mongolijos neonaciai        Šis paminklas Ulan Batoro centre simbolizuoja tautų draugystę. Tačiau iš išvaizdos jis toli gražu neprimena draugystės simbolio. Dalis mongolų baiminasi, kad jų tauta gali išmirti. Mongolijoje dabar gyvena apie 2,5 mln. žmonių. Tie, kurie kovoja prieš mišrias šeimas, savo ketinimus demonstruoja visiškai atvirai. Šie skinhedai yra įsitikinę, kad pavojus mongolų tautos identiškumui kyla iš kaimyninės Kinijos: „Jie atvyksta čia ir gundo mūsų moteris, o mes kovojame už savo nacijos grynumą. Kinai mus spaudžia, todėl mes esame pasirengę panaudoti jėgą, kad juos iš čia išvytume. Mes mokome jaunimą tautinių vertybių ir ruošiamės revoliucijai.“

 

Ši patalpa atrodo kaip fašistų štabas. Bet iš tikrųjų tai nedidelė kavinė Ulan Batoro centre. Vietiniai mano, kad nieko neįprasta tokiame dizaine nėra, jų nuomone, tai tiesiog „specifinis restoranas“. Tačiau šalyje, kurioje šie simboliai buvo naudojami, ši tema yra tabu.

 

Čingischanas, įkūręs Didžiąją mongolų imperiją, siekė, kad ji taptų pati didžiausia ir stipriausia iš visų kada nors egzistavusių imperijų. Jam esant gyvam, mongolų imperija užėmė didžiąją Centrinės Azijos dalį. Jo palikuonys šią imperija dar labiau išplėtė. Šiandien Čingischano portretą galima rasti daugelyje mongolų namų.

 

Tačiau kai kurie mongolai, neva siekdami išsaugoti nacionalines tradicijas, žengia dar toliau. Zagasas Erdenebilegas, nacionalistų organizacijos „Dayar Mongol(„Visa Mongolija“) lyderis, į klausimą apie jo plaukus atsako, kad tai tautinė šukuosena. Jis nepasitiki vyriausybe ir mano, kad daugelis šalies vadovų yra kiniško kraujo. „Jie – netikri mongolai“, – sako Zagasas. Jo organizacija medžioja kinus ir korėjiečius, kurie nelegaliai dirba Mongolijos teritorijoje, ir perduoda juos valdžiai. „Prieš 90 metų egzistavo Mandžiūrijos šalis. Šiandien tos tautos nebėra. Jie susimaišė su kinais ir dabar atrodo kaip kinai. XXI mažius – nacionalistų amžius. Mes esame fašistai ir kovojame už nacijos grynumą.“

 

Svastiką Mongolijoje galima išvysti visur. Mongolų kultūroje ji yra amžinybės ir sėkmės simbolis. Tačiau greta SS uniformų ji įgauna visai kitą prasmę. Kol kas fašizmas šioje šalyje nėra uždraustas, tačiau jo apraiškos įma kelti nerimą daugeliui žmonių.

 

                     {youtube}AdV-wJyE3xE{/youtube}

 
                     Versta iš Yuotube filmo. Vertė en arche
                     2009 10 14