chile_palace_bomb       Rytoj prasidedančiame Vilniaus dokumentinio kino festivalyje kai kas įdomaus laukia ir kapitalistinei globalizacijai besipriešinančio žiūrovo. Bus parodytas režisierių Michaelo Winterbottomo ir Mato Whitecrosso filmas „Šoko doktrina“, sukurtas remiantis to paties pavadinimo Naomi Klein bestseleriu, kurį praeitais metais lietuviškai išleido “Kitos knygos”.

 

       Filme siekiama atskleisti katastrofų kapitalizmo iškilimą: kai ištikus katastrofoms nelaimių sugniuždyti žmonės ir šalys sulaukia puikiai suderintų vyriausybių ir verslo gigantų išpuolių, o gamtos katastrofos, ekonomikos krizės ir karai laikomi puikiomis laisvosios rinkos galimybėmis. Dokumentiniame pasakojime doktrinos užuomazgos atrandamos radikaliose Čikagos universiteto profesoriaus Miltono Friedmano teorijose ir paneigiamas mitas, kad globali laisvoji rinka suvešėjo demokratinėje dirvoje. Galiausiai atskleidžiama, kaip toji doktrina buvo įgyvendinama per pastaruosius keturiasdešimt metų: nuo kruvinosios Augusto Pinocheto Čilės iki oligarchų valdomos Boriso Jelcino Rusijos ir dar visai nesenų karinių invazijų į Afganistaną ir Iraką.

 

       Prieš kino seansus rugsėjo 24 ir 28 d. "Skalvijoje"  publicistas Karolis Klimka trumpai pristatys Naomi Klein „Šoko doktrinos“ sampratą, kurią autorė plėtoja remdamasi Rusijos, Lenkijos ir kitų šalių pavyzdžiais. Ši ekonominė ir politinė šoko terapija tų pačių „šoko daktarų“ buvo (ir tebėra) taikoma ir Lietuvoje.

 

       Šoko doktrina“, Didžioji Britanija, 2009, 78 min.

 

       24 d. 21 val. Skalvija; 25 d. 20 val. Pasaka; 28 d. 19 val. Skalvija

 

       Knygos įvadą rasite čia.

 

       {youtube}RCQj-z86qUo{/youtube}      

 

       Anarchija.lt

       2010.09.22.