Seimo puritonai      Gruodžio 11 dieną Lietuvos seimūnai svarstė liūdnai pagarsėjusį Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo pakeitimą. Neigiama informacija nepilnamečiams laikoma tokia informacija, kurioje iškreipiami tradiciniai šeimos santykiai ir paniekinamos tradicinės vertybės. Pasak projekto rengėjų, nepilnamečiams neigiamą įtaką gali daryti ir informacija apie paranormalius reiškinius, hipnozės seansus, agitacija už homoseksualius santykius, patarimai, kaip pasigaminti sprogmenis, fizinio ar psichinio smurto vaizdavimas, rodomas mirusio, mirštančio arba žiauriai sužaloto žmogaus kūnas, erotinio pobūdžio vaizdai, kuriais skatinamas lytinis geismas, rodomas lytinis aktas, jo imitacija ar kitoks seksualinis pasitenkinimas.

 

Šiame projekte siekiama įtvirtinti papildomus kriterijus viešajai informacijai, kuri, anot rengėjų, daro neigiamą poveikį nepilnamečių fiziniam, protiniam ar doroviniam vystymuisi. Tokios informacijos sklaida būtų griežtai ribojama. Įstatymo kritikai teigė, jog, priėmus tokias pataisas, televizijos atsidurs kuriozinėje situacijoje, kai iki 23 valandos negalės rodyti netgi dokumentinių filmų, o jaunimas Lietuvoje nuo ryto iki vakaro per visas televizijas privalės žiūrėti tik „Duokim garo“.

 

Ypač jautriai į šį projektą sureagavo Lietuvos homoseksualai. Jų teigimu, įstatymo projektas sudaro sąlygas uždrausti bet kokią neneigiamo pobūdžio informaciją apie homoseksualumą, o taip pat bet kokius viešus homoseksualių žmonių renginius. Remiantis įstatymo projektu būtų galima uždrausti ne tik tinklalapius ir filmus (pavyzdžiui, „Kuprotą kalną“), kuriuose palankiai vaizduojami homoseksualus santykiai, bet ir diskotekas, parodas, demonstracijas ir kitus renginius, informuojančius apie homoseksualius žmones, jei jie gali būti prieinami nepilnamečiams.

 

Už projektą vieningai balsavo visi Seimo salėje esantys konservatoriai, valstiečiai liaudininkai ir Liberalų Sąjūdžio atstovai bei dauguma Tautos prisikėlimo partijos narių. Nuo balsavimo nusišalino ir jame praktiškai visai nedalyvavo opozicinės partijos.  „Prieš“ balsavo tik 2 socialdemokratai, 1 liberalcentristas ir vienas nepartinis kandidatas. Liberalų ir centro sąjungos frakcija bei po vieną kitą kitų frakcijų atstovą susilaikė. Pritarus po pateikimo buvo nuspręsta perduoti projektą svarstyti komitetams, o priėmimas numatytas Seimo pavasario sesijoje.

 
Parengė Erastas Tolerastas
2008 12 12