mikimauzai      Latvių mitingas sausio 13 d.ir po jo vykę susidūrimai su policija, langais, vitrinomis, automobiliais... Kas tai? Būsimos dirbančiųjų pergalės, artėjančios revoliucijos ženklai? Girtų deklasuotų elementų vandalizmas? „Užsienio spec. tarnybų“ veikla? Valdančiųjų provokacija? Tikrai nežinau, nesu Latvijos specialistas, nesekiau situacijos toje šalyje, nesidomėjau, kokios jėgos organizavo mitingą. Esu pašalinis stebėtojas, nutolęs nuo Rygos per 120 kilometrų, atskirtas valstybine siena ir kalbos barjeru.

 

Mano patirtis sako: latvių policija tas riaušes „siuva” baltais siūlais. Žinoma, mano patirtis nėra didelė, esu organizavęs keletą (mažiau dešimties) masinių protesto renginių. Esu dalyvavęs keletoje (mažiau nei dešimtyje J) susidūrimų su policija. Spec. tarnybų mokyklos nebaigiau ir joje nesimokiau, bet gyvenimas privertė pastudijuoti ir pasidomėti. Tad bendrais bruožais žinau, kaip organizuoti riaušes tiek teoriškai (yra daugmaž prieinamų vadovėlių – čia tiems, kas domisi), tiek ir praktiškai – po vieno iš mano su draugais organizuotų mitingų įvyko neva demonstrantų susidūrimas su policija, per kurį netgi „nukentėjo” Šiaulių vicemeras – gavo nuo senuko lazdute per kuprą... 

 

Tai va. Tai, kas atsitiko Rygoj – labai jau panašu į tai, ką patyriau. Tiesa, Rygoj mastai kiti, bet įtariu, kad organizatoriai mokėsi iš tų pačių vadovėlių, o gal būt ir pas tuos pačius dėstytojus. Kodėl taip manau?

 

Policijos taktika – klasikinis boksininko manevras – „puolimas smakru”. Besiskirstantys manifestantai „nukreipiami” valdžios pastatų link, kur juos „pasitinka” plona vorele palei duris išrikiuoti policininkai. Atsidūrę šalia lazdom mojuojančių policininkų, manifestantai net norėdami nepajėgs atsitraukti – iš nugaros juos stumia kolegos. Pasirinkimas nedidelis: romiai valgyti policijos bananus arba veltis į muštynes, ką, beje, paprastai šalia tavęs jau daro vienas kitas sportiškai apsirengęs kariškos išvaizdos „jaunuolis”. Ką pasirinks bet kuris normalus vyras, jei tik jis nėra „prisisukęs“ nesmurtininko Gandi pasekėjas?.. Pasitraukt neturi kur ir policininkai – jie atremti į sieną...

 

Kitas įdomus Rygos įvykių aspektas yra policijos automobiliai. Ar daug esate matę pamestų ant tako policijos automobilių? O tokių, kurie būtų atsitiktinai pamesti ant to tako, kuriuo eis besiskirstanti lazdų paragavusi minia? Man neatrodo, kad tose vietose jie buvo „priparkuoti” atsitiktinai – juo labiau, kad isterija apie galimas riaušes jau buvo keliama ir mitingo išvakarėse. Policija turėjo laiko pasiruošti. Jei jau paliko automobilį, tai žinojo, kodėl tą daro.

 

Dar vienas tikras požymis – šnapso krautuvių „pogromai”. Šnapsas – ideali sprogstamoji medžiaga, kuri tinka girtai miniai valdyti ir diskredituoti. Štai ir naudojasi šia alkoholio savybe riaušių organizatoriai.

 

Na, o riaušių pabaiga – areštuoti 126 manifestantai. Tokiam žmonių skaičiui areštuoti, manau, reiktų ne mažiau tūkstančio policininkų – pajėgos daugiau nei pakankamos, kad tas reikalas būtų prasidėjęs ir pabaigtas taikiai. Bet gal ne to siekta.

 

Sakysit – nesąmonė, kam to reikėtų? Ogi policijai – jų gyvenimo sąlygos Latvijoje sunkios, algos mažos, be to, dar numatyti atleidimai. O čia va koks „faktas”, bylojantis apie jėgos reikalingumą... Be abejo, to reikia valdantiesiems – Latvijoje protestai auga ir stiprėja, grasina išspyrimu iš valdžios.

 

Nedidelės riaušės – tai tik proga sumažinti manifestantų skaičių (Latvijos realybė – nepiliečių deportacijos ir už menkesnius nusižengimus nei dalyvavimas riaušėse). Be to, tai puiki galimybė toliau kiršinti latvius su nelatviais.

 

Išplėšta šnapso parduotuvė – va ir galimybė diskredituoti protesto mitingo organizatorius. Susirėmimai su policija – va ir galimybė susidoroti su profsąjungų aktyvistais ir ką nors nuteisti. Tokia taktika policija naudojasi jau daug metų. Čikagos demonstracija, po kurios nuteisė ir pakorė vienuolika anarchistų (jų atminimui pasaulio dirbantieji manifestuoja gegužės 1-ąją), yra vis dar aktuali užpraeito amžiaus patirtis.

 

Šia savaitę ruošiasi protestuoti ir Lietuvos darbininkai, todėl dera daryti išvadas. Bijoti nėra ko, neprošal būtų iškelti solidarumo su latviais klausimą. Nepamaišytų ir reikalavimas nubausti dėl riaušių kaltus policijos pareigūnus. Žinoma, niekas neįrodys, kad riaušes jie organizavo, bet kad jie jų nesustabdė, nors turėjo tam pakankamai jėgų, – akivaizdu.

 

Svetimas

2009 01 14