoriai. Steigiamajam profesinės sąjungos susirinkimui kasininkai, sandėlininkai, salių darbuotojai ruošėsi slaptai, todėl bendrovės vadovybė šią permainą pražiūrėjo.
          Dar šiandien po pietų „Iki“ vadovybės atstovai sakė nieko nežinantys apie keliose bendrovės parduotuvėse bręstančias permainas.
          „Tokių iniciatyvų profsąjungai kurti iš darbuotojų mes dar nesame išgirdę“, – antradienį sakė Tomas Vaišvila, „Iki“ komunikacijos direktorius. Jo teigimu, savininkai tam neprieštaraujantys, bet didelėse įmonėse tai esą sudėtinga padaryti.
          Tačiau „Iki“ darbuotojai daro. Į profesinę sąjungą jungiasi ne tik paprasti darbuotojai, bet ir parduotuvių vadovai, bijoję atvirai po vieną pasipriešinti savininkui. Bet kartu drąsiau – nuo šiol atleisti darbuotoją, pagal organizacijos įstatus„Sieksime darbo sąlygų gerinimo, kad algos būtų tokios, kad leistų žmonėms pasijusti žmonėmis. Pirmas žingsnis – tai bus daroma kolektyvinė sutartis su darbdaviu“, – „Panoramai“ teigia Valdas Vidugiris, įsteigtos „Iki“ dirbančių prekybininkų profsąjungos pirmininkas.
          Profsąjungą įsteigė daugiau nei 30 darbuotojų, tačiau tikimasi gretų gausėjimo. Daugiausia iniciatyvos parodė mažų bendrovės parduotuvėlių vadovai – štai vieno „Ikiuko“ direktorė, atėjusi į profsąjungą, kartu atsivedė ir visą savo kolektyvą.
          „Todėl, kad kolektyvas kaip ir tiki savo vadovu“, – mano Oksana Michalevič, įsteigtos „Iki“ dirbančių prekybininkų profsąjungos valdybos narė.
         Kad didžiųjų prekybos centrų darbuotojų interesams niekaip neatstovaujama, prabilta po pernai įvykusių stichiškų „Iki“ kasininkių streikų. Tačiau paskutiniu lašu tapo bendrovės savininkų reikalavimas darbuotojams pasirašyti visiškos materialinės atsakomybės sutartį.
         Pagal ją, darbuotojams esą tektų prisiimti visą savininko verslo riziką ir atlyginti bet kokius jo nuostolius. „Iki“ neigia, kad sutartis prieštarauja įstatymams, bet plačiau ją komentuoti atsisako.
          „Tikrai nebus išsamaus komentaro iš „Iki“ dėl vidinių dokumentų arba kažkokių dalykų, kurie yra įmonės viduje“, – nesileido į kalbas T. Vaišvila.
       Be „Iki“, profesinių sąjungų kol kas nėra jokiame kitame didžiajame Lietuvos prekybos tinkle.

lrt.lt
2008.04.08.

 

Komentarai  

 
0 # sveikinuŽ. Y-m-d H:i
Šaunuoliai! Kai prieš keletą metų buvau vienos „Rimi“ tinklo parduotuvės salės darbuotojas - irgi galvojau apie ką nors panašaus. Bet, žinoma, neužteko smarvės imtis konkrečių veiksmų :-) Įdomu - kokių dar profsąjungų esama Lietuvoje ir kiek jos efektyvios? Kiek žinau, profsąjungų viršininkai dažnai eina į kompromisus su valdžia, kai ši pasiūlo pinigų tiesiai į kišenę, todėl paprastos profsąjungos dažnai būna visiškai neefektyvios: ta pati hierarchija ir tas pats tikėjimasis, kad kažkas iš viršaus pasirūpins tavimi ir tavo kolegomis.
 
 
0 # taigibuvęs IKI darbuotoj. Y-m-d H:i
IKI tinkle jau buvo susibūrusi profsąjunga IKI Grigiškės 2003 m. Pasekoje IKI vadovybė nutarė padaryt tyčinį bankrotą, kuriam mums įrodyt pritrūko noro,pinigų ir laiko.Įmonę uždarė po poros savaičių atidarė kitu pavadinimu.Mums sumokėti teko aišku išeitines ar kompensacijas,u ž prastovą ir t.t.Tai buvo grynas karas kurioje paliaubų nebūna.Tik spėk žiūrėt.Vadovybė turi savo juristus ir jei nepasikaustęs juridiškai mūsų vienas žmogus na ir aišku profsąjungos būtumėme atleisti be kelių mėnesių atlyginimo ir t.t.