Sea Shepherd flagmanas ginkluotas vandens patrankomis, apjuostas elektrine spygliuota viela, o jo pirmagalis užpildytas cementu – kad taranavus kitą laivą būtų padaryta kuo didesnė žala. Jų juoda vėliava su kaukole tarptautiniuose vandenyse daug kam kelia siaubą ir primena istorijas apie jūrų piratus.
Kapitonas Paulas Watsonas vadina save geruoju piratu. Jo taikinys yra blogieji piratai – jūrų brakonieriai, žudantys banginius, ryklius, ruonius ir kitus nuostabius vandenų gyvūnus, kurie ir taip yra ant išnykimo ribos. Jo kovos metodas – stipriai apgadinti, o geriausia – nuskandinti brakonierių laivą bei sunaikinti jų įrangą. Vardan jūrų gyvūnijos išsaugojimo Watsonas pasiryžes rizikuoti net savo gyvybe ir laisve. Iš tikro, į jį ir jo įgulos narius ne kartą šaudė, svaidė granatas, grasino paleisti torpedą, buvo areštavę ir įkalinę.
Nors nei kapitonas Watsonas, nei Sea Shepherd įgula per tris savo veiklos dešimtmečius nenužudė ir nesužeidė nė vieno žmogaus, daug kas juos laiko pavojingais teroristais. Kai kurios vyriausybės paskelbė Paulą Watsoną persona non grata, o žuvininkystės mafija Taivane pasiūlė premiją už jo nužudymą. Tačiau jį laimina Dalai Lama, dosniai remia Holivudo žvaigždės, kai kurios valstybės pačios kviečiasi į pagalbą kovoje su brakonieriais, o Sea Shepherd organizacija sulaukia daug daugiau savanorių gamtosaugos aktyvistų paraiškų, nei gali jų priimti į savo įgulą.
Vakarų visuomenė Sea Shepherd veiklą vertina gana prieštaringai. Korporacinė žiniasklaida stengiasi juos sukompromituoti teigdama, kad jie negerbia privačios nuosavybės, įstatymų ir kelia pavojų žmonių gyvybėms, juo labiau, kad jie skriaudžia vargšus žvejus, kurie viso labo stengiasi išmaitinti savo šeimas. Netgi Greenpeace, tarp kurios įkūrėjų buvo pats Watsonas, dabar jį smerkia ir nepalaiko dėl neva smurtinių kovos priemonių. Ypač aštri kritika pasipylė devintąjame dešimtmetyje, kai Sea Shepherd paskandino didelę dalį Islandijos banginių medžiotojų laivyno.
Savo ruožtu Watsonas teigia, kad būtent Greenpeace neryžtingumas ir nenoras imtis konkrečių kovos veiksmų paskatino jį palikti šią organizaciją ir suburti Sea Shepherd, kurie būtų ne protestuotojai, o kovotai. Gamtos niokotojai į Greenpeace protestuotojus kreipia mažai dėmesio, tuo tarpu Sea Shepherd jiems kelia baimę ir neša didelius nuostolius. Kapitonas visiškai nesistengia būti politiškai korektiškas. Jis sako, kad žmogaus gyvybė nėra vertesnė už gyvūnų gyvybes, kad gamtos įstatymai svarbesni už valstybių įstatymus ir kad netgi „terorizmas yra pateisinamas, jeigu tik pavyksta laimėti – tuomet gali rašyti istoriją“.
Tiesą sakant, įstatymus Sea Shepherd organzacija išmano netgi geriau nei jų priešininkai politikoje ir stambiąjame versle. Daugumą prieš juos pradėtų teismo procesų jiems pavyksta laimėti ir pakreipti įvykius sau palankia linkme. Jų taikiniai dažniausiai būna brakonieriai, kurių veikla ir taip baustina. Dėl to Sea Shepherd teigia esantys įstatymų gynėjai, o ne pažeidėjai. Jie vadovaujasi Jungtinių Tautų įstatymais, kurie suteikia teisę vykdyti misijas tarptautiniuose gamtosaugos vandenyse.
Paklaustas, ką mano apie vadinamąjį „ekoterorizmą“, Paulas Watsonas atsakė, kad ekoteroristai – tai tie, kurie niokoja gamtą, neatsakingai eikvoja jos išteklius bei sukelia ekologines katastrofas, kaip, pvz., Exxon Valdez atveju. Pasak jo, nėra nieko blogo, jei žmogus nori pasigauti ir išsikepti žuvį pietums, bet didžiausi kenkėjai yra stambi žuvininkystės pramonė, kuri skatina brakonieriavimą, nelegalią žvejybą ir skurdina paprastus žvejus, sunaikindama ištisas žuvų populiacijas.
Šiuo metu Sea Shepherd turi tris laivus, metinį dviejų milijonų JAV dolerių biudžetą. Kapitonas Paulas Watsonas ne tik rengia gamtosaugos kampanijas jūroje, bet ir skaito paskaitas universitetuose, rašo knygas, filmuojasi dokumentiniuose filmuose ir dalyvauja visuomeninėje veikloje. Sea Shepherd rengia visuomenines akcijas įvariose šalyse ir kviečia prisijungti visus neabejingus ruonių, ryklių, banginių ir kitų jūrų gyvūnų likimui.
Parengta pagal www.seashepherd.org; www.myspace.com/captainpaulwatson; bei straipsnį žurnale Satya (www.satyamag.com)
railgunner kid
2008 11 07
Sea Shepherd: Šakės brakonieriams!
- Kategorija: aktyvizmas