Praėjusią savaitę Kamerūno sostinėje savo pareiškimais apie prezervatyvus Benediktas XVI peržengė diplomatines ribas ir pažeidė visuotines žmogaus teises. Jis pažeidė teisę į informaciją ir sąžinės laisvę, teigdamas, kad „ŽIV negalima išspręsti reklaminiais šūkiais ar dalinant prezervatyvus. Visiškai priešingai, tai skatina AIDS...“ Kaip ir kiekvienas žmogus, Racingeris turi teisę reikšti savo nuomones ir, kaip Bažnyčios, kuriai priklauso šeštadalis pasaulio gyventojų, vadovas, gali skleisti žinią, kad naudoti prezervatyvus yra nuodėmė – lengva, rimta ar šventvagiška, jei tik jis taip mano. Tačiau jam nedera meluoti ir apgaudinėti. Jis negali piktnaudžiauti savo kaip moralinio autoriteto statusu ir skleisti mokslo įrodymams prieštaraujančią informaciją, ypač jei tokia informacija gali daryti žalą ištisų tautų sveikatai ir gyvenimo trukmei.
Tik prieš metus rugpjūčio mėn. Meksike vykusioje 17-ojoje AIDS konferencijoje diskusijų metu dr. Nancy Padian ir dr. Myron S. Coen (Š. Karolinos universitetas) pabrėžė, „kad šiuo metu vienintelė tikrai efektyvi apsaugos priemonė yra vyrams skirti prezervatyvai“.
Šią savaitę Kaiser Family žurnale „Journal Prospects“ paskelbtas tyrimas rodo, kad formalusis ugdymas yra vienas faktorių, padedančių kovoje su ŽIV/AIDS. Tarp 15–24 m. jaunimo atlikta apklausa Kamerūne, Ganoje, Gvinėjėje, Kenijoje, Malavyje ir Senegale parodė, kad tarp didesnį išsilavinimą turinčių jaunuolių yra mažiau ŽIV infekuotų asmenų. Kognityvinių įgūdžių turintys jaunuoliai geriau suvokia informaciją – ŽIV infekcijos rizika sumažėja net 34 proc. Tyrimo vadovas David Baker daro tokią išvadą: „kai yra pakankamai informacijos ir nėra nepagrįstų prietarų, asmenys renkasi preventyvias sveikatinimo strategijas“. Šį mėnesį Didžiosios Britanijos žurnale „Lancet“ šiuo klausimu taip pat buvo paskelbta autoritetingų nuomonių. UNAIDS vykdantysis direktorius Peter Piot, Global Found to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria direktorius Michel Kazatchkine, O’Neill Institute for National and Global Health Law en Georgetown University atstovo Mark Dybul ir GAVI Alliance atstovas Julian Lob-Levyt pareiškė, kad „buvo nepakankamai įvertinta būtinybė skubiai imtis koordinuotų veiksmų prieš pasaulinę AIDS epidemiją ir šiuo metu yra akivaizdu, kad šiai ligai įveikti reikia neregėtos bendros politinės valios, lėšų ir mokslinių žinių“.
Šiuo metu Meksikoje prezervatyvai naudojami jau gerokai dažniau; juos naudoja bent pusė paauglių. Šių apsaugos priemonių naudojimas tarp vaikinų nuo 7 proc. 1985 išaugo iki 51 proc. 2000 m. ir nuo 5 iki 23 proc. tarp merginų. Meksikos Visuomenės sveikatos centro 2003 m. paskelbtas Cecilia Gayet, Fátima Juárez, Laura A. Pedrosa ir Carlos Magis tyrimas parodė, kad pirmųjų lytinių santykių metu prezervatyvą naudojo kas antras seksualiai aktyvus viengungis vyras ir kas penkta moteris, prezervatyvai dažniau naudojami miestuose, nei kaimiškose vietovėse. Įpročiai taip pat skiriasi priklausomai nuo lyties, amžiaus ir socialinės padėties. Moterys vengia imtis iniciatyvos, todėl, ar naudoti prezervatyvą, dažniausiai sprendžia vyrai. Lytinius santykius 18–19 m. pradedantys asmenys prezervatyvus naudoja 3,6 karto dažniau, miestiečiai – 1,8 karto, o vietinių kalbų nemokantys asmenys prezervatyvus naudoja 5 kartus dažniau. Reikšmingiausias faktorius meksikiečiams – kaip ir afrikiečiams – yra išsilavinimas: turintys vidurinį išsilavinimą asmenys, pradėdami seksualinį gyvenimą, prezervatyvą naudoja 2 kartus dažniau, parengiamąjį kursą baigę ar aukštesnį išsilavinimą turintys – 2,5 karto.
Kitose Lotynų Amerikos – vienintelio žemyno, kuriame 87 proc. gyventojų yra katalikai – šalyse prezervatyvus naudoja apie 50 proc. paauglių. Šis skaičius sutampa su nepraktikuojančiais katalikais save laikančių gyventojų skaičiumi. Tai labiau išsilavinusių gyventojų grupė, kuri prevencinėje praktikoje remiasi moksliniais įrodymais, o ne religinėmis nuostatomis. Todėl Popiežius ir turi mažiau įtakos seksualinės prevencijos praktikai Europoje, nors 40 proc. teigia esą tikintys, ir anglakalbėse Amerikos valstybėse, kuriose beveik trečdalis gyventojų save sieja su šiuo tikėjimu.
Popiežiaus pareiškimai akivaizdžiai pamina sekuliarumo principus, prieštarauja mokslui ir tautų solidarumui, pažeidžia pasaulio tautų suverenitetą ir valstybių sveikatos politiką. Jo pasiuntiniai, vyskupai ir kunigai iš bažnyčių sakyklų painioja jaunimą ir, vietoje to, kad padėtų neišprususių gyventojų daliai, paskatins rečiau naudoti prezervatyvus ir taip padidins epidemijos plitimo greitį.
Iš „El Rebelion“ vertė Valdas
2009 04 02