Lenkijos kairieji ir pacifistai nepritaria JAV bei Lenkijos pasirašytai sutarčiai dėl antiraketinės gynybos skydo dislokavimo. Apie tai iš praėjusią savaitę Varšuvoje vykusios konferencijos. Kaimyninėje Lenkijoje greitai gali būti įkurta antiraketinė bazė, kuri, kaip skelbiama, apgins Ameriką ir Europą nuo Irano ir panašių terorizmą remiančių valstybių, raketų atakų. Kaimyninėje Čekijoje planuojamas įrengti radaras būtų tos sistemos dalis. Lenkijoje ir Čekijoje dauguma visuomenės nesutiko su tokiais valdžios siekiais.
Lapkričio 16–ąją Varšuvoje judėjimas „Stop karui“, bendradarbiaudamas su Lenkijos profesinių sąjungų santara ir Rozos Luxemburg fondu, surengė konferenciją, skirtą antiraketinio skydo problemoms aptarti.
Karo ekspertas, karinio leidinio „Raport“ leidėjas Tomaszas Hypkis tvirtino, kad JAV ir Lenkijos sutartis yra absurdiška. Suvereni valstybė esą tokios negalėjo pasirašyti, nes joje paminėta, kad, jei Lenkija patirs nuostolių, JAV vienašališkai nuspręs, ar prisiimti atsakomybę. Jis teigė, kad kalbos apie ekonominę naudą Lenkijai ir Slupsko regionui yra absurdiškos. Ten, kur yra didžiulės karinės bazės (pateikė Poznanės pavyzdį), egzistuoja ekonominė dykuma.
Slupsko miesto tarybos narys, karo lakūnas Bronislawas Nowakas teigė, kad Slupskas – šimto tūkstančių gyventojų miestas, kurio gyventojai aiškiai nusiteikę prieš Redzikowe kuriamą bazę. Pagal apklausas 69 procentai prieš, 24 už, o kiti nežino atsakymo. Prelegentas papasakojo, kaip premjeras atėjo ir Slupsko filharmonijos salėje pasakė: „Nediskutuosime, bus bazė ar ne, nes sprendimas priimtas.“ Ir referendumo nebus taip pat. Buvo kalbama, kad Slupskas taps panašus į Ramštainą, JAV karinę bazę Vokietijoje, kur gyvena didžiulis amerikiečių kareivių ir jų šeimų kontingentas. Bet tai, kas planuojama Redzikowo, yra visiškai slapta bazė, kurioje bus daugiausia 300 žmonių. Slapta bazė kelia įtarimus, nes slaptų kalėjimų Lenkijoje klausimas buvo iškilęs.
Seimo maršalas, Kairiųjų demokratų sąjungos atstovas Longinas Pastusiakas, vienas iš garsiausių Lenkijos amerikanistų, papasakojo šios sutarties priešistorę. Pasak jo, apie šią sistemą kalbėjo dar Ronaldas Reaganas (R.Reiganas), bet jokių konkrečių veiksmų imtasi nebuvo. Tai buvo blefas, išgąsdinęs Sovietų Sąjungą. Pirmojo vizito į Europą metu G.Bushas (Dž.Bušas) propagavo savo planą, bet Vakarų europiečiai tam nepritarė. Bet, pasikeitus JAV ir Lenkijos valdžiai, imta elgtis kitaip. G.Bushas kreipėsi į Lenkiją ir premjeras Kazimierzas Marcinkiewiczius (K.Marcinkevičius) jau ėmė kalbėtis, o premjeras Jaroslawas Kaczynskis (J.Kačinskis) parodė entuziazmą. Kai prasidėjo derybos, Lenkija prašė iš Amerikos pagalbos modernizuojant Lenkijos ginkluotąsias pajėgas ir oro gynybą. Bet po Gruzijos įvykių, kai dauguma visuomenės pritarė bazės įkūrimui, sutartis buvo pasirašyta be jokių papildomų sąlygų iš Lenkijos pusės. Tačiau JAV administracija pasikeitė ir dabar amerikiečių demokratai į šią idėją žvelgia kritiškai. Savo pranešimą Andrzejus Žebrowskis (Inicjatywa „Stop Wojnie”/ Darbo Demokratija Pracownicza Demokracja) pradėjo nuo to, kad po visų tų skydo peripetijų Aleksandras Lukašenka prašo Rusijos raketų „Iskander“ Baltarusijoje. Prelegentas minėjo, kad tuo metu, kai renkami parašai prieš sistemą, kartais prieina žmonės ir sako: esate Vladimiro Putino šalininkai. Ne, teigė prelegentas, bet reikia pripažinti, grėsmė Rusijai kyla.
Neokonservatoriai JAV aiškiai sako: tai ne gynyba, tai puolimui skirtas ginklas. Pranešimo autorius teigė, kad Vladimiras Putinas – anaiptol ne balandis, jis netgi ne antikarinio judėjimo sąjungininkas, bet faktai tokie, kad V.Putinas ir Rusija kišasi į „artimojo užsienio“ reikalus, o JAV – „artimas užsienis“ – visas pasaulis.
Vienas iš audringiausių pranešimų buvo „Stop Karui“ iniciatyvos vadovo Maciejaus Wieczorkowskio (M.Viečorkovskio) kalba. Jis teigė, kad raketinio skydo technologija dar neparuošta. Jis klausė, kam tos raketos gali sukurti naudą, atsakymas tik vienas – karo pramonei. Politikai, anot prelegento, aiškina, ką turime mėgti, o ko nekęsti. Bet pasirodė, kad Varšuvos sutarties metu Vakarų pasaulis ginkluotei išleido gerokai daugiau nei Sovietų sąjungos blokas. Kai palygini šiandieninį Lenkijos biudžetą, matyti disproporcija, kiek skiriama lėšų ginklams, kiek – sveikatos apsaugai. „Ko gi visuomenei reikia labiau? Gerų raketų ar gerai sutvarkytų ligoninių?“ – klausė prelegentas.
M.Wieczorkowskis pateikė Lenkijos biudžeto skaičius: 1 milijardas zlotų Irako karui ir 6 milijonai šios šalies atkūrimui.
Vėliau kalbėjo Rusijos socialistinio judėjimo „Vperiod“ atstovas Kirilas Medvedevas. Jie teigė, kad po Gruzijos konflikto Rusija tapo daug didesnio masto žaidėju imperialistiniame pasaulyje. Nepalaikę nei Vladimiro Putino ir Nikolajaus Medvedevo imperializmo, nei Michailo Saakašvilio nacionalizmo, jie turi teisę protestuoti prieš NATO. Prelegentas teigė, kad Rusijos visuomenė išgąsdinta, jai įkalama, kad vakariečiai yra jos priešai, kita vertus, liberali dalis aiškina, kad tik Amerika apgins Rusiją. Anot Rusijos socialisto, reikia vienyti jėgas prieš imperializmą.
Lenkijos naujosios kairės (Nowa Lewica) atstovas Piotras Ikonowiczius (P.Ikonovičius) teigė, kad imperializmas eina. Ne amerikietiškas, ir ne rusiškas, jo šaknys vienodos. V.Putinas su N.Medvedevu to ir laukia, kad, įkūrus bazes, toliau gąsdintų savo žmones ir turėtų tam dar vieną argumentą.
Vėliau prasidėjo konferencijos kulminacija – skirtingas pozicijas turinčių prelegentų debatai. Ši dalis buvo vadinama „Su skydu ar ant skydo?“ Iš skydo šalininkų pusės kalbėjo dešiniojo laikraščio „Rzeczpospolita“ apžvalgininkas Piotras Semka ir publicistas Bronislawas Wildsteinas (B.Vildšteinas), o iš priešininkų – leidinio „Dziennik“ politikos skyriaus redaktorė Zuzana Bąbrowska bei iniciatyvos „Stop karui“ atstovas Filipas Ilkowskis.
Pirmasis kalbėjo P.Semka, kuris teigė, kad esantis už skydą, nes jis, kaip Lenkijos pilietis, labiau bijo Rusijos nei JAV. Kam bijoti JAV? Anot prelegento, tai valstybė, kurios galima nemėgti, bet jos politikoje daug idealizmo. Rusija, anot P.Semkos, žymiai agresyvesnė, o ar žinome, po kiek laiko kas atsitiks su Kinija? Z.Bąbrowska teigė, kad jai visas šis procesas primena teritorijų dalybas tarp vilkų gaujų. Skydo programa sukurta vienai administracijai, kas bus, kai ji pasikeičia? B.Wildsteinas teigė, kad pasaulyje yra nestabili pusiausvyra. Yra Iranas, gali būti pavojingas ir Pakistanas. Jis teigė, kad nori, jog Lenkiją gintų JAV, nes NATO nebefunkcionuoja. Filipas Ilkowskis teigė, kad kalbėti apie JAV taikingumą yra absurdas, nes amerikiečių politikai ne kartą pabrėžė savo siekį vyrauti pasaulyje karine jėga. Pranešėjas teigė, kad nesantis Rusijos politikos šalininkas, bet Rusijos ginkluotės biudžetas nepalyginti mažesnis nei JAV. Pastarosios tam išleidžia daugiau nei visas pasaulis kartu paėmus.
P.Semka aiškino, kad apie JAV daug galima sužinoti, kadangi jos atviros ir skelbia, ką žada daryti toliau, o Irano ar Kinijos šaltinių niekas nežino. Jis teigė, kad agresoriams reikia iš karto užkirsti kelią, jis kritikavo pacifistų judėjimus už jų naivumą, kuriuo naudojosi Sovietų Sąjunga. Iranas gal neatakuos JAV ar Lenkijos, bet gali užpulti Izraelį. Z.Bąbrowska paklausė, ar tai, kad Amerikoje galima sukurti filmą apie JAV valdžios nusikaltimus, reiškia, kad tų nusikaltimų nėra ir jie mažiau verti pasmerkimo?
Kokių minčių sukėlė ši konferencija? Visų pirma dar sykį teko įsitikinti, kad daugelis propaguojamų idėjų apie Vakarų pasaulio taikingumą ir kilnumą yra labai kvestionuotini ir kaimyninės šalies politikai ir piliečiai tą atvirai teigia. Lenkijoje bei Čekijoje įsikūręs stiprus socialistinis ir antikarinis judėjimas kuo toliau, tuo labiau eina į mases. Tai rodo šių šalių visuomenės didesnį politinį brandumą. Kita vertus, įsiminė vieno prelegento frazė, akivaizdus ir kitas reiškinys, visame pasaulyje milijonai žmonių protestavo prieš karą Irake, bet jis vis dėlto įvyko. Taigi, politikai, netgi kairieji, dažnai elgiasi kitaip, nei diktuotų visuomenės pozicija.
Ką galiu pasakyti apie savo poziciją dėl antiraketinio skydo? Teko įsitikinti, kad pasaulinio karo atveju jis vargu ar pagelbėtų, o taikos metu ji kelia tik nereikalingą įtampą.
Autorius yra istorikas, VDU doktorantas