LSDS        2009 m. vasario 28 d. vykusiame neparlamentinės Lietuvos socialdemokratų (LSDS) tarybos posėdyje buvo aprobuotas Socialdemokratų sąjungos siūlomo politikos kelio „Solidari Lietuva – Gerovės valstybė“ manifestas bei deklaracija dėl politinės sistemos gaivinimo. Dokumentuose teigiama, kad valstybė vis labiau tolsta nuo to, kas apie ją dėstoma Konstitucijoje. Turime pripažintą nepriklausomybę, bet neturime laisvos Lietuvos. Turime valstybės atributus, bet neturime Valstybės. Turime pilietybę, bet neturime Piliečio. Turime politinę sistemą, bet neturime demokratijos, politinės valios ir atsakomybės. Turime teismus, bet neturime teisingumo. Turime žiniasklaidą, bet neturime tikros informacijos. Turime profesinių sąjungų narius, bet neturime profsąjungų. Tai šiandieninės Lietuvos tikrovės įvertinimas Socialdemokratų sąjungos požiūriu.

 

Konstatuodama realybę, LSDS taip pat teikia siūlymus ir būdus padėčiai taisyti. Socialdemokratų sąjungos teikiamos priemonės įvardintos kaip trečiasis politikos kelias, pavadintas „Solidari Lietuva – Gerovės valstybė“. Ši politikos kryptis remiasi istorijos amžiuose jau ne kartą patvirtintomis vertybėmis ir metodais – piliečiais, jų susitelkimu bei valia. LSDS teikia jį kaip alternatyvą dabartiniam, save sukompromitavusiam oficialiajam politinės raidos kursui, vis labiau išsigimstančiam, kuris sudarė palankią terpę atsirasti populistinėms politinėms jėgoms ir galiausiai pagimdė savo antipodą – politinį radikalizmą.

 

Šalies politinė sistema, kaip ir ekonominė, yra grindžiama monopolijomis. Tai reiškia apibrėžtą, užsikonservavusį bei uždarą valdančiųjų partijų ratą, kurios, nepriklausomai nuo jų pavadinimo, rinkimai po rinkimų vykdo vienos pakraipos politinę, ekonominę bei socialinę politiką – užtikrinti kuo didesnius pelnus jų partijas finansuojančioms verslo grupėms.

 

Socialdemokratų sąjunga pareiškia, jog dabartinis realus politinės sistemos kursas – tenkinti oligarchų, o ne Lietuvos piliečių interesus yra nusikalstamas. LSDS įsitikinimu, strateginis tikslas yra sukurti Lietuvoje socialinę teisinę valstybę – Gerovės valstybę, šią nuostatą įrašant į LR Konstituciją. Tai turi tapti visų politinių jėgų, visų piliečių tikslu. Privalu nutraukti verslo struktūrų suaugimą su politika, mažinti jų įtaką politikams bei priimamiems sprendimams, uždraudžiant verslui ir fiziniams asmenims finansuoti politinių partijų veiklą. Į politinę sistemą būtina grąžinti tikrąsias politikos vertybes – ideologiją, politinę moralę, atsakomybę, principingumą, varžymąsi programomis ir idėjomis. Visuomenė privalo tapti aktyvia šių siekių gaivinimo dalyve.

 

Neįgyvendinus paminėtų ir kitų Socialdemokratų sąjungos siūlomų priemonių, jokie rinkimai, taip pat ir Prezidento, neatneš teigiamų pokyčių valstybės ir piliečių gyvenime – politikoje turėsime tą pačią begalinę pasaką: „Drakonas mirė, tegyvuoja drakonas“. Socialdemokratų sąjunga ragina piliečius į Prezidento rinkimus pažvelgti pasitelkus kriterijus, vertybes ir užduotis, kuriuos apibrėžia LSDS siūlomas politinis kelias „Solidari Lietuva – Gerovės valstybė“.

 

LSDS laiko save tikrosios socialdemokratijos tęsėja. 1999 m. antroje pusėje, tuometinei LSDP vadovybei dirbtinai suskaldžius partiją, ta socialdemokratų dalis, kuri siekė savarankiškos socialdemokratijos raidos Lietuvoje, įregistravo partiją „Socialdemokratija 2000“, kita dalis susijungė su LDDP. 2003 metais Lietuvos partija „Socialdemokratija 2000“ persitvarkė ir, įsiliejus daliai tikrųjų socialdemokratų partijos narių, gruodžio 6 d. vykusiame suvažiavime reorganizavosi į Lietuvos socialdemokratų sąjungą. Pastaruosiuose Seimo rinkimuose LSDS neįveikė 5 proc. barjero ir į nėra atstovaujama parlamente.

 
2009 02 28