Baudžiamoji byla dėl 2009 m. sausio 16 d. protesto mitingo, virtusio riaušėmis prie Seimo, iškelta net 29 asmenims. Kaltinamiesiems yra pareikštas šimtatūkstantis ieškinys, kurį prokurorai prašo priteisti solidariai iš visų kaltųjų asmenų. Prokurorų kaltinamajame akte teigiama, kad Gedimino prospekte, A. Goštauto, Gynėjų gatvėse ir Nepriklausomybės aikštėje kaltinamieji susitarė tarpusavyje, o taip pat su tyrimo metu nenustatytais kitais asmenimis, bendrininkų grupėje dėl chuliganiškų paskatų dalyvauti riaušėse. Pasak prokurorų, jie išprovokavo žmonių sambūrį viešai smurtauti, smurtavo, niokojo turtą ir kitaip šiurkščiai pažeidė viešąją tvarką, pasipriešino policininkams ir kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, padarydami pareigūnams bei kitiems asmenims fizinę ir moralinę žalą. Pirmasis teismo posėdis numatytas jau spalio 19 d., pirmadienį, 13 val., kiti posėdžiai planuojami lapkričio 24-26 dienomis.
Tyrimo metu nustatyta, kad Seimo kanceliarijai, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariatui, Viešojo saugumo tarnybai (VST) bei kelioms įmonėms buvo padaryta beveik 280 tūkst. litų turtinė žala. Vilniaus apygardos prokuratūra kaltinimus yra pareiškusi Dariui Subotkevičiui, Tadui Šobliui, Romui Vaicekauskui, Genrikui Lisovskiui, Edgarui Švabauskui, Aleksandrui Daško, Tomui Čaikauskui, Karoliui Lenkovskiui, Jurijui Šidlionokui, Edgarui Jonušui, Andrejui Artemenko, Slavomirui Stankevičiui, Aleksandrui Aškelovičiui, Tomui Virbickui, Aivarui Avgustinui, Česlavui Dukeliui, Česlovui Bitovtui, Skomantui Pakalkui, Tomui Čedrauskui, Vadimui Kundinovičiui, Aleksejui Druzevui, Sauliui Stepaičiui, Sauliui Žukauskui, Arturui Pantiuchinui, Leonidui Ivanovui, Sigitui Astratovui, Michailui Gajevskiui, Arturui Laveckiui ir Veslavui Lukoševičiui. Tik keturi kaltinamieji pripažįsta savo kaltę.
29 kaltinamuosius gina ne tik valstybės paskirti advokatai, bet ir dalis garsių Lietuvos teisininkų, kurie apsiėmė ginti įtariamuosius nemokamai. Didelio rezonanso sulaukusi sausio 16-osios riaušių byla Vilniaus 1-ojo, 2-ojo ir 3-iojo teismo pasitarimų salėje, kuri labiau primena ne teismo, o koncertų areną. Joje gali tilpti keli šimtai žmonių. Toks sprendimas buvo priimtas po to, kai paaiškėjo, jog sostinės teisingumo rūmuose nėra tokios didelės salės, kurioje tilptų ne tik kaltinamieji, bet ir tiek pat jų advokatų bei dar daugiau procesą stebėti norinčių žiūrovų.
Kadangi byla yra kolektyvinė, teisėjai bus priversti atidėti jos nagrinėjimą, jeigu vent vienas baudžiamojon atsakomybėn patrauktas asmuo negalės atvykti į teismą. Bylą atidėti teismas bus priverstas ir tuomet, jeigu į posėdį neatvyks nors vieno kaltinamojo advokatas. Gali būti, kad tokiu atveju teismas imsis griežtų priemonių – kaltinamuosius nurodys policijai atvesdinti arba jiems skirs pinigines baudas. Be to, teismas gali imtis dar griežtesnių sankcijų – į teismą neatvykstančius asmenis suimti.
Taip pat skaitykite:
Valdžia fabrikuoja bylas sausio 16-osios įvykių dalyviams
Turgaus prekiautoja Asta Graževičienė: „Nesijaučiu gyvenanti demokratinėje šalyje”
„Riaušininkas“ iš Pakruojo: Minią išprovokavo šūviai
Piliečių persekiojimas tampa kasdienybe?
Žmogaus teisių stebėjimo institutas apie teisę į taikius susirinkimus
Dėmesio! Teisinė pagalba nukentėjusiems nuo policijos sausio 16 d.