Birželio 29 d., pirmadienį, apie 20 000 Ašulijos miesto, esančio už 30 kilometrų nuo Bangladešo sostinės Dakos, darbininkų vėl apsiginklavo akmenimis bei lazdomis ir išėjo į gatves. Tai buvo trečioji protestų prieš darbdavius, kurie nuo šių metų sausio nemoka atlyginimų, diena. Dvi dienas reikalavę išmokėti jiems priklausantį darbo užmokestį, trečiąją protesto dieną įsiutę darbininkai padegė tekstilės fabriką. Kartu tai buvo ir protesto ženklas prieš policiją, kuri per savaitgalio demonstracijas nukovė 2 protestuotojus ir 30 sužeidė.
Bangladešo tekstilės pramonės darbininkai daugelį metų dirba už grašius tarptautinių korporacijų įkurtuose fabrikuose („svetšopuose“, žr. „sweatshop“). Sekmadienį paskelbtais oficialiais valstybinės inspekcijos duomenimis, 122 iš 825 (arba 15 proc.) fabrikų savininkų nemokėjo darbininkams algų nuo sausio mėnesio, o 53 fabrikų savininkai nesumokėjo atlygio už viršvalandžius. Daugelis fabrikantų moka darbininkams algą, kuri yra mažesnė už valstybės patvirtintą minimumą - 1662,50 takus (24 dolerius) per mėnesį.
Tekstilės pramonė sudaro apie 80 proc. viso šalies eksporto, joje įdarbinti apie 40 proc. visų šalies gyventojų. Per 2008 m. Bangladešo tekstilės fabrikų savininkai uždirbo 11 milijardų dolerių pelno. Prasidėjus pasaulio ekonomikos krizei, fabrikantai nenori prarasti pelno, todėl mažina darbininkų atlyginimus arba jų visai nemoka.
Per pastaruosius metus „svetšopų“ vergai padegė ne vieną dešimtį fabrikų. Pavyzdžiui, prieš mėnesį, gegužės 22 d., sukilo kito Dakos priemiesčio - Savaros - darbininkai, reikalaujantys padidinti atlyginimą ir suteikti bent vieną poilsio dieną per savaitę. Jie padegė du fabrikus ir sudegino kelioliką autobusų, kuriuos panaudojo barikadų statymui. Tą dieną policijos smogikai ir fabrikų apsaugininkai sužeidė apie 100 protestuotojų.
Pagal news.yahoo.com parengė en arche
2009 06 29