vandens patranka       Po sausio 16-osios maišto Vilniuje Lietuvos valdžia turbūt išsigando žiniasklaidoje pasirodžiusių antraščių „Lietuvos valstybė šaudo į savo piliečius“, todėl iškėlė idėją, kad vietoj guminių kulkų humaniškiau būtų naudoti vandens patrankas. Ir štai po 9 mėnesių ši idėja ėmė materializuotis. Buvęs kauno meras, Liberalų sąjūdžio ir golfo klubo „Elnias“ narys Erikas Tamašauskas oficialiai pasiūlė Seimui leisti prieš piliečius naudoti vandens patrankas. Jomis galėtų naudotis Viešojo saugumo tarnybos policininkai. Kaip rašoma E. Tamašausko pateiktame aiškinamajame rašte: „Vandens patranka buvo sukurta siekiant užtikrinti efektyvų, gyvybei nepavojingą būdą, skirtą žmonių susirinkimams kontroliuoti ar agresyviai nusiteikusioms minioms išskirstyti. Daugeliu atvejų vien tik riaušių malšinimo automobilio buvimas susirėmimų vietoje yra pakankamas siekiant užkirsti kelią bet kokiems smurto protrūkiams“.

 

Kalbas apie vandens patrankas Lietuvos policijos vadovybė užvedė iškart po sausio 16-osios, kai susilaukė kaltinimų nepamatuotu jėgos naudojimu prieš protestuojančius piliečius. Netrukus paaiškėjo, kad Lietuvos pareigūnai, kurie iki pat šiol neturi vandens patrankos, net ir ją gavę, negalėtų šio įrenginio naudoti. „Net jei latviai arba lenkai sutiktų paskolinti įrenginį, mūsų pareigūnai negalėtų juo naudotis, nes nėra apmokyti. O kaimynų pareigūnai valdyti vandens patrankų mūsų šalyje negali, mat neturi įgaliojimų specialiąsias priemones naudoti prieš Lietuvos piliečius“, – šį pavasarį sakė Lietuvos vidaus reikalų ministro patarėjas Ričardas Slapšys. Be to, jis tada apgailestavo, kad Lietuvai įsigyti vandens patrankos greitai nepavyks. „Tam reikia maždaug milijono litų. Net jei stebuklingu būdu mes labai greitai ir gautume tuos pinigus, reiktų skelbti viešąjį konkursą įsigijimui ir t.t. Visa tai truktų kelis mėnesius, kol mes galėtume įrenginį panaudoti“, – sakė R. Slapšys.

 

Matyt, per vasarą valdžia surado ir milijoną litų, ir jau apmokė policininkus – dabar beliko tik legalizuoti vandens patrankos naudojimą ir tučtuojau ją nusipirkti. E. Tamašausko parengtame Viešojo saugumo tarnybos įstatymo pakeitimo projekte numatoma specialiųjų priemonių sąrašą papildyti vienu esminiu punktu – vandens patranka.  

 

Liberalas, inicijavęs šio policinės valstybės atributo įteisinimą, aiškina, kad vandens patrankos panaudojimas gali išskirstyti agresyviai nusiteikusią minią, nepadarydamas jokių kūno sužalojimų, tačiau užmiršta pridurti, kad šie automobiliai nėra nekaltas ginklas. Purškiamo vandens srovė 15 litrų per sekundę yra milžiniška, ir tokios vandens srovės panaudojimas gali turėti tragiškų pasekmių. JAV tokie automobiliai jau nenaudojami. Tam didelės įtakos turėjo žiniasklaida, kuri demokratinėse šalyse vandens patrankų panaudojimą pateikė kaip siaubingą, prieš žmoniją nukreiptą ginklą. Amerikos pilietinių teisių judėjimo (1955–1968 m.) mitingai buvo malšinami vandens patrankomis, tačiau žiniasklaidai pakėlus didelį triukšmą, nuo septintojo XX  a. dešimtmečio automobilių su vandens patrankomis buvo atsisakyta. JAV automobilių koncernai ir šiandien gamina šarvuotus automobilius su vandens patrankomis, tačiau juos parduoda Afrikos ir Azijos šalims.

 

                   {youtube}_1M9affXSPU{/youtube}

 
Pagal spaudos pranešimus parengė N.K.
2009 09 24