Lietuvoje kapitalizmas savo didumu nėra pasiekęs tokio laipsnio, kaip, pav., Vakarų Europoje ar Amerikoj, bet savo išnaudojimu nieku nuo kitų šalių kapitalizmo nesiskiria, kartais net perviršija. Todėl ir Lietuvos pramonės darbininkai taip pat kenčia visus tuos krizius, tas kapitalizmo blogybes, kurias kenčia ir kitų šalių darbininkai.
Kodėl dėl krizio daugiausia kenčia darbininkai?
Trumpai galima atsakyti taip: dėl krizio darbininkai daugiausia kenčia todėl, kad krizio metu visur sumažėja darbas, fabrikai uždaromi, darbo dienų skaičus mažinamas, darbininkai atleidžiami, atsiranda daug bedarbių, pasidaro didelė darbininkų konkurencija. Darbdaviai tuo naudodamiesi numuša darbininkams kainas. Kiekvienas darbininkas, norėdamas turėti darbo ir pragyventi, sutinka dirbti ir už mažiausį atlyginimą. Tokiu būdu darbininkai, numušdami vieni kitiems kainas, beveik pusdykiai dirba.
Kaune yra fabrikų, kur darbininkai per dieną dirbdami tegauna tik po 1 lit. 50 cent., po 1 lit. 80 cent. atlyginimo. Tuo tarpu už kambarį reikia mokėti mažiausia 20 lit. per mėnesį, O kur valgis, drabužiai ir kt., kur šeimos išlaikymas? Vadinasi, taip uždirbdami darbininkai skursta, badauja, gyvena lindynėse, gauna įvairias ligas ir t. t.
Dar blogiau darbininkams, dėl krizio visai netekusiems darbo. Kur jiems dėtis? Gyviems žemėsna neįlįsti. Daugelis jų elgetauja, žudosi, stengiasi kalėjiman pakliūti ir t. t. Tokių naujienų kiekvieną dieną išgirsime iš laikraščių. Žodžiu, darbininkams krizis atneša nedarbą, o su juo ir viešus kitus vargus.
Kodėl krizio metu visoki darbai visur, ypatingai fabrikuose, sumažėja? Gal visko per daug pridirbo? Gal visi vaikšto gerais batais apsiavę? Gal niekam nestinga drabužių, niekas žiemomis nešąla, gal visi gyvena namuose, niekam nereikia gyventi rūsiuose, duobėse, niekuomet saulės nematyti, gal visi turi ko pavalgyti, gal visi keliai, tiltai geri, visi laukai nusausinti, žemė gerai išdirbta, mokyklų pristatyta, visi turi knygų paskaityti, žodžiu, gal visi viskuo aprūpinti ir nieko nebereikia dirbti ? – Kur tau! Mes matom, kad žmonės vaikšto basi, apiplyšę, gyvena lindynėse, badauja ir t. t., žodžiu, nieko neturi. Pilnai aprūpinti tik turtingieji. Didelė visuomenės dalis daug ko neturi ir labai daug ko reikėtų dar pridirbti, kad būtų visi aprūpinti.
Tai kodėl nedirba? Gal nėra iš ko dirbti? Gal trūksta žaliavos, nėra iš ko batų dirbti, drabužių siūti, namų statyti? Visai ne! Žaliavos, įvairios medžiagos, yra pakankamai, net per daug. Lietuvoj iki valios yra linų, vilnų, odų, medžių, molio, maisto produktų ir kt., tiesiog nėra kur jų dėti, niekas neperka. Iš kitų šalių pusdykiai galima visokios žaliavos, kurios pas mus nėra, prisipirkti, taip kaip ir mes kitiems pusdykiai parduodame. Vadinasi, prekių reikia, žmonės, neturėdami reikalingiausių dalykų, vargą kenčia, medžiagos yra iš ko tas prekes pagaminti, tai kodėl negaminama, kam uždaromi fabrikai, sulaikomas darbas?
Gal nėra darbininkų, kurie norėtų dirbti? Gal darbininkams geriau alkaniems ir nuplyšusiems vaikščioti, negu žmoniškose sąlygose dirbti ir įmanomai gyventi? – Kapitalistai kartais taip sako. Bet čia nė vienas sveiko proto žmogus jiems nepatikės. Pakanka prisiminti tik tokius pavyzdžius, kad dažnai randa nusilpusių darbininkų, bedarbių, prie fabrikų vartų belaukiančių darbo. Vadinas, darbininkai nori dirbti, laukia kuomet jiems leis dirbti sau ir kitiems reikalingas prekes, bet jiems niekas neleidžia, niekas nepriima dirbti. Tai kodėl?
Dažnai kapitalistai sako, kad darbininkai, turėdami tik medžiagos, plikomis rankomis iš jos nieko nepadarys. Reikia mašinų, įrankių ir t. t. O iš kur jų gauti?
Labai prašom! Lietuvoj ne tiek daug tų fabrikų yra, bet ir tai ne visi dirba visą laiką: kai kurie dirba tik po 3 dienas per savaitę, o kiti ir visai stovi. O paimkim Vokietiją, Angliją, Amerika, ten didžiausi, puikiausiai įrengti fabrikai stovi tušti, anglių, žibalo kasyklos uždaromos ir t. t. Žodžiu, mašinų, įrankių, fabrikų yra daug. Su jais daug ko galima pasidaryti. O dirbant mašinų ir fabrikų galima ir daugiau pristatyti. Reikia tik suleisti bedarbius į stovinčius fabrikus ir pradėti dirbti. Bus darbo, darbininkai, užsidirbę pinigų, pirks prekes, bus kur prekes padėti, žodžiu, aparatas suksis. Bet kodėl jis sustojo ir nepradeda suktis?
Svarbiausia priežastis, kurią nurodo kapitalistai, kodėl jie sustabdo fabrikus ir mažina darbus, tai pinigų stoka. Be pinigų neprisamdysi nei darbininkų, nepripirksi nei žaliavos ir nepaleisi fabriko veikti. Dabar klausimas, kodėl gi kapitalistai pirma turėjo pinigų ir jų fabrikai ėjo, o dabar vienu laiku pritrūko ir fabrikus sustabdo?
Pirmiausia – netiesa, kad kapitalistai visiškai neturi pinigų; jeigu jie pinigų neturėtų – jie nebūtų nė kapitalistais. Jie pinigų visuomet turi, tik kartais daugiau, kartais mažiau; fabrikui leisti jiems beveik visuomet pakaktų. Bet pažiūrėkime, kodėl pas kapitalistus kartais sumažėja pinigai, ir jie stabdo savo fabrikus, darbus. Tas gali atsitikti dėl dviejų svarbiausių priežasčių.
1) Kapitalistas išeikvoja juos savo lėbavimams, pramogoms (taip neretai ir atsitinka), bankrutuoja ir tuo įtraukia j nelaimę savo įmonių darbininkus ir tuos, kurie jam buvo skolinę pinigus. Taip, pasak laikraščių, atsitiko ir su Šiaulių odų fabrikantais Nurokais.
2) Sumažėja pinigai svarbiausia dėl to, kad to kapitalisto padarytų prekių pradeda po truputį nebeišpirkti. Jo sandėliai pasidaro pilni prekių ir labai pamaži jas perka. Kito kapitalisto sandėliai taip pat pasidaro pilni, ir jie esti priversti stabdyti fabrikus, mažinti darbą, mažinti atlyginimą, nedirbti, laukti, kol išpirks senas prekes. Bet tas jų prekes taip greit neišperka.
Ėmus mažinti darbus, dar mažiau perka prekių ir t. t. Čia ir yra šių dienų ekonominio krizio svarbiausia priežastis. Pasistengsime ją sau tinkamai išsiaiškinti.
Kodėl iš kapitalistų tam tikrais laiko tarpais prekių ima ir nebeišperka, kodėl jie turi mažinti darbą, laukti, kol išpirks prekes ir tik tuomet pradėti vėl dirbti. Kai kapitalistai savo fabrikus leidžia darban, tada viskas normaliai eina, kaip tik jie darbus mažina, tuoj atsiranda krizis, tuoj bedarbių milijonai, tuoj ūkininkų prekės pinga (o jie už fabrikų prekes turi mokėti po senovei), nes miesto darbininkai bedarbiai negali normaliai maitintis, neturi už ką produktų pirktis, tuoj valdžiai mokesčiai blogiau mokami, mažiau gauna muitų, akcizo ir kt. mokesčių, nes ir miesto darbininkai ir ūkininkai mažiau visokių prekių perka, tuoj valdininkams algos mažinamos ir t.t.
Žodžiu, krizis apima visas gyvenimo sritis. Tiktai pačių kapitalistų kišenę tas krizis mažai liečia, nes jie fabrikų neleidžia darban, tai ir išlaidų neturi, o prekių turi sandėlius prisikrovę, jų neatpigina ir po truputį pardavinėja. „Pragyvenimui“ (ir dar kokiam!) jiems visai pakanka.
Atsakyti į tą klausimą, kodėl pas kapitalistus pasidaro prekių pertekliai ir jų pirkimai sumažėja, galima trumpai tokiu būdu. Darbo racionalizacija ir technikos pažanga nuolat gamybą tobulina kiekybiškai ir kokybiškai. Darbo racionalizacijos ir technikos pažangos vaisiais kapitalistinėj santvarkoj naudojasi tik kapitalistai. Plačioji darbininkija iš to jokios materialios naudos negauna, vadinasi, jos perkamoji galia nuo to taip pat nedidėja. Bet dėl darbo racionalizacijos ir technikos pažangos gamyba kiekybiškai neišvengiamai didėja, o plačiųjų darbo masių perkamoji galia, kaip matėme, nedidėja, tai ir prekių pertekliai neišvengiamai susidaro. Prekių pertekliams fabrikų sandėliuose (ne vartotojuose) atsiradus, atsiranda ir kriziai.
Jei darbo racionalizacijos ir technikos pažangos vaisiais naudotųsi lygiai visi žmonės, kaip lygiai visiems žmonėms ir priklauso visi kultūros ir mokslo laimėjimai, tai krizių tuomet nebūtų. Juo didesnė dalis visuomenės tais darbo racionalizacijos ir technikos pažangos vaisiais naudosis, juo kriziai bus mažesni, ir atvirkščiai.
Kas čia pasakyta bendrais sakiniais, tą galima aiškiau taip išdėstyti. Prekių neišperka todėl, kad už tokią kainą jų per daug prigamina. O tas per daug prigaminimas atsitinka nejučiomis. Kiekvienas fabrikantas, kad ir darbininkų daugiau nesamdydamas ir brangiau nemokėdamas, stengiasi prekių pagaminti kuo daugiausia, kad daugiau pelno galėtų gauti. O prekių jis gali daugiau pagaminti darbą geriau tvarkydamas, naujus išradimus, patobulinimus pritaikydamas ir t.t.
Fabrikas, pav., normaliai veikia ir pagamina per dieną 1000 porų batų. Fabrike dirba 100 žmonių. Tas prekes iš fabriko visas išperka. Tas pat, leiskim, yra ir kituose fabrikuose. Bet fabrikantas, norėdamas daugiau uždirbti, nuperka naujų mašinų, kuriomis galima daugiau padaryti batų. Naujomis mašinomis tie patys darbininkai padaro per dieną ne 1000 batų, bet, pav., 1200. Batų kainos nenumažino (nors reikėtų numažinti, nes mašinos labai greit apsimoka ir toliau su tomis pačiomis išlaidomis padaro didesnį kiekį batų negu pirma), darbininkams algų taip pat nepakelia, nors jie dabar daugiau pagamina, ir darbo laiko taip pat nesutrumpina.
Kam kapitalistui kelti algą, ar, paliekant tą pačią algą, trumpinti darbo laiką. Jeigu yra pelno, lai tą pelną gali ir vienas kapitalistas sunaudoti! Tokiu būdu patobulinus fabriką pagaminama daugiau prekių ir pradeda po truputį jų užsilikti. To viršaus prekių, kurių pasigamina, todėl negali išpirkti, kad jų kainos pasilieka po senovei arba labai mažai teatpinga, ne tiek, kiek reikia, o darbininkai iš to patobulinimo, iš tų moksliškų išradimų nieko negauna, visa pelną iš jų pasigrobia fabrikantas. Kad darbininkai tą pelną gautų, tai jie ir prekių galėtų daugiau išpirkti (jų perkamoji galia būtų didesnė), ir to prekių užsilikimo nebūtų.
Arba nenorint prekių gaminti daugiau, pav., mūsų fabrike norint per dieną tik 1000 porų batų pagaminti, tai įvedus patobulinimus 1000 batų galima būtų pagaminti ne per 8 valandas, bet per 6 valandas, ir toks pat pelnas būtų. Vadinas, darbininkai turėtų gauti tokią pat algą ir mažiau dirbti. Tuomet prekių pertekliaus taip pat nebūtų ir darbininkai iš įvairių moksliškų patobulinimų ir išradimų turėtų tokią naudą, kad būtų šiek tiek palengvintas jų sunkus darbas. Bet to viso nėra.
Kapitalistas, norėdamas kuo daugiausia pelnyti (o tokio kapitalisto, kuris nenorėtų kuo daugiausia pelno gauti iš savo įmonių, dar nebuvo ir nebus), niekuomet nesutiks geruoju darbininkams algas pakelti arba darbo laiką sutrumpinti*. Jie paprastai elgiasi kitaip. Įvedė patobulinimus savo fabrike, jie pradeda prigaminti prekių per daug, tų prekių nebeišperka. Tuomet jie pradeda mažinti savo fabrikuose darbą, vietoje to, kad sumažintų darbo valandas visiems darbininkams, jie atleidžia dalį darbininkų kaipo visai nereikalingus, nes juos atstoja naujos mašinos, ir išmeta į gatvę, o likusieji dirba už tą patį atlyginimą tą patį valandų skaičių.
Kuomet pradeda darbininkus visiškai atleisti, tai prekių paprastai būna prigaminta jau per daug ir fabrikantas, atleisdamas dalį darbininkų, savo pirkėjų skaičių dar sumažina, jo prekių dar mažiau išperka, jis dar daugiau atleidžia darbininkų, tie darbininkai, nebeturėdami darbo, taip pat negali pirkti prekių. Visuomenės perkamoji galia dar labiau sumažėja. Susidaro tokia makalynė, iš kurios norint išbristi dar labiau įklimpstama.
Ką gi kapitalistai tokiu atveju daro? Jeigu prekės negendančios, ilgai gali sandėliuose būti, tai kapitalistas fabriką uždaro ir pardavinėja tas prekes imdamas keleriopai didesnį pelną, negu turėtų gauti. Nors nedaug prekių teparduoda, bet, kai pelnas didelis, tai kapitalistui visuomet geriau apsimoka negu parduoti daug prekių su mažu pelnu. Vartotojams, žinoma, būtų geriau, kad kapitalistas mažesnį pelną imtų, bet galėtų daugiau prekių parduoti. Darbininkai, žinoma, neturėdami darbo, badauja, šąla, serga, žūsta ir t. t. O kapitalistui, kas jam darbo! Kaip jis išparduos savo prekes, reikės vėl paleisti fabriką, atsiras darbininkų kiek tik reiks.
Jeigu fabriko prekės gendančios, ilgai sandėliuose negali būti, ir jų nedaug teišperka, tai kapitalistai toms prekėms kainos taip pat nemažina. Jos vis tiek laikomos, kol sugenda, arba kartais net nelaukia, kol suges, ima ir sudegina, į vandenį suverčia ar panašiai iš anksto sunaikina, kad tik prekių kainos nenukristų. Tokių faktų pilni laikraščiai.
Jeigu kapitalistai sutiktų toms prekėms kainas numušti, tuomet daugiau žmonių galėtų jas pirkti, bet kapitalistui iš to pelno daugiau nebūtų, gal būtų net mažiau, jeigu reiktų tiek numušti kainą, kad visas išpirktų. Todėl kapitalistai visuomet pasiryžę mažiau parduoti, bet daugiau uždirbti, negu daug parduoti ir tiek pat teuždirbti, nes tai jiems tik bereikalingo triūso sudarytų. Bet jie taip darydami sukelia ir nuolat didina krizį.
Tai kas čia kaltas ir kur išeitis? Aišku, kad kapitalistai kalti, kad jie vieni nori visą pelną paimti, tuo skriaudžia darbininkus, visuomenę ir į ekonominį gyvenimą įneša netvarką. Jeigu jie prekių kainų nekeltų kelius kartus didesnėmis, negu jos iš tikrųjų kainuoja, ir darbininkų neišnaudotų, o mokėtų tiek, kiek jiems priguli, nauji patobulinimai ir išradimai eitų ne tik kapitalisto, bet ir darbininkų naudon. Tuomet darbininkai, visuomenė, būtų turtingesni, galėtų visuomet tas prekes išpirkti, nuolat reikėtų naujų, nuolat būtų darbo ir nebūtų krizio.
Bet niekuomet neateis tie laikai, kad kapitalistas parduotų prekes už tiek, kiek jam pačiam kainuoja (jis jas verčiau sunaikins!) ir kad jis mokėtų darbininkams tiek, kiek iš tikrųjų uždirba (jis jų verčiau nesamdys), o sau pasiliktų už darbą tiek, kiek ir kiti darbininkai pas jį gauna. Tuomet jis būtų ne kapitalistas, bet toks pats fabriko darbininkas, kaip ir visi kiti.
Kur išėjimas iš krizio, man rodos, dabar aišku. Tiktai kai viso krašto darbininkai susitars ir paims į savo rankas fabrikus ir visi bendrai dirbs ir naudosis kultūros ir mokslo laimėjimais, kai vieni kitų nebus išnaudojami, kai bus įvesta socialistinė santvarka, tada išnyks ir kriziai. Tuomet darbininkai patys sau gaminsis prekes ir gaminsis jų tiek ir tokių, kokių jiems reik. Kokių vieno krašto darbininkai negalės pasidaryti, tai mainysis su kito krašto darbininkais. Darbininkai tuomet prekių kainų nekels brangiau, negu jos kainuoja, nes jie patys jas pirks, ir nemažins atlyginimo už darbą, nes jie patys jį gaus. Taigi, išėjimas iš krizio tėra vienas: sukurti naują socialistinę santvarką.
______________________
* Tarptautinėse ekonomistų konferencijose dabar yra keliamas klausimas, kad 8 vai. darbo diena yra per ilga, kad dabar technika tiek ištobulėjus, kad jeigu visiems darbininkams duoti darbo, tai jie, dirbdami ir po 5 vai. per dieną, galės prigaminti tiek prekių, kiek tiktai jų reiks. Tokia reforma galėtų tik sušvelninti krizį, bet jo visai nepanaikins, kaip nepanaikins kapitalistinės santvarkos ir su ja susijusio žmogaus žmogumi išnaudojimo.
Aušrinė, laisvos socialistinės minties žurnalas, 1933 m. Nr. 1