Kada mūsų pasaulį ištiks finansinis kolapsas?
teorija
      Jau nuo pat teorinių kapitalizmo principų sukūrimo pradžios kalbama ir apie kapitalistinės sistemos krachą. Žymūs teoretikai, filosofai ir sociologai apokaliptiškai pranašauja „Vakarų saulėlydį” ir „pasaulio pabaigą”. Panašios nuotaikos dažnai ima vyrauti ir pasaulinio garso ekonomistų stovykloje. Makroekonomikos, rinkodaros ir finansų specialistai nuolat įspėja apie gresiančias pasaulines ekonomines krizes ir totalinę pinigų rinkos griūtį. Konkrečiais faktais ir logiškai argumentais parodoma, kad vakarų pasaulio biržos jau seniai prekiauja „oru”, kad finansinė kapitalizmo sistema yra ne kas kita, o didžiulis „išpūstas burbulas”, kuris tuojau pat sprogs. Tačiau burbulas nesprogsta, rinkos negriūva, o žadėtoji pasaulio pabaiga niekaip neateina. Kodėl taip yra? Kas palaiko finansines oro pilis ir neleidžia subliūkšti finansinių maklerių išpūstiems kapitalistinės ekonomikos oro balionams? Siūlome susipažinti su vienu iš daugelio straipsnių šia tema, kuriame gana logiškai nurodomos svarbiausios Vakarų pasaulio ekonomikos permanentinio augimo priežastys ir sąlygos.

     Didžiausias žmonijos trūkumas yra tas, kad mes nesugebame suprasti eksponentinės funkcijos reikšmės (Dr. Albertas Bartlettas)

     Mūsų monetarinė sistema sugebėjo užtikrinti neįtikėtinus technologinius žmonijos pasiekimus ir pakelti gyvenimo kokybės lygį. Tačiau ji turi viena esminį trūkumą – ji privalo nuolat plėstis.
O tai sukelia matematinę problemą – eksponentinio augimo problemą.

     Monetarinė sistema buvo sukurta, kai žemė buvo pustuštė ir visiems atrodė, kad teritorijos bei resursai niekada nesibaigs. Ir niekam per daug nerūpėjo, kad kiekvienas apyvarton išleidžiamas doleris gimsta iš banko paskolos su nustatytomis palūkanomis. Reikia pripažinti, kad daugeliui šis faktas nerūpi ir dabar. O be reikalo.

     Matematiniai ekonominių rodiklių tyrimai parodo, kad mūsų monetarinė sistema šiandien įžengė į sprogstamojo, eksponentinio augimo etapą. Štai ką rodo šių tyrimų rezultatai:

     1. Pinigų kiekis auga parabolės principu. Sukurti pirmąjį trilijoną USD prireikė 350 metų. Tai reiškia, kad viskas, kas buvo sukurta JAV 1620-1974 metais (visi namai, keliai, gamyklos, infrastruktūra, industrija ir t.t.), pareikalavo piniginio ekvivalento, atitinkančio 1 trilijoną Amerikos dolerių. Tuo tarpu mūsų dienomis 1 trilijonas dolerių jau sukuriamas per 10 mėnesių. Tačiau per pastarajį laikotarpį naujai sukurtos materialiosios gėrybės niekaip neprilygsta ankstesniems 350 metų laikotarpio pasiekimams.
     2. Gyventojų skoloms padvigubėti užtenka vos 6-erių metų  Verta nors minutei apie tai pamąstyti.
     3. Bendrasis kreditų rinkos įsiskolinimas, 1975 metais JAV sudaręs 5 trilijonus USD, ta pačia 5 trilijonų dolerių suma padidėja per 2 metus ir dabar siekia daugiau nei 51 trilijoną dolerių.
     4. Gerovės skirtumai tarp turtingųjų ir visų likusiųjų žmonių didėja milžinišku pagreičiu.

     Kokia gi viso to priežastis? Gal JAV ekonomika yra tokia stipri, kad kas 6-7 metai reikalauja padvigubinti monetarinę ir kreditinę pinigų masę? O gal gyventojų laukia milžiniškas atlyginimų pakėlimas, kuris leis atsiskaityti su visais kreditoriais? Jei ne, tai kur gi priežastis?

     Atsakymas paprastas: kiekvienas doleris apyvartoje atsirado iš banko paskolos, suteiktos su tam tikromis palūkanomis. Tai ir yra didžioji paslaptis. Jeigu visos paskolos būtų sumokėtos – pinigai išnyktų iš apyvartos.

     Tačiau kyla klausimas: jei visi pinigai atsirado iš paskolų už palūkanas, kaip gi tos palūkanos yra sumokamos? Iš kur apyvartoje atsiranda papildomi pinigai palūkanų grąžinimui? Dviračių niekas neišradinėja – papildomi pinigai palūkanų grąžinimui patenka į apyvarta per papildomas paskolas. Tokiu būdu įsiskolinimai yra cikliškai regeneruojami, būtent tam ir reikalingas nuolatinis pinigų masės augimas. Kiekvienais metais pinigų masė turi padidėti bent jau dydžiu, kuris prilygtų metinei palūkanų vertei nuo visų skolų, kitaip bankinė sistema patirtų smarkų sukrėtimą.

     Kur gi veda šis ydingas paskolų ir palūkanų ratas? Kad lengviau suprastume, pateiksiu pavyzdį iš Alberto Bartletto straipsnio apie bakterijų gyvenimą.

     Bakterijos dauginasi. Įsivaizduokite, kad bakterijų skaičius padvigubėja kas minutę. 11 valandą į tuščią butelį patalpiname 1 bakteriją. Po minutės atsiranda 2 bakterijos, po dviejų - 4, po trijų - 8, po keturių - 16 ir t.t. Padarykime prielaidą. kad 12 valandą butelis bus pilnas bakterijų ir tuščios vietos bakterijų dauginimuisi nebeliks. Tada iškyla keli klausimai.
1. Kada butelis buvo užpildytas per pusę? Ar patikėsite, kad tai įvyko 11 valandą ir 59 minutės, t.y. likus 1 minutei iki pilno butelio, nes bakterijos dvigubėjo kas minutę.
2. Kada pastebėtumėte, kad butelyje greitai pritrūks vietos, jei būtumėte eilinė bakterija? Ar tai įvyktų 11:59, kai butelis pusiau užpildytas? Ar 2 minutės iki 12:00, kai butelis buvo užpildytas 1/4? Ar 1/8, 1/16? Ar 5 minutės iki 12:00, kai bakterijos butelyje užėmė tik 3% tūrio, o 97% buvo dar laisvi? Kiek iš jūsų tuo metu suprastų šią problemą?

     Bet kam gi rūpi tos bakterijos. Gal jums atrodo, kad pinigų masė gali pūstis neribotai ir tai nesukels jokių padarinių? Ateis infliacija ir viską suvalgys? O kas atsitiks, kai pinigų masė daugiau nebegalės pūstis? Nebegalės vien dėl to, kad pagal eksponentinio augimo kreivę ji pasieks augimo lubas. Plačiau apie eksponentinį paskolų augimą skaitykite Steveno Lachance straipsnyje.

     Logiška tokio vystymosi išvada - pasaulyje lieka vienas žmogus, kuris valdo visus turtus ir kuriam skolingi visi likusieji žmonės. Taigi kai ši monetarinė sistema priartės „prie lubų”, įvyks kolapsas ir žmonija turės sugalvoti naują vertės apskaitos būdą. Būdą, kuris būtų apsaugotas nuo eksponentinio augimo, kurį sukelia palūkanų mokėjimo principas. Palūkanos yra dabartinės monetarinės sistemos Achilo kulnas. Dėl jų net teoriškai neįmanoma grąžinti visų paskolų su sukauptomis palūkanomis nesukuriant naujos skolos.

     Reikia savęs pasiklausti. Ar pinigų masės dvigubėjimas kas 6 metai tęsis amžinai? Kiek laiko pasaulio pinigų sistema gali išlaikyti tokį eksponentinį augimą? Kas atsitiks, kai monetarinė sistema pareikalaus 1 trilijono USD prieaugio kas mėnesį, kas savaitę, kas dieną, o galiausiai ir kas valandą?
Prisiminkite, kad pinigams tenka vertės ekvivalento arba žmonijos darbo įvertinimo vaidmuo. Dėl ydingo paskolų ir palūkanų rato šis vertės ir darbo našumo matavimo būdas vis labiau praranda savo prasmę.

     Vaizdžiai kalbant, mes sukūrėme parabolės formos pinigų sistemą sferos formos planetoje, pirmoji forma reikalauja begalinio augimo, o antroji turi pradžią ir pabaigą. Kuo gi tai baigsis? Pagrindai išliks, tačiau ši ydinga monetarinė sistema ankščiau ar vėliau žlugs. Tai ir bus pinigų pabaiga. Kieno nors pabaiga reiškia kieno nors naujo pradžią. Būkime optimistai – žmonija ras naują vertės ekvivalento modelį.     

   Pagal dr. Chriso Martensono straipsnį „The End of Money” parengė dp
   
www.financialsense.com

 

Komentarai  

 
+2 # "...but life is not worth living is your soul is in debt..."Ž. Y-m-d H:i
Geras straipsnis. Bet, kadangi menkai nusimanau apie ekonomiką, vis tik iki galo nesupratau, kaip ten yra su tom paskolom ir palūkanom. „...kiekvienas doleris apyvartoje atsirado iš banko paskolos, suteiktos su tam tikromis palūkanomis“ - gal galima kiek detaliau apie tai? Iš kur ir kaip apskritai atsiranda pinigai? Kaip yra nustatoma jų vertė ir t.t.?
 
 
-1 # iš kur atsiranda pinigaidp Y-m-d H:i
Svarbiausia pinigų funkcija - mainų funkcija. Pinigai skirti tam, kad atliktume lygiaverčius mainus. Ką nors pirkdamas, aš mainau uždirbtus pinigus, t.y. savo atlikto darbo vertę, į prekę, t.y. kitų žmonių darbu sukurtą vertę. Tačiau kapitalizme pinigai turi ir kitų funkcijų, iš kurių pati ydingiausia - kaupimo funkcija. Pinigai kapitalizme patys tampa preke, ir ne bet kokia, o nuolat brangstančia. Pinigų brangimą sąlygoja palūkanos už jų skolinimą. Nerašytame kapitalizmo kodekse įrašyta, kad pinigas gimdo pinigą, t.y. ta pati pinigų suma po tam tikro laiko PRIVALO turėti didesnę vertę neatliekant jokio darbo ir nesukuriant pridėtinės vertės. Tokiu būdu iš niekur, praktiškai „iš oro” sukuriama įsivaizduojama papildoma pinigų vertė. Straipsnio autorius, pasitelkdamas statistiką ir matematinę analizę, ir bando demaskuoti šį niekuo nepagrįstą, dirbtinį ir šiais laikais ypač spartų pinigų masės augimą, gresiantį finansiniu krachu.
Pinigus gali išleisti bet kas - valstybė ar anarchistų komuna. Patys jie yra beverčiai popierėliai, padedantys atlikti lygiaverčius mainus. Tačiau kai jiems suteikiamas nuolat brangstančios prekės statusas, pinigai praranda mainų funkciją, nes vertė yra iškraipoma ją nuolat dirbtinai didinant. O toks nuolatinis ir vis spartėjantis pinigų mašinos darbas irgi turi savo galimybių ribas...
Šis straipsnis - vienas iš daugelio, bandančių nuneigti fundamentalias kapitalizmo tiesas. Manau, kad tokių tekstų šioje svetainėje bus ir daugiau.
 
 
0 # pinigaiŽ. Y-m-d H:i
Ir vis tiek man neaišku, kaip ten ir kas... Matyt, reikia pradėt nuo vidurinės mokyklos ekonomikos vadovėlių.
 
 
0 # viskas aišku :)Edgaras Y-m-d H:i
Kaip dar gali būti kažkas neaišku. Šitas sakinys "Logiška tokio vystymosi išvada - pasaulyje lieka vienas žmogus, kuris valdo visus turtus ir kuriam skolingi visi likusieji žmonės." daug pasako ko gero. Galbūt ne vienas, bet saujelė žmonių, kurie valdo visus finansus. Gi tokia ekonominė sistema vystėsi ne savaime, o buvo stumiami didžiųjų bankininkų nuo maždaug 1800 m. O jei ji potencialiai ir gali gauti galą, tai kartu ko gero su ne maža dalimi žmonijos. Kaip bebūtų gaila...
 
 
0 # videoLinas Y-m-d H:i
Straipsnį gerai iliustruojantis ir viską smulkiau (bei paprasčiau) išaiškinantis video "Money As Debt": http://video.google.com/videoplay?docid=-9050474362583451279
 
 
-3 # :)Skustagalvis Y-m-d H:i
Kapitalizmas tvirtai kaip stovejo ant koju - taip tvirtai ir stoves, o kas nori izvelgti "dangus griuva" tai ir izvelgs. Kai prekiaudavau akcijom pastoviai skaitydavau makleriu pranasavimus "galima rinkos korekcija, galima rinkos korekcija", o jos kaip ner taip ner. Visi taip ir svajoja pirmi išpranasauti rinkos griuti, kad veliau galetu garsiai sušukti "va, juk sakiau!". Jei politikoje auksine fraze jau seniai tapo "provokacija", tai ekonomikoje toki pati "Čiako Noriso" efekta turinti fraze - muilo burbulas. Na tik nepamanykite, kad neigiu rinkos korekcijos egzistavima. Toks dalykas iš tiesų yra, bet juo per dažnai žarstomasi. Apskritai yra juokniga, kai Lietuvoje bandoma analizuoti kokios nors akcines bendroves akciju kainos kitimo grafika, kai likvidumas buna pora 1000lt per diena. Nonsensas.
Beto man tai primena kazkiek komunizma "va tuoj tuoj, tuoooj prasides revoliucija", ir komunistai apleistoje traukiniu stotyje taip ir nesulaukia savo ešalono.
Ir dar, jei tokiu finansu "guru" pranasavimai nepasitvirtina praktikoje tai elemenetaru ,kad pranasavimai klaidingi.
P.S. Neskubekit prikti aukso.
P.S.2 Ant kapitalizmo loja tik alkani šunys.
 
 
0 # Nors karta gyvenime pasinaudok ta pilka mase tarp ausu!Tomas Y-m-d H:i
Skustagalvi žinoma, kad tu nusivylęs visokiais guru kurie sako butai brangs arba butai pigs ir nesigilina dėstyti argumentų, o tu nesivargini net ir išdėstytų įvertinti. Todėl tau viskas tik spėlionė, net ir šis straipsnis. O tu pats ką manai - tiesa čia parašyta ar melas. Jei melas įrodyk! Kur TAVO argumentai.
 
 
-1 # Kuo TU gali prisidėti prie šios problemos sprendimoSkiedrinis Y-m-d H:i
Šiandien pinigai yra padengti mūsų darbu.
Kad mes turėtume su kuo dirbti mum reikalingi resursai.
Pinigus leidžia tik viena institucija. Centrinis bankas.
Pinigai leidžiami juos skolinant su procentu.
Kadangi atiduoti reikia ne tik pasiskolintą sumą bet ir procentą, visiems rinkos dalyviams visiškai atsiskaityti su centriniu banku yra iš principo neįmanoma!
Dabartinis pinigų leidimo mechanizmas užtikrina pinigų kiekio augimą eksponentiškai.
Nepamirškim pirmo teiginio. Pinigai yra padengti mūsų darbu. Taigi norint padengti visą išleistą pinigų kiekį, mūsų darbo našumas taip pat turi kilti eksponentiškai.
Tuomet ir resursų išgavimas turi kilti eksponentiškai.
Tačiau darbo našumo kilimas ir resursų išgavimas, nors ir yra tikrai spartūs, tačiau atsilieka nuo pinigų kiekio didėjimo greičio.
Pinigai skirti mainams. Kai pinigų atsiranda daugiau negu yra dalykų kuriais reikia mainytis atsiranda infiliacija (bausmė už skolos negražinimą)
Infiliacija yra visuomet. Esant šitokiai sistemai ji visuomet bus ir jos išvengti neįmanoma. Nes visuomet atsiras tokių kurie už pasiskolintą iš centrinio banko sumą nieko nenuveikė (nieko nesukūrė) - nedirbo
Dabartinė pinigų leidimo sistema skatina progresą (darbo našumo didėjimas, resursų išgavimo spartėjimas)
Eksponentinė kreivė nusakanti pinigų kiekio didėjimą neturi pabaigos. Ji statmenai gali stiebtis į viršų iki begalybės.
Tačiau resursai yra riboti.
Štai kam pavyzdys su buteliu.
Štai iš kurios pusės ateis krachas.
Krachas jau prasideda - pasaulinis atšilimas, kalbos apie geriamo vandens stygių planetoje, nafos trukumas ir t.t.

Pats laikas pradėti galvoti apie alternatyvas. Nes ši sistema yra užprogramuota žmonijos susinaikinimui.
Pinigai nėra blogis, sistema pagal kurią jie atsiranda - yra!
Mum reikia kitos sistemos.
Galima alternatyva: pinigai padengti ekologiškai pagaminta (atsinaujinanči a) energija
Visuomenė privalo suvokti šios problemos egzistavimą.
Turi prasidėti alternatyvios sistemos paieškos. Diskusijos. Pasiūlymai.
Kuo greičiau bus rastas sprendimas - tuo perėjimas prie kitos sistemos bus švelnesnis ir kainuos mažiau givybių (gal būt net tavo vaikų)

Kuo TU gali prisidėti prie šios problemos sprendimo?:
Papasakok apie ją visiems ką pažysti.
Pagalvok kaip apie problemą pranešti kuo daugiau žomnių.
Suvok šią problemą pats, kad ir kitiems galėtum ją paaiškinti.
Galvok apie alternatyvas šiai sistemai.

Jei pakankamai daug žmonių pripažins, kad tai problema, atsiras pakankamai daug žmonių kurie ieškos sprendimo šiai problemai išspręsti.
 
 
0 # NaDonatas Y-m-d H:i
Atrodo straipsnis buvo pranašiškas. Dabar 2010 m. Iki monetarinės sistemos žlugimo liko 1-2metai.
 
 
+1 # Be pinigųlauris Y-m-d H:i
Aš noriu, kad žlugus piniginiams vienetams žmonės išmoktu gyventi be pinigų, be keitimosi vieneto, tuomet ir nebūtų jokių problemų. Kol bus keitimosi vienetai tol žmones pasiduos kažkieno kontrolei, nenoriu, kad kažkas kažkur man reguliuotu kaip gyventi, gal aš noriu per diena dirbti po 3 valandas, o ne š**ą malti 8 valandas, o likusį laiką praleisti su savo vaikais, su šeima, mokyti vaikus gyventi, nes mokyklose vaikus mokina tik būti puikios šios supuvusios sistemos vergais. Visos problemos su kuriuomis susiduriame dabartinėje sistmeoje yra dėl pinigų. Kad pinigai taptu nevertingi nereikia laukti kol sugrius molitarine sistema, užtekto ir to, kad žmones nustotu vertinti tuos popieriukus. 2015-02-05