simpsons        Šiuolaikinės marionetinės visuomenės galimybę pradėjo atspindėti animacinių filmukų herojai. Seniau populiarioji karikatūra vaizduodavo socialines, politines ir kitas aktualijas – dabar jų vietą užima animaciniai filmukai, jų herojai ir situacijos priartintos nūdienos įvykiams. 20-metį švenčiantys „The Simpsons“ herojai yra vieni pirmųjų ir populiariausių, visi kiti lieka tik jų pasekėjais. Kuo tokie patrauklūs šie veikėjai, kad nusipelnė savo atvaizdu papuošti pašto ženklų kolekciją? Visai nesenai atšventę savo 20-ąjį jubiliejų „The Simpsons“ herojai buvo pagerbti įamžinant juos ant pašto ženklų, kurių pristatyme sudalyvavo ir patys jubiliatai pliušinių kostiumų pavidalu. Kuo tokie patrauklūs šie veikėjai, kad nusipelnė savo atvaizdu papuošti pašto ženklų kolekciją?

 

Daugelis atsakytų, kad tereikia pažvelgti į stereotipinę amerikiečių šeimą ir atpažinsi kiekvieną iš jų. Svarbiausia filmuko idėja gal ir orientuojasi būtent į šio įvaizdžio ironizavimą, o karikatūros įgijusios savus gyvenimus ir charakterius tampa nuspėjamomis. Populiarioji animacija traukia žiūrovus, nes ten gali atpažinti save, kaimyną ar tiesiog įžvalgiai paanalizuoti žmogų, tam tikros situacijos kontekste. Kasdieninių aktualijų parodijavimas, politikos ir visuomeninių problemų vaizdavimas žiūrovą įtraukia į serialo veiksmą, laukiant vis naujos serijos.

 
Simpsonų šeima ir „normalumas“
 

Šeimos vertybės amerikiečiams itin aktuali tema. Dažnas savo šeimos lyginimas su kitomis formuoja tam tikrą požiūri į šeimą, kaip socialinę grupę, įžvelgiant skirtingas vertybes, moralines normas. Kiekviena tokia socialinė grupė siekia įtilpti į rėmus, kuriuos žymėtų žodžiai – „normali šeima“. Daugelis savo smalsumą gali patenkinti lygindamas savo ar kaimyno šeimą su keista šeimynėle animaciniame filmuke „The Simpsons“. Ironiškas žvilgsnis į amerikietišką šeimos pavyzdį, leidžia ne tik kritikuoti kitus, bet ir savikritiką.

 

Savo charakteristika Simpsonai nėra eilinė šeima, tačiau jos sudėtis yra labai tipiška: žmona, vyras, trys vaikai, iš kurių vyriausias yra sūnus. Simpsonai turi du augintinius – šunį su kate. Dviprasmiški dalykai dedasi šeimos viduje, kur iškraipomos įprastos šeimos vertybės ir moralė. Vis tik tenka pripažinti šios šeimos stiprybę ir santykių esmę, kad ir kaip būtų sunku, jie išlieka kartu, sprendžia problemas, laikosi vienybės – santykiai yra nuolatinis darbas, kelių žmonių gyvenimas kartu ir tolerancija, partnerio ydos traktuojamos kaip ydos, bet nesuasmeninamos. Kaip ir realiame gyvenime, niekas nevykta lyg sviestu patepta, šeimoje daugybė skirtingų ydų bei charakterio bruožų, bet gebėjimas gyventi kartu yra vienas stipriausių šeimyninių akcentų, kuris šiuo atveju yra akivaizdus. Šeimos išlikimas vienu vienetu žiūrovams tikriausiai daro didžiulį įspūdį, bet tuo pačiu ir sukelia nuostabą.

 

Kad ir kokie būtų skirtingi tarpusavyje, vieno šeimos nario nusižengimo atveju, visi kiti stoja į jo pusę, kad padėtų. Toks pasiaukojimas atrodo keistas, kai šeimynėlė nepasižymi švelniais meilės protrūkiais ar paglostymais. Kasdieninis abejingumas sūnaus pokštams ir nepažangumui, dukters genialumui, žmonos atsidavimas vyrui ir jo bukumo apraiškoms ir daugelis kitų atvejų atrodo kontraversiški.

 

Bushas ir politiniai pokrypiai seriale „Simpsonai“

 

Žmonės yra įpratę sekti kitų gyvenimus žiniasklaidos pagalba, domisi įžymių šeimų intrigomis. Simpsonų šeimyną galima būtų palyginti su dar viena žymia šeimyna – jų gyvenimo aktualijos nemažiau svarbios, nei Beckhamų šeimos.

 

Viena serialo populiarumo priežasčių – politinės ir socialinės temos. Galimybė pažvelgti kitu kampu į politinius įvykius, diskusijas. Čia itin svarbūs dalykai supaprastinami ir net apverčiami bei pateikiami labai lengvabūdiškai ir ironiškai. Kai kas gali pasipiktinti tokiu požiūriu, o kai kam tai puiki proga suprasti, kaip iš tikrųjų žmonės sureikšmina savo gyvenimus, kad mažas mąstymo pakeitimas gali palengvinti užsikrautą naštą. Kaip pavyzdį galima būtų pateikti JAV Prezidento rinkimus:

 

                    {youtube}WZZFn4tY89Y{/youtube}

 

Simpsonų pasaulio požiūris hiperbolizuotai perteikia dalykus, apie kuriuos kasdien nesusimąstome. Serialas tiesiog neatsiejamas nuo politikos, todėl dažnai sukelia pasipiktinimo reakcijų iš pačių politikų.

 

Itin politiškas serialo momentas 7-to sezono 13-oje serijoje, kuomet Bushų šeimyna apgyvendinama Simpsonų kaimynystėje. Toks posūkis neatsitiktinis. Tai – atsakomasis smūgis G. H. Bushui vyresniajam už Simpsonų įžeidimą, jei taip galima pasakyti. 1992 metais Busho politinės kampanijos pagrindinis akcentas buvo šeimos vertybės, todėl nieko keisto, kad tuometinis JAV Prezidentas peikė Simpsonų šeimos moralę ir jų šeimos vertybes, lygindamas su senesniu TV serialu, rodytu 8-ajame dešimtmetyje, „The Waltons“, kur vaizduojama pavyzdinga amerikiečių šeima. G. H. Bushas viešai pasisakė už formavimą tokios šeimos, kaip Waltonai, o ne tokios, kaip Simpsonai. Neilgai teko laukti, kol seriale pasirodė Bush‘ų šeimos personažai, su kuriais pagrindinės serialo šeimynos nesiejo draugiški santykiai. Vėliau buvo sukurta dar viena situacijos interpretacija:

 

                    {youtube}JrsoRgcyH9w{/youtube}

 
 

Nors animacinio filmuko kūrėjai sakosi esantys liberalių pažiūrų, tačiau kai kurie įžvelgia tam tikras politines sroves. Vyriausybė ir didžiosios kompanijos Sprinfielde vaizduojamos kaip bejausmis organizmas, siekiantis pasinaudoti paprastu žmogumi, politikai ir policija korumpuota, o pastaroji dar ir nekompetentinga. Susidaro chaotiškas miestelio vaizdas, kuriame negalioja įstatymai, religinės normos, išlieka socialinė nelygybė. Stačiokiškai pašiepiami valdžios organai ir kitos organizacijos (mokykla, bažnyčia, senelių namai, žiniasklaida ir kt.). Pastarosios dažniausiai talkina, vaizduojant visuomenines problemas.

 

Tarp daugelio politiškų temų, seriale vaizduojamos ir tokios, kaip leidimas įsigyti ginklą, homoseksualumas, piktnaudžiavimas narkotikais, alkoholizmas, homofobija ir kitos. Požiūris apie ginklų laikymą pateikiamas gana liberalus, parodomi pliusai ir minusai, galiausiai prieinama išvados, kad tokiems, kaip Homeris šios teisės geriau nesuteikti. Drastiškomis situacijomis vaizduojami galimi atvejai, jeigu ginklas atsiranda netinkamose rankose. Dėl didelio nusikalstamumo, ginklų laikymo tema itin aktuali JAV. Simpsonų kūrėjai stengiasi kuo originaliau, kruopščiau ir greičiau sureaguoti į visuomenines problemas, įstatymų spragas ir kitus politinius įvykius.

 
Visas straipsnis: ore.lt
2009 06 27