Šį antradienį, spalio 20 d., surengtoje spaudos konferencijoje, skirtoje 100 darbo dienų proga, prezidentė Dalia Grybauskaitė dar kartą patvirtino didelę slaptų CŽV kalėjimų egzistavimo Lietuvos teritorijoje tikimybę. Ji patvirtino, kad tarptautinė bendruomenė net neabejoja, kad tokie kalėjimai Lietuvoje buvo, ir klausia tik to, kaip mūsų šalis elgsis paviešinus tokią informaciją: „Keliaudama po užsienį, būdama Briuselyje, girdėjau tik vieną klausimą – ne abejonę, ar jie buvo, o tiktai „ką darysite?“ Vakarai neabejoja, kad taip galėjo būti. Klausimas buvo tik toks – kaip reaguos Lietuva ir ką darys.” Praėjusį ketviradienį ji jau buvo oficialiai pareiškusi, kad „virš Lietuvos kabo šešėlis dėl galimų CŽV kalėjimų”.
Anot prezidentės, Lietuvos valdžia turėtų kruopščiai ištirti šį incidentą, atsiprašyti, jei taip iš tiesų buvo, ir pažadėti, kad ateityje to nebebus: „Lietuva, jei taip buvo, turi apsivalyti, prisiimti atsakomybę, atsiprašyti ir pareikšti, kad niekada to nebus. Niekada negalima Lietuvos dėl jokių kitų interesų statyti į padėtį, kuomet galime tapti tarptautinių teroristų taikiniu.”
Pasak D. Grybauskaitės, bijoti, slėptis, vengti kalbėti apie slaptus kalėjimus nereikėtų. Politinės sistemos ir demokratinės valstybės kokybė esą priklauso nuo to, kiek sugebame įžvelgti klaidas, jei jos buvo padarytos, pripažinti suklydus ir pažadėti jų nebedaryti. „Tai turi daryti abi šalys – ta šalis, iš kurios išėjo informacija, ir ta šalis, kuri atsidūrė tame sąraše.”
Kol kas tyrimas Lietuvoje esą vyksta tik formaliai, – pripažino D. Grybauskaitė. „Yra išsiųsti užklausimai ir nieko daugiau. Politinės valios ir politinės kokybės klausimas Lietuvoje yra pakibęs ore. Vakarai lauks iš mūsų atsakymo ir žiūrės įtariai, jei Lietuva nesugebės vienaip ar kitaip arba pašalinti visus šešėlius, arba, jei taip buvo, prisiimti atsakomybę ir atsiprašyti prieš tarptautinę visuomenę ir žmogaus teises“, – kalbėjo šalies vadovė.
Jungtinės Valstijos anksčiau buvo paprašiusios Lietuvos, kad mūsų šalis priimtų du asmenis iš liūdnai pagarsėjusio Gvantanamo kalėjimo, vėliau, anot diplomatų, buvo kalbama apie vieno asmens priėmimą. Šisndien, tos pačios konferencijos metu, D. Grybauskaitė patikino, kad JAV jau nebeprašo to daryti. Jos manymu, dabar situacija pasikeitė, tad JAV supranta, kad prašyti Lietuvos papildomų žingsnių tikrai nereikėtų.
2009 m. rugpjūčio pabaigoje JAV televiziją „ABC News”, remdamasi neįvardintas CŽV šaltiniais, paskelbė, kad Lietuvoje buvo įkurtas slaptas kalėjimas, kuriame buvo laikomi „Al Qaeda“ kovotojai. Šią informaciją paneigė beveik visi buvę ir esami Lietuvos vadovai, o prezidentė Dalia Grybauskaitė, būdama užsienyje, kelis kartus pakartojo, kad šiuos įtarimus mūsų šalis yra pasiryžusi ištirti.
Jei netoli Vilniaus iš tiesų būtų veikęs slaptas Jungtinių Valstijų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas, tai reikštų, kad Lietuvoje buvo pažeidžiamos žmogaus teisės ir nepaisoma tarptautinių susitarimų. „Teisės požiūriu tai būtų Lietuvos Konstitucijos ir jos tarptautinių įsipareigojimų pažeidimas. Kadangi ir Konstitucija, ir Lietuvos tarptautiniai įsipareigojimai žmogaus teisių srityje garantuoja asmens teisę į laisvę, kuri suponuoja, kad asmuo gali būti sulaikytas tik esant teisminių institucijų sprendimui ir pakankamam pagrindui“, –sakė krašto apsaugos ministrės patarėju teisės klausimais dirbantis D. Žalimas.
Pagal delfi.lt pranešimus parengė en arche