Mobilūs telefonai svarbūs ne tik paprastų žmonių gyvenime, bet ir teisėsaugos institucijų darbe. Jie tokie svarbūs, kad paaiškėjus, jog įtariamasis su savimi nesinešiojo mobiliojo telefono, tai gali būti prilyginta slapstymuisi nuo policijos. Mobiliojo ryšio duomenų srautai yra tiesiog lobis norint gauti informaciją apie kokio nors žmogaus ryšius ir jo judėjimą. Europos Sąjungos mobiliojo ryšio operatoriai tokius duomenis privalo saugoti lygiai metus ir suteikti juos atitinkamoms instancijoms, kai šios pareikalauja (neseniai tokie reikalavimai pradėti kelti ir interneto tiekėjams).
Policininkus taip išlepino itin naudingas bendradarbiavimas su mobiliojo ryčio operatoriais, kad pareigūnai jaučiasi tiesiog įžeisti, kai paaiškėja faktas, jog įtariamasis paliko telefoną namie. Pavyzdžiui, 2007 m. vasarą Vokietijoje buvo suimta grupė žmonių, kuriuos įtarė ryšiais su teroristine grupuote. Tarp suimtųjų buvo ir du universiteto profesoriai. Vienas profesorių buvo apkaltintas „sąmokslu“, nes į susitikimą su įsivaizduojama teroristų grupe jis atėjo be savo mobiliako. Prokuroras tokį profesoriaus elgesį pavadino „bendradarbiavimu su teroristais“.
Kitas panašus pavyzdys – neseni įvykiai Prancūzijoje. „Guardian“ pranešė, kad praeitų metų lapkritį antiteroristinis policijos būrys suėmė keliasdešimt jaunuolių nedideliame Tarnaco kaimelyje. Pakilo didelis triukšmas, nes buvę studentai buvo kaltinami teroristine veikla. Prancūzijos vidaus reikalų ministrė Michèle Alliot-Marie pranešė visuomenei, kad policija tiesiog lopšyje užgniaužė neprasidėjusią revoliuciją. Suimtieji iš tikro elgėsi „įtartinai“. Pavyzdžiui, vienas jų buvo pastebėtas protesto akcijoje Niujorke, o po kelių mėnesių jį matė netoli geležinkelio, kuris vėliau buvo išardytas siekiant sustabdyti traukinį. Be to, jį apkaltino parašius antikapitalistinį traktatą apie šiuolaikinės visuomenės blogybes. Bet svarbiausia, kad jis, kaip ir likusieji, gyveno kažkokioje skylėje ir nesinaudojo civilizacijos patogumais. Įsivaizduokite – suimtieji neturėjo mobiliųjų telefonų! Vien dėl šito jie buvo apkaltinti tyčiniu slapstymųsi nuo teisėsaugos. (Priminsime, kad „teroristai“ gyveno tolimame 350 gyventojų kaimelyje, kurį mobilusis ryšys pasiekdavo tik pučiant palankiam vėjui...)
Didžiojoje Britanijoje diegiama „Elektroninių sienų“ („e-Borders“) sistema, kuri leis nustatyti piliečių buvimo vietą keliaujant lėktuvais, traukiniais ir kitu transportu. Taigi jūs turite stengtis, kad jūsų mobiliakas būtinai būtų toje pasaulio vietoje, kurios tikisi policija.
Pagal www.theregister.co.uk parengė dp