1968 metų vasario 28 dieną, įgyvendinant indo Šri Aurobindo ir jo dvasinės bendražygės Miros Alfassa idėją, tradicinių Indijos kaimelių apsuptyje įsikūrė ateities miestas Aurovilis. Iškilmėse dalyvavo apie 5000 žmonių iš 124 šalių, kurių kiekvienas atsivežė po žiupsnelį gimtosios žemės, kad miesto įkūrimo proga žmonių vienybės vardan sumaišytų ją urnoje kartu su kitų atvykusiųjų atvežta žeme. Kuo pasižymi gyvenimas ateities mieste? Visų pirma, čia gyvenantys žmonės neužsiima politika, bet kokios religijos skleidimas taip pat netoleruojamas, skatinamas dvasinis tobulėjimas. Manoma, kad Dievas yra vienas, o religijos yra konfliktų priežastis.
Nėra privačios nuosavybės. Nė vienas čia gyvenančiųjų nėra savo namo savininkas – visi gyvena namuose, kurie priklauso miesto valdybai. Nevartojami alkoholis bei narkotikai. Skatinami įvairūs tiriamieji darbai tiek materialinėje, tiek ir dvasinėje sferoje. Stengiamasi sujungti vakarietiškos kultūros pasiekimus su Rytų kultūros vertybėmis. Aurovilio projektą parėmė Jungtinių Tautų organizacija Unesco kartu su Indijos vyriausybe. Kas keleri metai Unesco skiria finansinę paramą besivystančiam miestui.
Aurovilio įsikūrimo pradžioje jame apsigyveno 300 žmonių. Dabar jame gyvena daugiau nei 2000 žmonių. Jeigu lygintume šio miesto augimo tempus su įprastinėmis miestų augimo tendencijomis, jie galėtų atrodyti maži. Bet šio miesto negalima lyginti su kitais tradiciniais miestais - jo augimas vyksta pagal kitokius dėsnius.
Kokių tautybių žmonės gyvena Aurovilyje?
Nors Aurovilyje gyvena apie keturiasdešimt tautybių žmonių, bet pagrindinėmis kalbomis kol kas laikomos keturios - sanskrito, tamilų, prancūzų ir anglų kalbos. Šio miesto įkūrėjai pageidavo, kad viena pagrindinių kalbų būtų sanskritas. Sanskritas, manoma, Dievo kalba. Tai kalba, kuri vystėsi ne natūralios atrankos būdu, o buvo tobulinama tūkstančius metų. Išsaugojęs savo grynumą sanskritas davė pradžią daugeliui vėliau atsiradusių kalbų Indijoje. Pasauliui nėra žinomas kitas koks nors panašus atvejis kalbų istorijoje. Toks sanskrito kalbos reikšmingumas paaiškinamas šios kalbos gilumu. Beje, prisimenu, kad prieš daugelį metų (dar buvusioje Tarybų Sąjungoje) mokslininkai rado labai įdomių sąsajų tarp sanskrito ir lietuvių kalbos. Labai didelė dalis abiejų kalbų žodžių turi bendras šaknis.
Bent viena iš minėtų keturių kalbų šneka visi Aurovilio gyventojai, dauguma jų moka kelias kalbas. Kiekviena kalba kuo nors pasižymi: tamilų kalba pasižymi išraiškingumu, prancūzų kalba - tikslumu, anglų kalba – lankstumu, sanskritas – gilumu. Nepaisant to, Aurovillio įkūrėja numatė, kad greičiausiai šiame „kalbų katile“ gims nauja kalba.
Kokio tipo žmonės čia gyvena?

Gyvenimas Aurovilyje nėra suvaržytas daugybe taisyklių - skatinamas laisvas miesto vystymasis. Aurovilis yra tiltas, jungiantis praeitį su ateitimi. Tai vieta, kur atliekami įvairiausi materialaus ir dvasinio pasaulio tyrimai, kur mokomasi visą gyvenimą. Aurovilyje eksperimentuojama ieškant būdų panaudoti saulės, vėjo ir biologinės kilmės dujų energijas.
Yra sudarytas miesto augimo planas iki 2025 metų. Planuojama, kad čia gyvens apie 50000 žmonių. Kai buvo pradėta statyti miestą, jame buvo dykvietė. Bet dabar ši kadaise nederlinga žemė išradingos drėkinimo sistemos dėka pavirto oaze. Tiesa, kai kurie statybų objektai įstrigę, pavyzdžiui, milžiniškas sferos pavidalo meditacijos kambarys miesto centre, vadinamas Matrimandir, tebėra nebaigtas.
Keletas žodžių apie ateities miesto įkūrėjus


Aurovilis kviečia visus geros valios žmones
Gyventojų skaičius Aurovilyje auga lėtai. Kadangi kritinis žmonių skaičius jau įleido šaknis ir užsiima įvairia veikla, tikimasi, kad Aurovilis taps traukos centru visoms šalims ateityje. Be to, įvairiose šalyse jau dabar įsteigti centrai, supažindinantys tų šalių gyventojus su šiuo nepaprastu miestu. Šiuo metu kiekvieną dieną miestą aplanko virš tūkstančio turistų. Sekmadieniais ir švenčių metu čia apsilanko iki 2000 žmonių.
Galima būtų nekreipti dėmesio į tokią keistą septintojo dešimtmečio išdaigą, bet nepaprastas čia gyvenančių žmonių optimizmas verčia susimąstyti. Jiems Aurovilis yra tebesitęsiantis sėkmės periodas. O gal tai evoliucijos laboratorija? Pagal miesto įkūrėjo Šri Aurobindo skelbiamą mokymą, žmogaus evoliucija dar nepasibaigė – žmogus turi galimybių tapti žymiai galingesnis.
1954 m. rugpjūtį Mira Alfassa užrašė viziją, kuri vėliau tapo miesto įkūrimo manifestu:
Svajonė

Žinoma, žemė kol kas nėra pasiruošusi tokio idealo įgyvendinimui, nes žmonija dar neįgijo pakankamai žinių kad jį suprasti bei priimti, o taip pat dar neturi pakankamai sąmoningų galių, kurios yra reikalingos tokio idealo įgyvendinimui. Todėl aš jį pavadinau Svajone.
Ir vis dėlto ši svajonė yra jau pakeliui, kad taptų realybe...
Motina
Daugiau apie Aurovilį:
Oficiali Aurovilio svetainė
Praktinė informacija lietuviškai
Pagal „Londono žinias” parengė dp