Vakar, balandžio 28 d., užblokuotas radikalių Rusijos nacionalistų tinklapis, kuriame prieš kelis mėnesius imta viešinti „tautos priešų” sąrašą su konkrečiomis pavardėmis, adresais, telefonais, paso duomenimis, mokesčių mokėtojo identifikacijos numeriais, gyvenamosios vietos aprašymais ir komentarais, kada ir kaip geriausia susidoroti su būsimomis aukomis. Pvz., prie vieno iš Aukščiausiojo teismo teisėjų pavardės pridėta jo namo nuotrauka ir pateiktas prierašas: „Kiemas aptvertas tvora, labai sunku patekti, geriausia tai daryti naktį, nuo vaikų žaidimo aikštelės pusės”.

      „Juodajame sąraše“ buvo atsidūrę Maskvos Helsinkio grupės vadovė Liudmila Aleksejeva, informacinio centro „Sova“ direktorius Aleksandras Verchovskis, „Demokratinės sąjungos” lyderė Valerija Novodvorskaja, „Holokausto“ fondo vadovė Ala Gerber, Maskvos Žmogaus teisių biuro vadovas Aleksandras Brodas, kiti žmogaus teisių gynimo ir antifašistinių judėjimų atstovai. 

      „Panašūs sąrašai buvo publikuojami ir anksčiau. Tačiau šis atvejis yra išskirtinis, nes greta asmenų pavardžių pateikta ir jų asmeninė informacija“ – teigė „Humans Right Watch“ atstovė Tatjana Lokšina. Ji mano, kad radikalai nėra nusiteikę žudyti sąraše esančių žmonių, pagrindinis jų tikslas – išgąsdinti su neonaciais kovojančius asmenis. Tačiau yra ir faktų, kurie liudija priešingai. Prieš 5 metus į panašų sąrašą buvo patekęs akademikas Nikolajus Girenko iš Sankt Peterburgo. Savo akademiniuose veikaluose jis tyrinėjo fašizmą ir dažnai buvo kviečiamas į teismą kaip ekspertas iš rasinių paskatų įvykdytiems nusikaltimams tirti. 2004 metais Nikolajus Girenko buvo nušautas, o jo žudikas nerastas iki šiol. Kelios fašistų grupuotės savo internetiniuose puslapiuose atvirai prisiėmė atsakomybę už šį nusikaltimą.

      Rusijos generalinė prokuratūra išsiaiškino tinklapio kūrėjus ir savininkus tik po to, kai į ją kreipėsi žymūs visuomenės veikėjai. Tinklapis buvo užregistruotas 2007 m. spalio 13 d. Niujorke tūlo Mstislavo Zasekos pavarde. 2008 m. vasario 10 d. jame atsirado subrika „Didžiojo žaidimo aukos” su minėtu antifašistų sąrašu. Tad prokuratūrai prireikė daugiau kaip 3 mėnesių, kad užblokuotų pavojingos informacijos šaltinį.

      „Mano nuomone, internetas turi būti tinkamai reguliuojamas. Fašizmas, pornografija, ginklų prekyba – viskas dabar prieinama itin lengvai. Mes turime galvoti apie kelius, kaip uždrausti nelegalią agitaciją nepažeidžiant žodžio laisvės principo“ – teigė A. Brodas, kurio pavardė viena pirmųjų buvo įtraukta į „juodąjį sąrašą”.

      Pagal www.gazeta.ru parengė dp
      2008.04.29