2008 m. rugjūčio 27 d., 19:30 val. Vilniaus mokytojų namų kiemelyje pasirodys lietuviškos poezijos „slemeriai“, kurie surengs pirmąsias Lietuvoje „slam poetry“ (arba – „slempoezijos“) varžytuves. Tai improvizaciniai poezijos skaitymai, „poetinis tūsas“– visiška priešingybė nuobodiems, tradiciniams, egocentriniams poezijos vakarams. Poetinio „slemo“ metu galima įšokti į sceną ir su prozos gabalėliu, pantomima, trumpa inscenizacija ar panašiomis galvon šaunančiomis idejomis ir... kalbėti, skaityti, skanduoti, dainuoti, burbėti, pezėti...  Pirmosiose „slam poetry“ varžytuvėse ketina dalyvauti: Kęstutis Bacevičius, Marius Burokas, Vytas Dekšnys, Evaldas Jansas, Benediktas Januševičius, Darius Jurevičius, Gytis Norvilas, Darius Pocevičius, Darius Šimonis. Poetai, kurių pasirodymus publika sutiks triukšmingiausiai, bus apdovanoti K. Bacevičiaus ir knygyno „Eureka!“ įsteigtais prizais. Linksmu „slam poetry“ kumščiu trenkime per išsivadėjusią rimtąją kultūrą!

        Poetus ir nepoetus, kurie nori dalyvauti varžytuvėse, kviečiame užsiregistruoti
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai   tel. 8 699 64287 arba Vilniaus Mokytojų namų kiemelyje prieš pasirodymą.


        Primename „slam poetry“ taisykles:

        1. Visi poezijos slemeriai varžytuvėse dalyvauja laisvanoriškai;
        2. Pirmenybė teikiama teatralizuotam performanso stiliui;
        3. At(si)ribojama nuo scenos apipavidalinimo (šviesos, garso efektų, kostiumų);
        4. Taikomas griežtas pasirodymo laiko limitas: ilgiausias tekstas – iki trijų minučių;
        5. Nugalėtoją išrenka žiūrovai (arba iš jų sudaryta komisija), atsižvelgiama į plojimų trukmę bei audringumą;
        6. Jaunieji poezijos slemeriai dažniau skatinami nei kritikuojami.
        7. Blogu tonu laikomi tokie dalykai, kaip to paties teksto kartojimas keliuose varžytuvių etapuose ir skaitymas iš lapo (poetas privalo bendrauti su publika, o jo akys turi būti nukreiptos ten, kur reikia).
 
        O svarbiausioji taisyklė – visų šių taisyklių galima nesilaikyti!

       „Slam poetry“ istorija

        1986 metais Čikagoje statybininkas ir poetas Marcas Smithas „Green Mill“ klube surengė pirmuosius „slam poetry“ skaitymus. 1990 m. San Franciske įvyko pirmasis „Nacionalinis poezijos slemas“ (National Poetry Slam), kuriame dalyvavo poetų komandos iš visos Amerikos. 1993 m. slemas pasiekė senutėlę Europą – buvo suorganizuotos pirmosios slempoezijos varžytuvės Suomijoje (!) – ir greit išplito Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje ir Skandinavijos šalyse. 2001 m. pirmieji slempoezijos konkursai įvyko Rusijoje ir Lenkijoje, o prieš kelis metus – ir Estijoje. 2008 m. „Nacionaliniame Amerikos poezijos sleme“ jau dalyvavo 80 poetų komandų, o skaitymai truko 5 dienas. Pastaruoju metu poetinis slemas įgavo nacionalinių bruožų, tačiau poezijos slemerius visada vienijo ir vienys kritinė bei socialinė poezijos nuostata.

       „Slempoezijos“ pradininkai norejo pagyvinti nusivadėjusias tradicinės literatūrinės išraiškos priemones, jų „metodas” prigijo ir toliau puoselejamas nuo visame pasaulyje – nuo Šiaurės ir Pietų polių iki pat pasaulio krašto. Poetinis „slemas“ skamba visuoe įmanomuose Europos centruose, visur... išskyrus Lietuvą, kuri teisėtai arba apsišaukėliškai yra pasivadinusi poetų žeme ir tėvyne. 2008 m. rugjūčio 27 d. ši istorinė klaida bus ištaisyta!

       Te pegasai… Tegul mūzos…
       Mus rimus suvienija,
       Tegul auga, klesti, žydi…
       Slam in Litchujienija!


        Pirmųjų „slam poetry“ varžytuvių rengėjai
       2008.08.25