Karo kritikai kelia aliarmą, kad Izraelio kariuomenė atakuoja Gazos ruožą fosforo granatomis. Ženevos konvencija leidžia jas naudoti tik dūminėms uždangoms sukelti. Tačiau tankiai apgyvendintuose regionuose, tokiuose kaip Gazos Ruožas, tai netoleruotina, nes šios bombos sukelia didžiulius gaisrus ir žiauriai nukenčia civiliai gyventojai. Konvencija draudžia fosforą naudoti kaip tiesioginį ginklą. Apie Izraeliui mestus įtarimus rašo didžiausi pasaulio leidiniai – britų „The Times“, vokiečių „Spiegel“.
Pasaulis jau yra skaudžiai pasimokęs iš tokios karo taktikos. Kai paaiškėjo, kad vakariečiai naudojo dūmines bombas Irake, tai buvo vienas didžiausių amerikiečių ir britų šio karo propagandos fiasko. Kai paaiškėjo, kad rūkstantis baltasis fosforas naudojamas prieš kovotojus, vakariečiai tikino, kad substancija naudota tik norint sukelti dūmines uždangas ir apšviesti tikslinius taškus. Tačiau vėliau amerikiečiams ir britams teko pripažinti, kad tokie kovos metodai buvo taikomi tiesiog naikinimui. Tarptautinis pasipiktinimas buvo didžiulis, po pasaulį sklido nuotraukos, vaizduojančios baisius padarinius, žiauriai nukentėjusius ir žuvusius žmones.
Dabar spaudoje riebios antraštės vėl rėkia apie tokius pažeidimus. „Izraelis paleido virš Gazos fosforo granatų lietų“ – skelbia „The Times“, o naujienų agentūrų pateikiamos nuotraukos iš įvykio vietos, regis, tai įrodo. Matomi šūviai į orą, sprogimai padangėje, degantys pliūpsniai, paskui save paliekantys dūmų kamuolius ir juostas. Fotografijos atitinka fosforo granatų charakteristikas.
Tokios granatos naudojamos, kai norima prisidengti nuo priešo, veržiantis į jo kontroliuojamas teritorijas. Įtarimus, kad Izraelis taiko tokią taktiką, sustiprina žinojimas, kad fosforo granatas šios šalies kariuomenė naudojo ir Libano kare 2006–aisiais.
Dar šeštadienį krintančios degančios ir dūminančios granatos nušvietė karo lauką ir iš televizijos parodytų vaizdų tapo aišku, kad kai Izraelis pradėjo sausumos operaciją. Laidų vedėjai atvirai įvertino situaciją – krinta fosforo granatos.
Tačiau absoliučiai tvirtų įrodymų, kad Izraelis naudoja fosforą, nėra. Vienas kariuomenės atstovas į „Spiegel“ naujienų portalo paklausimą atsakė taip: „Izraelio kariuomenė veikia – ginklus ir amuniciją taiko – pagal tarptautinę teisę.“ O tarptautinė teisė, kaip jau minėta, leidžia taikyti fosforą tik kaip pagalbinę priemonę, o ne tiesioginį ginklą.
Kaip bebūtų teisiškai, apskritai fosforo naudojimas smogs Izraelio karo taktikos įvaizdžiui, nes ši cheminė medžiaga yra labai pavojinga. Kai ji susijungia su deguonimi, akimirksniu užsidega, o temperatūra pasiekia net 1300 laipsnių Celsijaus.
Baltąjį fosforą imta taikyti jau kur kas anksčiau. Antrojo Pasaulinio karo metu juo buvo bombarduojami Vokietijos miestai. Sumaišytas su kaučiuku jis sudarydavo tąsią, klampią masę. Jos uždegtos nebuvo galima užgesinti vandeniu, ji prikibdavo prie aukos ir sukeldavo siaubingus nudegimus, žaizdas.
Kaip rūkstanti medžiaga, fosforas irgi yra pavojinga. Patekus į jos dūmų debesį galima patirti sunkių sužalojimų. Įkvėpus fosforas pažeidžia kvėpavimo takus. Taip pat pažeidžiamas regėjimas, kepenų, širdies, inkstų veikla, kenkiama kaulams. Tačiau labiausiai pažeidžiama per odą, nes medžiagos dalelės nenustoja degti, kol visiškai nesunyksta arba nepasiekia kaulo. Jas galima užgesinti vandeniu, tačiau vos išdžiuvęs fosforas gali vėl savaime užsidegti. Be kita ko, fosforas yra labai nuodingas. Jau 50 miligramų – mirtina dozė, tačiau mirtis ateina lėtai, kančios gali tęstis 5– 10 dienų. Nuodas naikina baltymų ir angliavandenių sistemą.
Pagal spiegel.de
politika.atn.lt
2009 01 06
{youtube}UVY4NUKowzg{/youtube}
{youtube}cx_6iiC0BnI{/youtube}
{youtube}bAU6cfGA3r8{/youtube}