Pirmasis įvykis: 2009-ųjų lapkričio pradžioje Italijos teismas iki 8-erių metų laisvės atėmimo bausmėmis už akių nuteisė 23 buvusius CŽV agentus, kurie 2003 metais pagrobė vieną musulmoną dvasininką. Pagrobtasis dvasininkas Osama Moustafa Hassanas Nasras iš pradžių buvo laikomas JAV karinėje bazėje Italijoje, vėliau perkeltas į Vokietiją, po to – į Egiptą, kur buvo kankinamas. Milane veikusių CŽV agentų vadas nuteistas 8 metams nelaisvės, o likę agentai turėtų kalėti po 5 metus. Tai buvo pirmoji byla, kurioje asmenys buvo teisiami dėl dalyvavimo CŽV sukurtoje ypatingojo sulaikymo programoje, pagal kurią buvo grobiami ir tardymui į trečiąsias šalis išgabenami įtariami teroristai bei jų rėmėjai.
Antrasis įvykis: Lietuvos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) atliks parlamentinį tyrimą dėl galimo JAV centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) sulaikytų asmenų pervežimo ir kalinimo Lietuvos teritorijoje. Ketvirtadienį Seimas priimtu nutarimu pavedė NSGK atlikti tokį tyrimą. Seimo komitetas turės atsakyti į šiuos klausimus: ar JAV centrinės žvalgybos valdybos sulaikyti asmenys buvo pervežami ir kalinami Lietuvos teritorijoje, ar Lietuvos Respublikos valstybės institucijos (politikai, pareigūnai, valstybės tarnautojai) svarstė klausimus, susijusius su slaptųjų CŽV sulaikymo centrų veikla Lietuvos teritorijoje, sulaikytų asmenų pervežimu ir kalinimu Lietuvos Respublikos teritorijoje; ar Lietuvos teritorijoje veikė slaptieji CŽV sulaikymo centrai. Parlamentinio tyrimo išvadas komitetas turėtų pateikti Seimui iki gruodžio 22 d.
Dvi skirtingos šalys, bet jose veikė ta pati CŽV organizacija – vienu atveju jau nusikaltėlė, kitu – tik įtariamoji. Lietuvoje ir Italijoje vyrauja skirtingas požiūris į CŽV vykdytus nusikaltimus, bet abi šalis jungia tas pats CŽV nusikaltimo braižas: „CŽV sukurta ypatingojo sulaikymo programa, pagal kurią buvo grobiami ir tardymui į trečiąsias šalis išgabenami įtariami teroristai bei jų rėmėjai.“
Abu nusikaltimas vyko panašiu metu – 2003-2005 metais. Abiejose šalyse galioja ta pati Europos Sąjungos teisė. Tik vienur vykdomas kriminalinis persekiojimas, o kitur kažkodėl imamasi politinio vertinimo. O gal šio reikalo pagaliau imsis koks nors Interpolas, juo labiau, kad dėl panašaus nusikaltimo vyksta tyrimas ir kaimyninėje Lenkijoje – irgi Europos Sąjungos šalyje? Gal pagaliau sulauksim dienos, kai CŽV bus pripažinta „nusikalstama organizacija” ir bus persekiojama visoje Europos Sąjungoje?